Colorist | Rico Danschke | |
Colorist | Markus Wawra Transfer TV Fassung | Transfer TV Fassung |
Director of photography | Armin Dierolf | |
1st assistant camera | Florian Felix Reeh 35mm / 2nd. Unit | 35mm / 2nd. Unit |
1st assistant camera | Sebastian Schaal 1 Tag Nachdreh ARRI 16SR | 1 Tag Nachdreh ARRI 16SR |
1st assistant camera | Pascal Jäger S 16 | S 16 |
2nd assistant camera | Christoph Rohrscheidt 16mm | 16mm |
2nd assistant camera | Thomas Eirich-Schneider ARRI SR3, ARRI 416 | ARRI SR3, ARRI 416 |
2nd assistant camera | Jeanette Krauss 4 Tage Vertretung | 4 Tage Vertretung |
Costume designer | Lea Walloschke | |
Assistant costume designer | Kirsten Schumacher | |
Director | Johan Carlsen | |
1st AD (local system) | Kaspar Felix Lerch 1. Regieassistent | 1. Regieassistent |
Crowd 2nd AD (local system) | Laura Laabs | |
Crowd 2nd AD (local system) | Laura Rodriguez | |
Script continuity | Kirsten Brandt | |
Assistant editor | Gregor Bartsch | |
Assistant editor | Jule Görth | |
Gaffer | Theo Lustig | |
Gaffer | Richard Nitsche Nachdreh | Nachdreh |
Best boy electric | Mirko Fricke | |
Lighting technician / electrician | Ilan Sprafke | |
Lighting technician / electrician | Tobias Gehlfuß 16 DT | 16 DT |
Lighting technician / electrician | Jörg Mademann | |
Additional electrician | Marco Fischer + Lichtpultoperator | + Lichtpultoperator |
Additional electrician | David Heaven | |
Additional electrician | Dirk Hilbert | |
Additional electrician | Joris Bölt | |
Makeup artist / hair stylist | Christina Wagner Chefmaskenbildnerin | Chefmaskenbildnerin |
Makeup artist / hair stylist | Katja Schulze [1] Zusatzmaske | Zusatzmaske |
Makeup artist / hair stylist | Milena Britschgi Maskenbildnerin | Maskenbildnerin |
Producer | Martin Lehwald | |
Delegate producer | Till Rothmund | |
Co-producer | Nicolai Dimitri Zeitler | |
Production designer | Stefan Oppenländer | |
Assistant production designer | Katharina Blei | |
Line producer | Birgit Weingärtner | |
Production manager | Nicolai Dimitri Zeitler | |
Assistant production manager | Rafael Göpfert | |
Assistant production manager | Johannes Blume | |
Unit manager (local system) | Maars van Haaften | |
Location manager (local system) | Claudia Franke 1. AL vom 2. - 10.03.09 + Nachdreh | 1. AL vom 2. - 10.03.09 + Nachdreh |
Set manager/ floor manager | Michael Kunzler | |
Assistant set/floor manager | Anne Stubenrauch | |
Assistant set/floor manager | Florian Kemnitz Teilweise Set Al | Teilweise Set Al |
Assistant set/floor manager | Marie Wildenhain +Produktionsfahrerin | +Produktionsfahrerin |
Screenwriter | Johan Carlsen | |
Co-writer | Jan Viethen | |
Script consultant | Michael Klette | |
Production sound mixer | Juri von Krause | |
Production sound mixer | Martin Hertel | |
Boom operator | Johannes Hampel Vertretung | Vertretung |
Boom operator | Matthias Gauerke 1 Tag Vertretung | 1 Tag Vertretung |
Boom operator | Ron Klober | |
Sound designer | Niklas Kammertöns | |
Dialogue editor | Daniel Engel | |
Stunt coordinator | Jason Oettlé | |
Assistant stunt coordinator | Alister Mazzotti für Stunt Network | für Stunt Network |
Stunt rigger | Wolfgang Stegemann | |