Director | Alex Schmidt |
---|---|
Written by | Ceylan Yildirim (head writer), Valentin Mereutza (head writer), Benjamin Gutsche, Alex Schmidt, Valentin Mereutza |
Production | Askania Media Filmproduktion GmbH [de] |
Start of shooting | 10/07/2014 |
---|---|
End of shooting | 27/10/2014 |
Locations | Overath & Umgebung, Köln |
Filming regions | West Germany |
Length of episode | 25' |
---|---|
Episodes from/to | 1-13 |
Actor | Role name | Voice actor / SpeakerVoice actor |
---|---|---|
Sinje Irslinger | Charlie [SS] | |
Tom Gramenz | Nils [SS] | |
Kaan Sahan | Tarik [SS] | |
Stephanie Amarell | Dajana [SS] | |
Luise Befort | Patrizia [SS] | |
Judith Sehrbrock | Lore [SS] | |
Oliver Konietzny | Garwin [SS] | |
Vivien LaFleur | Rosalie [SS] | |
Petra Kelling | Rona [SS] | |
François Goeske | Arman [SSR] | |
Alexis Kara | Zwerg [SSR] | |
Michael von Au | Richard [SSR] | |
Nico Ramon Kleemann | Adrian [SSR] | |
Marie Nasemann | Feenja [SSR] | |
Florian Reiners | Tom [SSR] | |
Gil Ofarim | Mick [SSR] | |
Simon Böer | Max Merten [SR] | |
Hanne Wolharn | Frau Neuberg [SR] | |
Alexandra Schalaudek | Anja [SR] | |
Joyce Ilg | Rosalie [SR] | |
Firat Can Aydin | Cousin Nayef [SR] | |
Lutz Eilert | Jan - Charlies kleiner Bruder [SR] | |
Gerrit Klein | Garwin (Szene entfallen) [SR] | |
Sarita Knabe | Freundin in Patrizias Clique [BP] | |
Jolina Fabienne Mora | Freundin [BP] |
Activity | Name | Comment |
---|---|---|
Production accountant | Angie Karwelies | |
Assistant production accountant | Ulrike Wieczorek | |
Post production coordinator | Fabian Fuchs | |
Vfx supervisor | Andrej Loebel incl. Set Supervisor | incl. Set Supervisor |
Vfx supervisor | Thomas Gieraths | |
Title designer | Andrej Loebel | |
Vfx set supervisor | Anne Balthasar für Askania Media | für Askania Media |
Colorist | Ana Izquierdo 1te Staffel (13 Folgen) | 1te Staffel (13 Folgen) |
Dailies colorist | Florian Amrath | |
Director of photography | Felix Leiberg | |
2nd unit dop | Robert Laatz | |
Drone camera operator | Michael Jörg | |
Steadicam operator | Robert Laatz | |
1st assistant camera | Rupert Scheele | |
1st assistant camera | Holger Pest Vertretung 3 DT | Vertretung 3 DT |
1st assistant camera | Nelson Smith A-Cam, Red Epic, 68 DT | A-Cam, Red Epic, 68 DT |
2nd assistant camera | Laura Christina Neu 1 DT Vertretung | 1 DT Vertretung |
2nd assistant camera | Benedikt Rüchel 17 DT Vertretung | 17 DT Vertretung |
2nd assistant camera | Bilal Kulac Red Epic | Red Epic |
DIT digital imaging technician | David Buchrainer RED Epic | RED Epic |
DIT digital imaging technician | Tyzian Masik RED EPIC | RED EPIC |
Data wrangler / digital loader | Karina Genis 2 x Epic, 10 Tage | 2 x Epic, 10 Tage |
Still photographer | Kai Schulz Vertretung für A.Hansen | Vertretung für A.Hansen |
Still photographer | Andrea Hansen | |
Camera trainee | Suzan Anasal Videooperator | Videooperator |
Camera trainee | Elisabeth Neugebauer | |
Extras/bit player casting | Petra Ohler | |
Costume designer | Maria Schicker | |
Costume designer | Verena Reuter-Züll 2. Kostümbild ( ab Drehbeginn) | 2. Kostümbild ( ab Drehbeginn) |
Assistant costume designer | Verena Reuter-Züll (Vorbereitung) | (Vorbereitung) |
Costumer / wardrobe | Laura Hesse ab DT 52 | ab DT 52 |
Costumer / wardrobe | Annalena Gerstmann | |
Costumer / wardrobe | Serena Matlas Vertretung | Vertretung |
Additional costumers | Sabrina Köhler GARDEROBIERE Juli-Oktober | GARDEROBIERE Juli-Oktober |
Director | Alex Schmidt | |
1st AD (local system) | Daniel Lukoschus | |
1st AD (local system) | Antonia Molter Folge 7-13 | Folge 7-13 |
1st AD (local system) | Marcel Kommissin 2 Wochen | 2 Wochen |
Script supervisor | Djémila Stiti 3 Wochen Vertretung | 3 Wochen Vertretung |
Script continuity | Katja Strube Vertretung | Vertretung |
Script continuity | Jens Budde | |
Actor coach | Hanne Wolharn Casting und Coaching | Casting und Coaching |
Editor | Michael Timmers | |
Editor | Dagmar Dick | |
Online editor | Florian Amrath | |
Assistant editor | Kenneth Naumann November 2013 | November 2013 |
Key grip | Sascha Ossendorf Crane Operator | Crane Operator |
Key grip | Tina Lea Künnemann | |
Key grip | Stefan Kloubert Vertretung 2 DT | Vertretung 2 DT |
Grip | Christina Menger | |
Grip | Stefan Kloubert Zusatz | Zusatz |
Grip | Falk Baumhauer Assistenz Kran Operator | Assistenz Kran Operator |
Grip | Johanna Huebner | |
Crane operator | Robin Ritter | |
Grip trainee | Twana Nedamaldeen | |
Grip trainee | Raffael Firmbach | |
Gaffer | Theo Lustig | |
Best boy electric | Felix Buchholz | |
Lighting technician / electrician | Annegret Luitjens ab 18.10. Stamm, zuvor Zusatz | ab 18.10. Stamm, zuvor Zusatz |
Lighting technician / electrician | Fred Busbach | |
Additional electrician | Annegret Luitjens | |
Additional electrician | Issac Tecle | |
Additional electrician | Cornelius Köster | |
Additional electrician | Erdal Soylu | |
Additional electrician | Niko Lambertz | |
Additional electrician | Marc von Kuk | |
Additional electrician | Felix Brückner 15 DT | 15 DT |
Lighting trainee | Alexander Bambach Köln | Köln |
Makeup artist / hair stylist | Elke Hahn 2. Block | 2. Block |
Makeup artist / hair stylist | Sonja Fischer Zeyen 1. Maske + Masken/Aufenthaltsmobil | 1. Maske + Masken/Aufenthaltsmobil |
Makeup artist / hair stylist | Nadine Eckstein Zusatz | Zusatz |
Makeup artist / hair stylist | Bernhard Klinglmair | |
Additional make up artist | Ute Gross | |
Assistant makeup artist | Carina Grallert | |
Composer | Marian Lux | |
Producer | Martin Hofmann | |
Producer | Christine Hirt | |
Producer | Ceylan Yildirim | |
Assistant to producer | David Christoph | |
Production designer | Jörg Möhring | |
Assistant production designer | Oxana Stayszyk | |
Assistant production designer | Robin Brendel Vorbereitung bis 30.06.14 | Vorbereitung bis 30.06.14 |
Construction coordinator | Remo Stecher Firma vorfilm | Firma vorfilm |
Prop master | Dirk Breitenborn | |
Assistant to propmaster /- buyer | Jennifer Bust Vorbereitungen bis Drehbeginn | Vorbereitungen bis Drehbeginn |
Standby props | Kathrin Zimmer | |
Location scout | Rüdiger Jordan | |
Location scout | Abi Roos | |
Location scout | Claudia Stock | |
Set builder | Michael Reinemann | |
Set builder | Volker Frackmann | |
Property driver | Michael Kadow + Set-Dresser | + Set-Dresser |
Line producer | Andreas Wolfgang Berndt | |
Assistant production manager | Diana Neidhardt ab 08.10. & Abwicklung | ab 08.10. & Abwicklung |
Assistant production manager | Uta Behling | |
Unit manager (local system) | Margot Hahn | |
Location manager (local system) | Frank Leßmöllmann | |
Set manager/ floor manager | Peter Corovic vom 20.10 - 27.10 | vom 20.10 - 27.10 |
Set manager/ floor manager | Marcel Kommissin | |
Assistant set/floor manager | Christopher Götze | |
Production driver | Dominik Leurs Folge 8-13 | Folge 8-13 |
Production driver | Rainer Dähnrich | |
Production driver | Rolf Schmidt SHS ab dem 12.10. | SHS ab dem 12.10. |
Set Runner | Kimani John 2te Block | 2te Block |
Head writer | Ceylan Yildirim | |
Head writer | Valentin Mereutza | |
Screenwriter | Alex Schmidt | |
Screenwriter | Benjamin Gutsche | |
Screenwriter | Valentin Mereutza | |
Production sound mixer | Christian Wegner Nachdreh, Saarbrücken | Nachdreh, Saarbrücken |
Production sound mixer | Andreas Wölki 48 Drehtage | 48 Drehtage |
Production sound mixer | Uli Frank 14 Tage | 14 Tage |
Production sound mixer | Benjamin Krbetschek 3 Wochen | 3 Wochen |
Boom operator | Nicolas Sturmberg Folge 8 - 13 | Folge 8 - 13 |
Boom operator | Lutz Lassek Folge 1 bis 7 | Folge 1 bis 7 |
Sound trainee | René Nicklaus | |
Sound re-recording mixer | Benjamin Krbetschek | |
Sound designer | Benjamin Krbetschek | |
Special effects supervisor | Volker Lorig | |
Special effects supervisor | Niklas Voigt SFX-Koordinator | SFX-Koordinator |
Special effects technician | Lars Gatting Zusatz DT 40 - 53 | Zusatz DT 40 - 53 |
Special effects technician | Andre Makossa | |
Armorer | Oliver Rasch E.G.G.S. GmbH | E.G.G.S. GmbH |
Action director | Vanessa Wieduwilt | |
Stunt coordinator | Vanessa Wieduwilt für StuntCoop | für StuntCoop |
Stuntman/woman | Kaja Florence Wild | |
Stuntman/woman | Anja Mavaddat Stunt Double Sinje Irslinger | Stunt Double Sinje Irslinger |
Stunt rider | Jule Sommer | |
Stunt rider | Zsolt 'Jolly' Sera | |
Stunt rider | Jimmy Kitson | |
Stunt rider | Elodie Houdas | |
Stunt rider | Sari Struben | |
Stunt driver | Evangelos Grecos | |
Stunt rigger | Alister Mazzotti for ESN | for ESN |
Stunt rigger | Anja Mavaddat | |
Stunt rigger | James Bomalick | |
Stunt rigger | Ernst Reimann | |
Stunt rescue diver | Sandra Kier | |
Horse master | Vanessa Wieduwilt für Filmpferde.com | für Filmpferde.com |
Horse master | Gerd Grzesczak für Filmpferde.com | für Filmpferde.com |
Horse trainer | Mehdi Haouat | |
Horse trainer | Jana Jelenova | |
Horse trainer | Uriell Deshayes | |
Horse trainer | Diana Adam | |
Horse trainer | Bernhard Schirmer Spielpferd Catano | Spielpferd Catano |
Horse wrangler | Martin Holterhoff | |
Commissioning editor in charge | Brigitta Mühlenbeck | |
Commissioning editor | Dörte Cochelin | |
Commissioning editor | Henrike Vieregge |
Company | Comment |
---|---|
Askania Media Filmproduktion GmbH [de] |
Department | Company | Comment |
---|---|---|
Casting | Casting Petra Ohler Komparsen und KD | Komparsen und KD |
Stunts | ESN - The European Stuntnetwork GmbH [de] Stuntkoordination & Horse Master | Stuntkoordination & Horse Master |
Stunts | Filmpferde.com Pferdestunts | Pferdestunts |
Stunts | Stuntcoop Stuntkoordination | Stuntkoordination |
Production Services | Mahl-Art-Catering gesamte Produktion | gesamte Produktion |
Production Services | Step GmbH Absperrungen, Set Eq | Absperrungen, Set Eq |
Costumes | PATIN-A SHOP GmbH Kostümequipment | Kostümequipment |
Decoration | Vorfilm | |
Props | GRAFIKWERK Computerspiel | Computerspiel |
Special Effects | CFX Spezialeffekte GmbH | |
Vehicles and aircrafts | Filmauto Markus Zimmermann und Vincent Luxen Volvo 850 Kombi | Volvo 850 Kombi |
Vehicles and aircrafts | Setlounge GmbH Aufenthaltsmobile | Aufenthaltsmobile |
Film Processing/Transfers | D-Facto Motion GmbH inkl. VFX | inkl. VFX |
Award winner | Year | Award | Category | |
---|---|---|---|---|
Alex Schmidt | 2016 | New York Festivals [us] Silver World Medal, Childrens/Youth Special | Silver World Medal, Childrens/Youth Special | Winner |
Alex Schmidt | 2015 | Goldener Spatz Serie/Reihe (Wettbewerb) (F: Nichts wie weg hier) | Serie/Reihe (Wettbewerb) (F: Nichts wie weg hier) | Nominated |
Maria Schicker | 2014 | NY Festival - Worlds Best TV & Films [us] Costume Design | Costume Design | Winner |
Type | Country | Station | Date / Time | Comment |
---|---|---|---|---|
First showing | Germany | ARD [de] | Friday, 03/04/2015 |