Production accountant | Renate Urban Diana Film 2001-2005 | Diana Film 2001-2005 |
Production accountant | Christl Druxeis Dreh Griechenland+Endfertigung | Dreh Griechenland+Endfertigung |
Assistant production accountant | Tobias Lauterberg | |
Assistant to postprod. supervisor | Frank Müller [2] | |
Vfx supervisor | Joachim Grüninger | |
3d artist | Dirk Müller [1] | |
2d artist | Mathis Lex Digital Film Compositor @ Scanline VFX | Digital Film Compositor @ Scanline VFX |
Digital compositor / compositing artist | Michael Ralla | |
Digital compositor / compositing artist | Martin Zwanzger | |
Digital compositor / compositing artist | Norbert Ruf | |
Digital compositor / compositing artist | Alex Seefelder | |
Digital compositor / compositing artist | Jörg Baier [1] CA Scanline Production | CA Scanline Production |
Digital matchmover | Jan Hübner | |
Rotoscoping artist | Jörg Liedl ROTOSCOPING ARTIST + DIGITAL CLEAN UP | ROTOSCOPING ARTIST + DIGITAL CLEAN UP |
Director of photography | Jürgen Jürges | |
2nd unit dop | Oliver Lechner | |
Motion control operator | Philipp Chudalla ARRImotion | ARRImotion |
1st assistant camera | Alexander Katan-Schmid 2nd Unit | 2nd Unit |
1st assistant camera | Jörg Gönner | |
1st assistant camera | Jens Winkler letzter Drehtag | letzter Drehtag |
2nd assistant camera | Pip Hare 2. Materialssistentin | 2. Materialssistentin |
Still photographer | Jürgen Olczyk | |
Casting director | An Dorthe Braker | |
Extras/bit player casting | Sandra Belinic | |
Costume designer | Heike Fademrecht | |
Costume designer | Bernd Stockinger | |
Assistant costume designer | Angela Renneberg + Garderobe | + Garderobe |
Costumer / wardrobe | Juliana Stenzel | |
Additional costumers | Ramona Petersen | |
Director | Helmut Dietl | |
1st AD (local system) | Hanuš Polak jr. | |
Extras coordinator | Perry Lütke | |
Editor | Frank Müller [2] | |
Key grip | Daniel Horn | |
Grip | Florian Speer | |
Special constructions | Christian Saalfeld Balloonlights | Balloonlights |
Gaffer | Christoph Nickel | |
Best boy electric | Oliver Haas | |
Rigging gaffer | Olaf Richter Berlin 1. Teil | Berlin 1. Teil |
Lighting technician / electrician | Sascha Görlich Zusatz | Zusatz |
Lighting technician / electrician | Volker 'Vanta' Vahl | |
Lighting technician / electrician | Anne Rosch | |
Lighting technician / electrician | Martin Lieckfeld Zusatz Beleuchter | Zusatz Beleuchter |
Lighting technician / electrician | Florian Göttlinger Vorbau Studio | Vorbau Studio |
Lighting technician / electrician | Sebastian Rösler Zusatz | Zusatz |
Lighting technician / electrician | Sebastian Gross zeitw. Beleuchter | zeitw. Beleuchter |
Lighting technician / electrician | 'Jay' Juan Francisco Santibañez Moreno 1 tag Potsdam Orangerie & x tage arri | 1 tag Potsdam Orangerie & x tage arri |
Key makeup artist/hair stylist | Lena Lazzarotto | |
Makeup artist / hair stylist | Jekaterina Oertel | |
Fx makeup artist | Maike Heinlein SFX-Assistent | SFX-Assistent |
Assistant makeup artist | Oleg Dimitrov | |
Assistant makeup artist | Sandra Leutert Cast + zuständig für Komparserie | Cast + zuständig für Komparserie |
Assistant makeup artist | Ulrike Schock Hair & Make-up für Komparsen | Hair & Make-up für Komparsen |
Assistant makeup artist | Denise Irmschler | |
Composer | Harold Faltermeyer | |
Producer | Helmut Dietl | |
Executive producer | Norbert Preuss | |
Associate producer | Anja Föringer | |
Production designer | Albrecht Konrad Produktionsdesign | Produktionsdesign |
Assistant production designer | Maximilian Lichtner | |
Assistant production designer | Erato Evangelou SetDecorator Asst Griechenland | SetDecorator Asst Griechenland |
Assistant production designer | Isabel von Forster | |
Art director | Matthias Klemme supervising | supervising |
Set decorator | Ernestine Hipper | |
Prop master | Bele Schneider | |
Standby props | Ingrid Ramsauer | |
Set dresser | Christoph Lanksch | |
Location scout | Gernot Zeglien Berlin Brandenburg Mecklenburg Vorpommer | Berlin Brandenburg Mecklenburg Vorpommer |
Location scout | Petra Ringleb | |
Set builder | Lars Dicht Set Dec. | Set Dec. |
Set builder | Frank Theisen | |
Set builder | Christian Wollberg Vorbau | Vorbau |
Set builder | Matthias Röder Setdresser Berlin | Setdresser Berlin |
Set builder | Mathias Lücking | |
Set builder | Klaus Eckmann | |
Set builder | Florian Schafarschik Set Dresser | Set Dresser |
Set builder | Torsten Haubold | |
Stand by set builder | Christoph Baumstieger SetDec Assi Vorbereitung | SetDec Assi Vorbereitung |
Scenic painter | Katerina Machacek | |
Scenic painter | Susanne Kleinlein i. A.Gonda Hinrichs Filmbauten | i. A.Gonda Hinrichs Filmbauten |
Sculptor | Sabine BB König | |
Graphic artist | Katja Clos | |
Line producer | Klaus Spinnler | |
Line producer | Philip Evenkamp | |
Production manager | Uli Fauth | |
Production coordinator | Dorothee Hufschmidt | |
Assistant production manager | Nancy Dlusztus + Postproduktionskoordinatorin | + Postproduktionskoordinatorin |
Unit manager (local system) | Felix Leitermann | |
Location manager (local system) | Michael Wanka Berlin & Umgebung | Berlin & Umgebung |
Set manager/ floor manager | Dirk Gornickel | |
Production assistant | Anne Monheim | |
Production assistant | Alexander Volk Set Al - Praktikant | Set Al - Praktikant |
Production driver | Oliver Gimbel | |
Production driver | Karsten See Produktionsfahrer | Produktionsfahrer |
Production driver | Ilja Kloppenburg Zusatz, | Zusatz, |
PA intern | Max Milhahn | |
Screenwriter | Helmut Dietl | |
Screenwriter | Patrick Süskind | |
Production sound mixer | Frank Heidbrink | |
Boom operator | Markus Urchs Frank Heidbrink, 2.Hälfte | Frank Heidbrink, 2.Hälfte |
Boom operator | Frieder Hertzberg | |
Sound re-recording mixer | Max Rammler | |
Adr recordist | Bernhard Vogl | |
Special effects supervisor | Lucien Stephenson Snow Business GmbH | Snow Business GmbH |
Special effects technician | Michael Apling technical support | technical support |
Special effects technician | Thomas Thiele [1] | |