Production controller | Gabriele Mueller | |
Production accountant | Jeannette Florack | |
Colorist | Claudia Gittel Lead Colorist | Lead Colorist |
Director of photography | Marcus Winterbauer | |
1st assistant camera | Conrad Lobst 416 | 416 |
2nd assistant camera | Ina Herzberg 416 | 416 |
2nd assistant camera | Alexander Scholten | |
Video assist/playback operator | Ferenc Fitus | |
Still photographer | Steffen Junghans Vertretung 2.Teil | Vertretung 2.Teil |
Still photographer | Sandy Rau | |
Casting director | Ulrike Müller | |
Extras/bit player casting | Vanessa Ossa | |
Costume designer | Lotte Sawatzki Kostümbild | Kostümbild |
Assistant costume designer | Anna Scholich | |
Costumer / wardrobe | Sabine Setzepfand | |
Director | Antje Kruska | |
Director | Judith Keil | |
1st AD (local system) | Stella Nikoletta Drossa | |
Crowd 2nd AD (local system) | Vanessa Ossa | |
Script continuity | Nadja Beinert | |
Editor | Inge Schneider | |
Online editor | Matthias Albrecht | |
Key grip | Erik Sens | |
Crane operator | Christoph Sobisch | |
Gaffer | Daniel Pauselius | |
Lighting technician / electrician | Jörg Hartmann Best Boy | Best Boy |
Lighting technician / electrician | Christoph Iwanow | |
Lighting assistant | Niels Sandig | |
Makeup artist / hair stylist | Jana Lindner Assistenz bis 24.08.08 | Assistenz bis 24.08.08 |
Makeup artist / hair stylist | Christin Goy Chefmaskenbildnerin | Chefmaskenbildnerin |
Assistant makeup artist | Sylvia Grave | |
Composer | Michael Beckmann | |
Music supervisor | Michael Beckmann | |
Producer | Joachim Ortmanns | |
Co-producer | Martin Heisler | |
Production designer | Reinhild Blaschke | |
Assistant production designer | Susanne Steckel | |
Standby props | Christian Hochtritt | |
Set builder | Daniel Brook | |
Set builder | Ehrfried Jaretzke | |
Scenic painter | Andreas Bräunsdorf Patina Aschersleben | Patina Aschersleben |
Graphic artist | Kay Winner | |
Line producer | Bülent Nacaksiz | |
Production manager | Gabriele Simon | |
Production manager | Martin Heisler | |
Assistant production manager | Nadin Welsch | |
Unit manager (local system) | Olaf Kirbach | |
Location manager (local system) | Susan Füllmich | |
Set manager/ floor manager | Levke Palm | |
Set manager/ floor manager | Christian Ladtsch Vertetung vom 08. bis 14.09.08 | Vertetung vom 08. bis 14.09.08 |
Assistant set/floor manager | Patrick Rödiger | |
Assistant set/floor manager | Felix Offermann | |
Production driver | Christian Nebelung | |
Production sound mixer | David Hilgers Vertretung | Vertretung |
Production sound mixer | Till Röllinghoff | |
Boom operator | Hunor Schauschitz | |
Sound re-recording mixer | Marcel Schleibaum & Sound Designer | & Sound Designer |
Foley artist | Dieter Hebben | |
Stunt coordinator | Andre Thaldorf | |
Stuntman/woman | Benjamin Nippe Bully | Bully |
Consultant | Michael Höhne Mietwagen/Ausbauten | Mietwagen/Ausbauten |