Production accountant | Siegrid Schmidt | |
Assistant production accountant | Johannes Schwerdt | |
Vision mixer | Alexander Wagner | |
Video engineer | Edgar Zalkow | |
Cable bearer | Nicole Schenk Kameraassistentin Studio | Kameraassistentin Studio |
Director of photography | Axel Rothenburg | |
Director of photography | Martin Meyer | |
Director of photography | Michael Westhofen | |
Camera operator | Andreas Denker | |
Camera operator | Hilmar Tornow | |
Additional photography | Christian Klopp | |
Remote camera operator | Martin Schroeder Krankamera | Krankamera |
Remote camera operator | Andreas Denker | |
Steadicam operator | Robert Laatz | |
1st assistant camera | Daniela Rom HD | HD |
Still photographer | Nicole Manthey | |
Casting director | Sarah Lee | |
Extras/bit player casting | Sila Davulcu | |
Costume designer | Diana Dean historisch 1850-1860 | historisch 1850-1860 |
Assistant costume designer | Julia Schell | |
Assistant costume designer | Anne-Luise Vierling historisch: Biedermeier | historisch: Biedermeier |
Costumer / wardrobe | Kati Lafin 1870 | 1870 |
Costumer / wardrobe | Markus Maria Ernst historisch | historisch |
Costumer / wardrobe | Dörte Schneider [1] | |
Costumer / wardrobe | Anja Lafin für Aussendreh | für Aussendreh |
Tailor | Alexandra Sperner Schnitt-und Kostümanfertigung | Schnitt-und Kostümanfertigung |
Tailor | Michaela Waade Einarbeitung als Garderobiere | Einarbeitung als Garderobiere |
Director | Karen Müller | |
Director | Andreas Morell | |
Director | Jörg Wilbrandt 4 Folgen | 4 Folgen |
Director | Gudrun Scheerer | |
Director | Tina Kriwitz | |
1st AD (local system) | Martina Allgeyer November 2005 - Januar 2006 | November 2005 - Januar 2006 |
1st AD (local system) | Johanna Zähle Trailer | Trailer |
1st AD (local system) | Jens Höhne | |
1st AD (local system) | Martina Faust | |
1st AD (local system) | Silke Bäurich | |
Script continuity | Jeanette Diszler Berlin | Berlin |
Script continuity | Ulrike Bender | |
Script continuity | Franziska Jahn | |
Script continuity | Alexandra Richter | |
Actor coach | Jens Roth Vorber.+Onset Ensemble | Vorber.+Onset Ensemble |
Editor | Thomas Stange | |
Editor | Sabine Matula 50 Folgen | 50 Folgen |
Editor | Lena (Helena) Bieniek | |
Editor | Claudia Fröhlich | |
Assistant editor | Daniél Spitzenberg vorw. Assistent d. Postprod. | vorw. Assistent d. Postprod. |
Assistant editor | Lena (Helena) Bieniek | |
Key grip | Frank Rutishauser | |
Dimmer board operator | Thomas Eckermann | |
Key makeup artist/hair stylist | Valeska Schitthelm | |
Makeup artist / hair stylist | Astrid Michels Maskenbildpraktikantin | Maskenbildpraktikantin |
Makeup artist / hair stylist | Julia Serowski Zusatzmaskenbildnerin | Zusatzmaskenbildnerin |
Makeup artist / hair stylist | Dolores Sanchez Maskenbildaushilfe | Maskenbildaushilfe |
Makeup artist / hair stylist | Wiebke Madloch Maskenbildneraushilfe | Maskenbildneraushilfe |
Makeup artist / hair stylist | Elena Winitschenko | |
Makeup artist / hair stylist | Lena Bogner | |
Makeup artist / hair stylist | Barbara Rotheuler Maskenbildner Aushilfe | Maskenbildner Aushilfe |
Makeup artist / hair stylist | Denise Irmschler | |
Makeup artist / hair stylist | Pascal Herr | |
Makeup artist / hair stylist | Andrea Braun Maskenaushilfe | Maskenaushilfe |
Makeup artist / hair stylist | Meike Pitke Maskenbildneraushilfe | Maskenbildneraushilfe |
Makeup artist / hair stylist | Christina Wagner Maskenbildneraushilfe | Maskenbildneraushilfe |
Makeup artist / hair stylist | Oleg Dimitrov Maskenbildner | Maskenbildner |
Makeup artist / hair stylist | Hasso von Hugo | |
Additional make up artist | Susi Bär | |
Additional make up artist | Monique Bredow | |
Additional make up artist | Nadia Homri Aushilfe für Komparsenmaske | Aushilfe für Komparsenmaske |
Additional make up artist | Saskia Reese Maskenbildpraktikant | Maskenbildpraktikant |
Additional make up artist | Antje Zobler Maskenbildneraushilfe | Maskenbildneraushilfe |
Makeup trainee | Elisabeth Bigalke | |
Makeup trainee | Stefanie Gatter Additional Make-up Artist | Additional Make-up Artist |
Makeup trainee | Ina Charanza | |
Composer | Martin Lingnau mit Parniewski & Süberkrüb | mit Parniewski & Süberkrüb |
Producer | Jan Pelgrom de Haas | |
Producer | Rainer Wemcken | |
Producer | Christian Popp | |
Producer | Andrea Nedelmann | |
Production designer | Huub van Gestel | |
Assistant production designer | Romy Gawlik | |
Assistant production designer | Isabel von Forster Set Decorator Assistant | Set Decorator Assistant |
Assistant production designer | Geertje Jacob Modellbau | Modellbau |
Set decorator | Ernestine Hipper | |
Construction manager | Andy Röstel studioeinbau adlershof | studioeinbau adlershof |
Prop master | Mario Schulz | |
Assistant to propmaster /- buyer | Judith Hendrix | |
Standby props | Robert Bösel | |
Standby props | Angela Kanitz | |
Set dresser | Torsten Haubold | |
Set dresser | Anja Böneker | |
Stand by set builder | Michael Hepp Planung+Ausführung Bauelemente | Planung+Ausführung Bauelemente |
Draughtsman/set designer | Nina Poeschel Studiobau/ Zeichnungen & Modellbau | Studiobau/ Zeichnungen & Modellbau |
Scenic painter | Wolfgang Wrede Studiobau,Setdec | Studiobau,Setdec |
Property driver | Tom Kirsten Baubühne Construction Driver | Baubühne Construction Driver |
Art department trainee | Selina Schrader Praktikantin | Praktikantin |
Production manager | Holger Heinßen | |
Production coordinator | Elmar Harting Planung Produktionsinfrastruktur | Planung Produktionsinfrastruktur |
Unit manager (local system) | Christian Wierer | |
Set manager/ floor manager | Daniel Hillnhagen Studio- & Außendreh | Studio- & Außendreh |
Set manager/ floor manager | Volker Kirst | |
Production secretary | Simone Haling Empfang/Verteiler | Empfang/Verteiler |
Production driver | Marko Otta Cast & Produktionsfahrer | Cast & Produktionsfahrer |
Head writer | Cornelia Deil Chefautorin | Chefautorin |
Screenwriter | Patrick Schuckmann | |
Screenwriter | Ralf Pingel | |
Screenwriter | Bob Hirsch | |
Screenwriter | Christiane Deledda + Storylinerin | + Storylinerin |
Screenwriter | Dirk Udelhoven | |
Screenwriter | Günter Overmann | |
Screenwriter | Richard Hemmersbach | |
Screenwriter | Sargon Youkhana | |
Screenwriter | Claudia Piras | |
Screenwriter | Susan Jones | |
Screenwriter | Frank Hemjeoltmanns | |
Script consultant | Frank Müdder Story Editor | Story Editor |
Script editor | Renate Urbainczyk | |
Script editor | Andreas Krätzig | |
Storyliner | Meibrit Ahrens | |
Production sound mixer | Felix Kundt | |
Production sound mixer | Knut Streitz | |
Boom operator | Paul Schröter Studio + AD | Studio + AD |
Boom operator | Stephan E. Göpfert | |
Boom operator | Oliver Drüppel | |
Boom operator | David Hilgers Vertretung | Vertretung |
Sound re-recording mixer | Nick Würpel | |
Sound editor | Nick Würpel | |
Special effects technician | Thomas Thiele [1] | |
Commissioning editor | Rosemarie Wintgen | |
Commissioning editor | Gabi Krieg | |