Post production coordinator | Petra Barkhausen | |
Post production coordinator | Holger Münster | |
Colorist | Jochen Hinrichs-Stöldt | |
Director of photography | Leonard Lokai | |
Steadicam operator | Daniel Leibold | |
Steadicam operator | Felix Striegel | |
1st assistant camera | Nils Kohstall | |
1st assistant camera | Katharina Elvers Alexa XT, anamorph | Alexa XT, anamorph |
1st assistant camera | Martin Bode | |
1st assistant camera | Ruben Günther | |
1st assistant camera | Raphael Zschätzsch | |
1st assistant camera | Andreas Schütte | |
2nd assistant camera | Andreas Schütte Vertretung, sonst 1.AC | Vertretung, sonst 1.AC |
2nd assistant camera | Sarah Frahm | |
DIT digital imaging technician | Jonas Bruse | |
Still photographer | O-Young Kwon | |
Casting director | Marion Haack | |
Extras/bit player casting | Claudia Clemans | |
Costume designer | Susann Günther Best costume Sensus Filmfestival St Petersburg | Best costume Sensus Filmfestival St Petersburg |
Assistant costume designer | Georg Rosenbaum | |
Costumer / wardrobe | Pola Musenberg | |
Director | Lukas Nathrath | |
1st AD (local system) | Franziska Liebenow-Rudolph | |
Crowd 2nd AD (local system) | Kristin Jahnke | |
Script continuity | Josefa Jensch | |
Actor coach | Maria Lazaridou | |
Actor coach (children) | Maria Lazaridou Schauspielcoach Jugendliche | Schauspielcoach Jugendliche |
Actor coach (children) | Valentina Popovic | |
Editor | Silke Olthoff | |
Additional editor | Angela Tippel Ende Feinschnittphase | Ende Feinschnittphase |
Key grip | Jarek Duda | |
Key grip | Jakob Deutsch | |
Key grip | Karsten Schmied | |
Key grip | Jonas Deierling | |
Key grip | Johannes Cassebaum | |
Gaffer | Adriano Grilli | |
Gaffer | Fabian Klein | |
Best boy electric | Christian Bechtloff | |
Lighting technician / electrician | Malwine Mangold-Volk | |
Lighting technician / electrician | Ole Schmetzer | |
Lighting technician / electrician | Josha Julian Stolten | |
Lighting technician / electrician | Akim Trüller | |
Lighting technician / electrician | Leon Daniel | |
Key makeup artist/hair stylist | Nadja Neumann | |
Makeup artist / hair stylist | Tamar Kakoiahvii | |
Makeup artist / hair stylist | Julienne Gerke | |
Makeup artist / hair stylist | Brisilnta Bachgia | |
Assistant makeup artist | Katharina Hachemeister | |
Composer | Tim Schwerdter | |
Assistant-/ junior-producer | Marielle de Pedro | |
Creative producer | Henriette Ahrens | |
Production designer | Saskia Stoltze | |
Assistant production designer | Nathalie Krammer | |
Line producer | Anja Schmuck | |
Assistant to line producer | Thomas Schnatmeyer | |
Production manager | Henriette Ahrens | |
Unit manager (local system) | Henriette Ahrens | |
Set manager/ floor manager | Jelena Haidinger | |
Set manager/ floor manager | Muschirf Shekh Zeyn | |
Set manager/ floor manager | Lina Cnaan | |
Production assistant | Saskia Nissen | |
Production driver | Lennart Ksoll | |
Production driver | Sophie Ahrens | |
Set runner | Nathan Behr | |
Screenwriter | Lukas Nathrath | |
Production sound mixer | Rolf Manzei | |
Boom operator | Ruben Günther | |
Boom operator | Sipan Hasan | |
Sound re-recording mixer | Ralph Thiekötter | |
Sound designer | Rolf Manzei | |
Foley artist | Eneko Ezquerro Gómez | |
Pyrotechnist | Ruben Günther | |
Stunt coordinator | Marno Röder | |
Caterer (cook on set) | Ole Hellwig | |
Caterer (cook on set) | Meibrit Ahrens | |
Caterer (cook on set) | Lotte Kotte | |
Caterer (cook on set) | Robin Manirjo | |
Caterer (cook on set) | Adele Ahrens | |
Consultant | Kerim Ben Hamida | |