Production accountant | Yvonne Kowal | |
Post production supervisor | Christian Hünemörder | |
Colorist | Fabiana Cardalda | |
Director of photography | Notker Mahr RED Weapon / RAVEN | RED Weapon / RAVEN |
2nd unit dop | Vadim Schulz | |
Camera operator | Vadim Schulz | |
Additional photography | Vadim Schulz | |
1st assistant camera | Hanns Maier Red Weapon | Red Weapon |
1st assistant camera | Peter Jäger B-Unit | B-Unit |
2nd assistant camera | Alexander Zimmermann Red Weapon | Red Weapon |
Still photographer | Sabine Hackenberg | |
Casting director | Manolya Mutlu | |
Costume designer | Alexander Beck | |
Assistant costume designer | Laura Yen Alswede | |
Costumer / wardrobe | Salie Hornig | |
Additional costumers | Hannah Deuss 6 DT | 6 DT |
Director | Michael Rösel | |
1st AD (local system) | Annette Stefan | |
Crowd 2nd AD (local system) | Tobias Mrosek | |
Script continuity | Lena Raith | |
Editor | Bastian Mattes | |
Key grip | Johannes Grashorn | |
Key grip | Daniel Schmid [1] 3 Tage Ersatz | 3 Tage Ersatz |
Camera car driver | Philipp Knopf Trailer | Trailer |
Gaffer | Stefan Bodenhaupt | |
Best boy electric | Sascha Reinhardt | |
Lighting technician / electrician | Jan Wittkopp 6 Tage | 6 Tage |
Lighting technician / electrician | Sören Gerhard | |
Lighting technician / electrician | Sascha Reinhardt Best Boy | Best Boy |
Lighting technician / electrician | Friedemann Leis 8 DT | 8 DT |
Additional electrician | Matthias Allner 2 Tage | 2 Tage |
Additional electrician | Hans Fischer | |
Makeup artist / hair stylist | Rebecca Koch | |
Makeup artist / hair stylist | Katharina Gütter Head of | Head of |
Additional make up artist | Hanna Maile | |
Production designer | Christian Strang | |
Assistant production designer | Mona Cathleen Otterbach | |
Prop master | Angelika Dufft | |
Standby props | Jutta Saas | |
Set dresser | Tanja Arlt | |
Location scout | Ruben Steingrüber | |
Location scout | Christian Strang | |
Set builder | Alexander Dercks | |
Set builder | Ercan Aldirmaz | |
Set builder | Jaro Burbulla | |
Set builder | Steffen Staudenmaier | |
Set builder | Sascha Kömling | |
Scenic painter | Alessio Nalesini Head painter | Head painter |
Sculptor | Alessio Nalesini | |
Graphic artist | Patrick Poelchau | |
Graphic artist | Patrick Rucireto | |
Property driver | Reto Arlt | |
Property driver | Philipp Hebenstreit | |
Art department trainee | Felix Flad | |
Line producer | Christian Hünemörder | |
Line producer | Hartwig König Consulting Preproduction | Consulting Preproduction |
Production manager | Tommy Niessner | |
Production coordinator | Tjorven Ruhnke | |
Unit manager (local system) | Stephanie Brauer | |
Location manager (local system) | Johannes Gall | |
Set manager/ floor manager | Maximilian Höhnle 2 DT Ersatz | 2 DT Ersatz |
Blocker | Benedikt Müller | |
Screenwriter | Sebastian Feld | |
Script consultant | Christian Hünemörder | |
Production sound mixer | Rüdiger Fleck | |
Boom operator | Janik Hampe 3 DT Vertretung | 3 DT Vertretung |
Boom operator | Christoph Mysiakowski Boom Operator | Boom Operator |
Boom operator | Marcus Vetter | |
Sound designer | Rüdiger Fleck | |
Music re-recording mixer | Michael Thumm | |
Stunt coordinator | Alexander Mack | |
Stuntman/woman | Mike Möller | |
Stuntman/woman | Markus Pütterich Stuntdouble Winfried Wagner | Stuntdouble Winfried Wagner |
Stunt driver | Anja Mavaddat Stunt Double Kathrin Hildebrand | Stunt Double Kathrin Hildebrand |
Commissioning editor | Kerstin Freels | |
Commissioning editor | Thomas Martin | |