Production accountant | Jens Beyer | |
Assistant production accountant | Tobias Lauterberg | |
Post production supervisor | Susanne Hahn-Roesch | |
Colorist | Roland Murrer Dailies Drehtag 14-40 | Dailies Drehtag 14-40 |
Director of photography | Kalle Klein Drone pilot | Drone pilot |
Director of photography | Sonja Rom | |
2nd unit dop | Thomas Eirich-Schneider ARRI AMIRA und ALEXA Mini | ARRI AMIRA und ALEXA Mini |
Additional photography | Thomas Eirich-Schneider Zweite Kamera ARRI AMIRA | Zweite Kamera ARRI AMIRA |
Drone camera operator | Kalle Klein pilot | pilot |
Drone camera operator | Heiko Rahnenführer | |
Steadicam operator | Thomas Eirich-Schneider | |
1st assistant camera | Anna Schenk A-Cam | A-Cam |
1st assistant camera | Caspar Müllers B-Cam + Steadicam | B-Cam + Steadicam |
2nd assistant camera | Karina Genis Vertretung | Vertretung |
2nd assistant camera | Nadine Reichert A+B-Kamera | A+B-Kamera |
Data wrangler / digital loader | Matthias Hartmann | |
Video assist/playback operator | Celina Tosuncuk | |
Still photographer | Anke Neugebauer 7 DT. in Vertretung | 7 DT. in Vertretung |
Still photographer | Stephan Rabold plus Plakatshooting | plus Plakatshooting |
Casting director | Nina Haun | |
Casting assistant | Alrun Seifert | |
Casting assistant | Laura Buschhagen Volontärin | Volontärin |
Costume designer | Regina Tiedeken | |
Assistant costume designer | Elisa Neuhaus | |
Costumer / wardrobe | Julia Kneusels | |
Costumer / wardrobe | Kerstina Schemmel 10 Tage Krankheitsvertretung | 10 Tage Krankheitsvertretung |
Costumer / wardrobe | Tamara Schüller | |
Additional costumer | Ines Ebeling | |
Additional costumers | Valerie von Könemann | |
Additional costumers | Nele Ellegiers | |
Additional costumers | Nana Seemann | |
Costume design trainee | Lisa Oberländer | |
Director | Isabell Šuba | |
1st AD (local system) | Jeronimo Wald | |
Crowd 2nd AD (local system) | Angie Luise Jordan | |
3rd AD crowd (local system) | Nico Markert 3rd AD Crowd Additional | 3rd AD Crowd Additional |
Script supervisor | Sandra Peuthert-Zimmermann Script | Script |
Actor coach (children) | Yvette Dankou | |
Extras coordinator | Nico Markert 2 DT, Kinderkomparsen | 2 DT, Kinderkomparsen |
Editor | David J. Achilles | |
Additional editor | Christoph Strothjohann | |
Additional editor | Benjamin Kaubisch 5 Wochen | 5 Wochen |
Assistant editor | Silke Zirnité | |
Key grip | Lukasz Wyszkowski K: Sonja Rom | K: Sonja Rom |
Grip | Carsten Henkst | |
Grip | Sandro Große | |
Gaffer | Henning Blum | |
Best boy electric | Kay Möller | |
Lighting technician / electrician | Florian Wolf | |
Additional electrician | Ben Rahf 5 DT | 5 DT |
Additional electrician | Flow Jean-Louis | |
Lighting trainee | Sebastian Mainka | |
Key makeup artist/hair stylist | Frauke Pira Maskenbild | Maskenbild |
Makeup artist / hair stylist | Irmela Osswald | |
Additional make up artist | Sylvia Schwarzer | |
Additional make up artist | Gloria Göschel | |
Composer | Daniel Freundlieb additional music | additional music |
Composer | Alex Komlew | |
Composer | Johannes Repka | |
Orchestrator | Sebastian Schmidt Additional orchestration | Additional orchestration |
Producer | Hermann Florin | |
Producer | Sebastian Werninger | |
Producer | Tobias Timme | |
Producer | Nicole Springstubbe | |
Production designer | Lars Lange | |
Assistant production designer | Fabienne Niedlich | |
Set decorator | Eva-Maria Wendt | |
Set decoration buyer | Sandra Wortmann | |
Construction coordinator | Remo Stecher | |
Prop master | Alexander Gutschke | |
Assistant to propmaster /- buyer | Gesa Rehren | |
Standby props | Andreas Huschke | |
Set dresser | Friederike Goebbels | |
Set dresser | Tatjana Kosanke | |
Set dresser | Franz Höfner | |
Set dresser | Andreas Wendt | |
Assistant stand by props | Ulrike Aschenbach | |
Set builder | Michael Reinemann | |
Property driver | Helder Rölle Shopper | Shopper |
Production manager | Henry Rehorek | |
Production coordinator | Marlene Bartram | |
Assistant production manager | Franziska Willgart | |
2nd assistant production manager | Katja Dusold | |
Unit manager (local system) | Sebastian Kolodziej Vertretung vom 10.6. bis 27.6. | Vertretung vom 10.6. bis 27.6. |
Unit manager (local system) | Sebastian Geißler | |
Location manager (local system) | Oliver Gimbel | |
Set manager/ floor manager | Denis Küper | |
Production assistant | Tanja Ronsieck Motiv + 1. AL | Motiv + 1. AL |
Assistant set/floor manager | Jennifer Cassel | |
Production driver | André Jaetschmann | |
Production driver | Danielo Gallone | |
Production driver | Florian Schossel Zusatz | Zusatz |
Set runner | Carolin Wessel Neustadt und Kyritz | Neustadt und Kyritz |
Screenwriter | Katrin Milhahn | |
Screenwriter | Sandra Nettelbeck | |
Screenwriter | Antonia Rothe-Liermann | |
Literary source | Enid Blyton | |
Production sound mixer | Axel Arft | |
Boom operator | Ludwig Bestehorn | |
Second boom operator | Nils Gradlowsky | |
Supervising sound editor | Pit Kuhlmann | |
Adr recordist | Miles Kann | |
Foley editor | Laura Plock | |
Music re-recording mixer | Michael Thumm | |
Stunt coordinator | Oliver Juhrs | |
Horse master | Bernhard Schirmer Spielpferd Pegasus Double Gode | Spielpferd Pegasus Double Gode |
Commissioning editor (web) | Orlindo Frick UFA Fiction | UFA Fiction |
Child supervisor | Annett Franz Kinderkomparsen | Kinderkomparsen |