Director of photography | Kai Longolius | |
Director of photography | David Sanderson | |
2nd unit dop | Judith Stehlik | |
2nd unit dop | Christine Ajayi 1.Drehblock | 1.Drehblock |
Camera operator | Markus Selikovsky 2 Tage | 2 Tage |
Steadicam operator | Markus Selikovsky | |
Steadicam operator | Duli Georg Diemannsberger | |
1st assistant camera | Jennifer Oladeinde | |
1st assistant camera | Stefan Maitz B-CAM | B-CAM |
1st assistant camera | Gerald Piesch B-Kamera/ 2.Drehblock | B-Kamera/ 2.Drehblock |
1st assistant camera | Florian Kellner 2nd Unit | 2nd Unit |
1st assistant camera | Camillo Foramitti 2nd Unit | 2nd Unit |
1st assistant camera | Thea Adlung DOP: David Sanderson, Kai Longolius | DOP: David Sanderson, Kai Longolius |
2nd assistant camera | Lukas Köchler 2nd Unit | 2nd Unit |
Still photographer | Petro Domenigg | |
Casting director | Nicole Schmied | |
Costumer / wardrobe | Lydia Vetter Folge 4-8 | Folge 4-8 |
Costumer / wardrobe | Galina Strese 2-4 Block | 2-4 Block |
Director | Olaf Kreinsen | |
Director | Erhard Riedlsperger | |
Director | Holger Barthel | |
Director | Holger Gimpel | |
1st AD (local system) | Georg Mayrhofer | |
1st AD (local system) | Alexander Stahl | |
1st AD (local system) | Kerstin Engelmann | |
Script continuity | Hans Christian Haslecker 3. Drehblock, 4 Follgen | 3. Drehblock, 4 Follgen |
Grip | Norbert Thumer | |
Gaffer | Josef Lukas Kirisits | |
Makeup artist / hair stylist | Danijela Brdar Maske 1.2..4.Block | Maske 1.2..4.Block |
Makeup artist / hair stylist | Barbara Fröhlich-Sticker | |
Makeup artist / hair stylist | Uschi Filipp 3. Block | 3. Block |
Composer | Bob Gutdeutsch | |
Composer | Lothar Scherpe | |
Producer | Heinrich Ambrosch | |
Producer | Kristina Kranz | |
Production designer | Fritz Krennmüller | |
Production designer | Thomas Vögel Staffel 10; Folge 13-16 | Staffel 10; Folge 13-16 |
Production designer | Susanne Quendler | |
Standby props | Johannes Berkovc | |
Line producer | Friedrich Gruner | |
Production manager | Roman Haschberger | |
Unit manager (local system) | Gunnar Leitgeb | |
Assistant location manager | Alexandra Banitsch Block 4 | Block 4 |
Assistant location manager | Mathias Mitzscherling | |
Assistant set/floor manager | Elisabeth Juen Graz + Eisenerz | Graz + Eisenerz |
Production driver | Christopher Stampfer | |
Screenwriter | Andreas Quetsch | |
Screenwriter | Sönke Lars Neuwöhner | |
Screenwriter | Axel Götz | |
Screenwriter | Renate Ziemer | |
Screenwriter | Jacob Groll | |
Screenwriter | Sascha Bigler | |
Screenwriter | Frank Weller | |
Screenwriter | Natalia Geb | |
Screenwriter | Sarah Wassermann | |
Production sound mixer | Thomas Schmidt-Gentner | |
Sound editor | Lisa Mörtelmayr | |
Commissioning editor | Sabine Weber | |
Commissioning editor | Silvia Lambri | |