Production accountant | Sandra May | |
Post production supervisor | Christian Günther | |
Digital compositor / compositing artist | Tobias Kreißl | |
Title designer | Sascha Günay D-Facto Motion GmbH | D-Facto Motion GmbH |
Colorist | Martin Erdmann | |
Director of photography | Jana Marsik | |
Camera operator | Christian Bernutz 1 DT | 1 DT |
1st assistant camera | Joachim Haller | |
2nd assistant camera | Alexander Schuh + Fokus B-Kamera 1DT+Test | + Fokus B-Kamera 1DT+Test |
2nd assistant camera | Nina Johannsen | |
DIT digital imaging technician | Daniel Pieper ALEXA | ALEXA |
Still photographer | Oliver Vaccaro | |
Camera trainee | Süheyla Schwenk | |
Casting director | Daniela Tolkien | |
Casting director | Anna-Lena Slater Jugendliche & junge Erwachsene | Jugendliche & junge Erwachsene |
Casting assistant | Barbara Dezasse | |
Extras/bit player casting | Patrick Winkler für Filmgesichter | für Filmgesichter |
Costume designer | Gudrun Schretzmeier | |
Costumer / wardrobe | Nana Seemann | |
Costume interpreter | Martina Steiner 4 Kostüme / M.Gedeck | 4 Kostüme / M.Gedeck |
Director | Christian Wagner | |
1st AD (local system) | André Zeinert | |
Crowd 2nd AD (local system) | Dirk Hannemann | |
Script continuity | Katharina Puttendörfer | |
Trainee director's department | Karoline Hill | |
Editor | Heike Gnida | |
Assistant editor | Katalin Kovasznai | |
Crane operator | Jörg Mertink Foxy; TR3 | Foxy; TR3 |
Best boy electric | Martin Lieckfeld | |
Lighting technician / electrician | Christian Schröter Zusatzbeleuchter | Zusatzbeleuchter |
Lighting trainee | Süheyla Schwenk | |
Makeup artist / hair stylist | Katharina Erfmann | |
Makeup artist / hair stylist | Sabine Schumann | |
Additional make up artist | Marie-Luise Adler 3.Maske | 3.Maske |
Producer | Jakob Claussen | |
Producer | Christian Wagner | |
Producer | Ulrike Putz | |
Postproduction producer | Fabian Fuchs Inhouse Producer D-Facto Motion GmbH | Inhouse Producer D-Facto Motion GmbH |
Production designer | Myriande Heller | |
Assistant production designer | Michaela Flaig | |
Prop master | Tom Langner | |
Standby props | Gudrun Schaufert | |
Location scout | Tobias Palmer | |
Property driver | Sven Böneker | |
Line producer | Melanie Bührdel (Bayerischer Rundfunk) | (Bayerischer Rundfunk) |
Line producer | Jens Oberwetter | |
Assistant to line producer | Heidi Wiedemann Bayerischer Rundfunk | Bayerischer Rundfunk |
Production manager | Peter Dittberner Berlin | Berlin |
Production coordinator | Martina Wittkopf | |
Unit manager (local system) | Sebastian Geißler | |
Location manager (local system) | Matteo Canalis Wandel | |
Set manager/ floor manager | Lars Rieken | |
Set manager/ floor manager | Gisela Emberger letzten 5 DT Vertretung | letzten 5 DT Vertretung |
Assistant set/floor manager | Rike Oliveri | |
Production driver | Cem Krüziu PD M.Gedeck | PD M.Gedeck |
Set runner | Lisa Geiger | |
Set runner | Lukas Friedrich | |
Screenwriter | Stefan Dähnert | |
Researcher | Patrick Brunken | |
Production sound mixer | Patrick Veigel | |
Boom operator | Hans Jörg Bramm | |
Sound re-recording mixer | Michael Hinreiner | |
Supervising sound editor | Pit Kuhlmann | |
Foley editor | Jonathan Pauli | |
Stunt coordinator | Francois Doge | |
Stuntman/woman | Fred Hady | |
Stuntman/woman | Marco Albrecht stunt player | stunt player |
Stuntman/woman | Wanja Götz | |
Stuntman/woman | Piet Paes | |
Stuntman/woman | Kristoffer Fuss | |
Stunt rigger | Melanie Benna | |
Commissioning editor | Sabine Holtgreve (NDR) | (NDR) |
Commissioning editor | Claudia Simionescu (BR) | (BR) |