Production accountant | Aurelio Marino | |
Production accountant | Eva Trenka | |
3d artist | David Salamon RISE | Visual Effects Studios | RISE | Visual Effects Studios |
Digital compositor / compositing artist | Thorsten Scholz RISE | Visual Effects Studios | RISE | Visual Effects Studios |
Director of photography | Daniela Knapp | |
Camera operator | Stefan Sosna B - Kamera + 2nd Unit Kamera | B - Kamera + 2nd Unit Kamera |
Steadicam operator | Stefan Sosna | |
1st assistant camera | Gerald Helf | |
1st assistant camera | Axel Stock Alexa | Alexa |
1st assistant camera | Andreas Handl Alexa | Alexa |
2nd assistant camera | Rupert Kasper | |
2nd assistant camera | Stefan Kaindl | |
Video assist/playback operator | Ester Seppi | |
Extras/bit player casting | Evi Reich | |
Costume designer | Brigitta Fink | |
Assistant costume designer | Sabine Waszmer | |
Costumer / wardrobe | Elisa Schmidt Key Costumer Historisch | Key Costumer Historisch |
Costumer / wardrobe | Heidemarie Fink | |
Director | Ernst Gossner | |
2nd unit director | Georg Mayrhofer | |
1st AD (local system) | Georg Mayrhofer | |
Script continuity | Christina Rentenberger-Klinger | |
Extras coordinator | Evi Reich | |
Trainee director's department | Ben Thum | |
Editor | Florian Miosge | |
Editor | Janine Dauterich | |
Editor | Evi Romen | |
Key grip | Manfred Baier Kamera:Daniela Knapp | Kamera:Daniela Knapp |
Gaffer | Robert Mayr Drehwoche 6 - 8 | Drehwoche 6 - 8 |
Gaffer | Andreas Kaufmann | |
Lighting technician / electrician | Alberto Valentini | |
Lighting technician / electrician | Robert Mayr Best Boy | Best Boy |
Lighting technician / electrician | David Siebert | |
Lighting trainee | Philip Unterholzner | |
Key makeup artist/hair stylist | Martina Kohl Department Head Make up and Hair | Department Head Make up and Hair |
Makeup artist / hair stylist | Andreas Meixner [1] | |
Makeup artist / hair stylist | Hedi Mayr-Hassler Historisch Kinofilm | Historisch Kinofilm |
Makeup artist / hair stylist | Ingrid Blasbichler | |
Composer | Gregor Narholz | |
Production designer | Thomas Vögel | |
Assistant production designer | Gesche Glöyer | |
Set decorator | Marion Foradori | |
Construction coordinator | Horst Hruska | |
Prop master | Manfred Ebner | |
Standby props | Michael Stegmüller | |
Assistant stand by props | Hannes Schönegger | |
Set builder | Julian Janecka | |
Set builder | Alessandro Pedrazzini | |
Set builder | Lukas Wagner | |
Set builder | Peter Vålming | |
Property driver | Bernhard Klinger | |
Line producer | Heinz Stussak | |
Production manager | Maja Wieser Benedetti | |
Production coordinator | Henrike Grausgruber | |
Production coordinator | Marion Grädler | |
Unit manager (local system) | Gerhard Ziegner | |
Location manager (local system) | Kathy Leonelli | |
Set manager/ floor manager | Alexander Oberhauser | |
Screenwriter | Clemens Aufderklamm | |
Script consultant | Ines Häufler | |
Production sound mixer | Klaus Kellermann | |
Boom operator | Claus Benischke | |
Adr editor | Johanna Wienert | |