Director | Peter Gersina, Uwe Janson, Richard Huber |
---|---|
Written by | Benedikt Gollhardt (head writer), Sarah Augstein, Marc Terjung |
Production | Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de], UFA Fiction |
Start of shooting | 11/01/2011 |
---|---|
End of shooting | 29/03/2011 |
Episodes from/to | 21-26 |
---|
Actor | Role name | Voice actor / SpeakerVoice actor |
---|---|---|
Annette Frier | Danni [SS] | |
Nadja Becker | Bea Flohe [SS] | |
Sebastian Bezzel | Sven Novak [SS] | |
Axel Siefer | Kurt Lowinski [SS] | |
Jan Sosniok | Oliver Schmidt [SS] | |
Oliver Fleischer | Nils Polgar [SS] | |
Tino Mewes | Hannes [SS] | |
Josef Hofmann | Richter Meier [SS] | |
Wilfried Hochholdinger | CEO (Folge 23) [L] | |
Philipp Baltus | Hartmut Wolff [LE] | |
Katrin Hansmeier | Frau Kemper [LE] | |
Waldemar Kobus | Silvio Heimeroth (Folge 23) [LE] | |
Benjamin Kramme | Lothar [LE] | |
Torben Liebrecht | Martin Berg [LE] | |
Astrid Posner | Jasmin Schöller [LE] | |
Klaus Schindler | Mink [LE] | |
Max von der Groeben | Mirco Lenz [LE] | |
Arne Stephan | Jacob Mertens [LE] | |
Isabell Brenner | Michaela Gruber [LE] | |
Julia Stinshoff | Nina [SSR] | |
Adnan Maral | Mesut Aslan [SSR] | |
Alexandra von Schwerin | Frau Bose [SSR] | |
Sybille J. Schedwill | Richterin Faber [SSR] | |
Isabell Classen | Sabine Kleber [SR] | |
Sina-Maria Gerhardt | Beamtin Jugendamt [SR] | |
Björn Jung | Steven [SR] | |
Bernardus Manders | Richter Biskup [SR] | |
Benjamin Morik | Jürgen Zimmermann [SR] | |
Jan Niklas Berg | Stallbursche [SR] | |
Christof Maaß | n.a. [SR] | |
Tina Amon Amonsen | Corinna Meier [SRE] | |
Dagny Dewath | Polizeibeamtin [SRE] | |
Juliette Greco | Lehrerin [SRE] | |
Karl Heinz Herber | Wehrbereichsleiter 1 [SRE] | |
Özgür Karadeniz | Özil [SRE] | |
Jana Lissovskaia | Katja [SRE] | |
Juri Padel | Architekt Bohlsen [SRE] | |
Barbara Prakopenka | Episodenrolle [SRE] | |
Nicholas Reinke | Jurist [SRE] | |
Piet Fuchs | Anwalt /Jugendamt [SRE] | |
Michael Prelle | K. Hackmann [SRE] | |
Tina Seydel | Theresa Bohm [SRE] | |
Heike Warmuth | Barbara Singer [SRE] | |
Michael Behrendt | Uwe Gruber [SRE] | |
Felix Brocke | Tillman Maier [SRE] | |
Rolf Dennemann | Kumpel [SRE] | |
André Hinderlich | Spinne [SRE] | |
Marcus Jakovljevic | Polizeibeamter [SRE] | |
Versa Dogic | Bardame Conny (Träume) [SRE] | |
Hans-Peter Deppe | Kumpel Dieter [BP] | |
Petra Kalkutschke | Richterin Berger [BP] | |
Daniel Wandelt | Jurist [BP] | |
Michael Kamp | Polizeibeamter [BP] | |
Martin Skoda | Notarzt [BP] | |
Julia Holmes | Beamtin [BP] | |
Pat Murphy | Beamter (Wehrbereichsverwaltung) [BP] |
Activity | Name | Comment |
---|---|---|
Production accountant | Carolin Riedel | |
Director of photography | Robert Berghoff 4 Folgen (23, 24, 25, 26) / RED MX | 4 Folgen (23, 24, 25, 26) / RED MX |
Director of photography | Oliver-Maximilian Kraus Regie Uwe Janson + Peter Gersina | Regie Uwe Janson + Peter Gersina |
Steadicam operator | Thomas Korda Robert Berghoff (Kamera) | Robert Berghoff (Kamera) |
1st assistant camera | Sabine Rösing B-Cam (Berghoff) / Steadicam (Korda) | B-Cam (Berghoff) / Steadicam (Korda) |
1st assistant camera | Tobias Klauke RED MX | RED MX |
1st assistant camera | Tim Sydow Folgen 21- 22 & 30- 32 RED ONE MX | Folgen 21- 22 & 30- 32 RED ONE MX |
1st assistant camera | Kai Stichel 3 Folgen, HD, RedOne, 4K | 3 Folgen, HD, RedOne, 4K |
1st assistant camera | Christian Temme | |
2nd assistant camera | David Buchrainer RED MX; DIT + Focus B-Cam | RED MX; DIT + Focus B-Cam |
Still photographer | Frank Dicks | |
Camera trainee | Kerstin Fischer | |
Casting director | Clemens Erbach | |
Casting director | Ingrid Cuenca | |
Extras/bit player casting | Angi Peters A Casting | A Casting |
Costume designer | Claudia Dernbach-Hermbusche | |
Assistant costume designer | Tanja Kirchmeyer | |
Costumer / wardrobe | Ann-Katrin Schlutz | |
Director | Uwe Janson | |
Director | Peter Gersina | |
Director | Richard Huber Staffel 2 / 4 Folgen - SAT1 | Staffel 2 / 4 Folgen - SAT1 |
1st AD (local system) | Johanna Zähle | |
1st AD (local system) | Lars Bretschneider Folgen 23 - 26 | Folgen 23 - 26 |
1st AD (local system) | Dennis Eichhof Vertretung (1 DT) | Vertretung (1 DT) |
Crowd 2nd AD (local system) | Anne Stoye Folge 23-26 | Folge 23-26 |
Script continuity | Diana Schwieger | |
Trainee director's department | Sebastian Kayser | |
Editor | Knut Hake Folgen 14-17 & 23-26 | Folgen 14-17 & 23-26 |
Assistant editor | Eva Hardebeck | |
Key grip | Hans Staples | |
Grip | Stefan Kloubert | |
Gaffer | Andreas Latosinszky | |
Best boy electric | Hannes Kleinknecht | |
Best boy electric | Alex Bauscher | |
Lighting technician / electrician | Jens Philip Erlach | |
Lighting technician / electrician | Jochen Stieler Zusatz | Zusatz |
Lighting technician / electrician | George Bozkurt Vertretung & Zusatz | Vertretung & Zusatz |
Lighting assistant | Anna Krämer | |
Lighting assistant | Yanick Wohlgemuth Zusätze | Zusätze |
Key makeup artist/hair stylist | Marcus Michael | |
Makeup artist / hair stylist | Nina Simone Emmrich RED-ONE | RED-ONE |
Additional make up artist | Vanessa Schneider | |
Composer | Ilja Coric | |
Composer | Robert Meister Marco Meister + Robert Meister | Marco Meister + Robert Meister |
Producer | Markus Brunnemann | |
Producer | Markus Grobecker | |
Producer | Dedina Dettmers | |
Assistant to producer | Rodica Pietsch | |
Set decorator | Claudia Stock diverse Motive | diverse Motive |
Standby props | Sabine Feldmann | |
Location scout | Mario Karl | |
Set builder | Martin Lösche alle Folgen | alle Folgen |
Set builder | Dirk Klophaus | |
Graphic artist | Frank Sander | |
Property driver | Dominik Thiele | |
Production manager | Stefan Hiller Regie: R. Huber / Köln | Regie: R. Huber / Köln |
Assistant production manager | Marina Rembold 21 - 26 (ges. 2.Staffel) | 21 - 26 (ges. 2.Staffel) |
Assistant production manager | Fee Valentin Vertretung | Vertretung |
Unit manager (local system) | Maik Winter | |
Location manager (local system) | Philipp von Brockhausen | |
Set manager/ floor manager | Alexander Viering Block III + IV | Block III + IV |
Set manager/ floor manager | Manuel Faber Vertretung | Vertretung |
Set manager/ floor manager | Kai Skibba Köln & Umgebung | Köln & Umgebung |
Set manager/ floor manager | Marcel Kommissin div Drehtage Ersatz | div Drehtage Ersatz |
Assistant set/floor manager | Ramona Wolff | |
Assistant set/floor manager | Matthias Rosenkranz div Drehtage Zusatz | div Drehtage Zusatz |
Production driver | Yvonne Vossen | |
Production driver | Sascha Droßard | |
PA intern | Ivonne Rohrbach / PL-Assistenz Praktikum / Jan.-Apr.2011 | / PL-Assistenz Praktikum / Jan.-Apr.2011 |
Head writer | Benedikt Gollhardt | |
Screenwriter | Sarah Augstein | |
Screenwriter | Marc Terjung | |
Production sound mixer | Michael Felber | |
Boom operator | Bennet Switala | |
Boom operator | Jascha Schulze Vertretung | Vertretung |
Commissioning editor | Thomas Biehl | |
Caterer (cook on set) | Klaus Rath mit mahl art | mit mahl art |
Company | Comment |
---|---|
Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de] | |
UFA Fiction als Phoenix Film | als Phoenix Film |
Department | Company | Comment |
---|---|---|
Cameras and Utilities | Cine-Mobil GmbH | |
Grip | Cine-Mobil GmbH | |
Casting | Outcast Local Cast Köln | Local Cast Köln |
Extras/Bit Player | A Casting [de] | |
Stunts | PRODUCTION CONCEPT GmbH | |
Lighting and Utilities | Cine-Mobil GmbH | |
Production Services | Filmobil Aufenthaltsmobile | Aufenthaltsmobile |
Production Services | Mahl-Art-Catering Catering | Catering |
Production Services | Step GmbH Schilder, Pyloniere und Pylonen | Schilder, Pyloniere und Pylonen |
Transportation, Travel and Accomodation | Frank H. Scheller (formerly Pickup24 KurierService) | |
Costumes | PATIN-A SHOP GmbH Kostümequipment | Kostümequipment |
Makeup and Hair | Filmservice Biewer GmbH Maske und Garderobe | Maske und Garderobe |
Makeup and Hair | Wilhelm Jäger Filmservice - Masken- und Garderobenfahrzeuge Toilettenwagen/Setgenerator Maskenmobil | Toilettenwagen/Setgenerator Maskenmobil |
Props | GRAFIKWERK MOVIEPHONE / Animationen | MOVIEPHONE / Animationen |
Vehicles and aircrafts | Filmauto Markus Zimmermann und Vincent Luxen Spielfahrzeuge | Spielfahrzeuge |
Vehicles and aircrafts | Mannis-Garage Spielfahrzeuge - tageweise | Spielfahrzeuge - tageweise |
Equipment | Kortwich Film - Ton - Technik Tonapparatur | Tonapparatur |
Film Processing/Transfers | Act HeadQuarter Media GmbH +Onlineschnitt +Farbkorrektur (als Head Quarter) | +Onlineschnitt +Farbkorrektur (als Head Quarter) |
Image/Editing | Act HeadQuarter Media GmbH (als Head Quarter) | (als Head Quarter) |
Award winner | Year | Award | Category | |
---|---|---|---|---|
Richard Huber | 2011 | Deutscher Comedypreis Beste Serie | Beste Serie | Winner |
Oliver Fleischer | 2011 | Deutscher Comedy Beste | Beste | Winner |
Type | Country | Station | Date / Time | Comment |
---|---|---|---|---|
First showing | Germany | SAT.1 | Monday, 12/04/2010 |