Director of photography | Martin Schlecht | |
2nd unit dop | Namche Okon | |
Steadicam operator | Matthias Wallinger | |
Steadicam operator | Alex Traumann Red One 2 DT Vertretung | Red One 2 DT Vertretung |
1st assistant camera | Max Brinkschulte | |
2nd assistant camera | Albrecht von Grünhagen RED / 4DT | RED / 4DT |
2nd assistant camera | Oliver Leutnecker RED | RED |
Still photographer | Dirk Häger | |
Casting director | Ulrike Müller | |
Casting director | Antje Scholz | |
Costume designer | Evelyn Straulino | |
Assistant costume designer | Haleh Esbak | |
Costumer / wardrobe | Tamara Schüller | |
Costumer / wardrobe | Haleh Esbak | |
Additional costumers | Tanja Jesek | |
Costume distressing | Tanja Jesek / textile artist | / textile artist |
Director | Oliver Kyr | |
1st AD (local system) | Philipp Klinger | |
Crowd 2nd AD (local system) | Sandra Krauß | |
Script continuity | Jutta Feit | |
Editor | Christian Reinhardt Golden Pegasus - Best Film Nominee - Corinthian IFF (GR) | Golden Pegasus - Best Film Nominee - Corinthian IFF (GR) |
Assistant editor | Jule Görth | |
Key grip | Christian Bernutz | |
Grip | Laura Klippel | |
Grip | Markus Kuballa | |
Gaffer | Namche Okon 2. kamera | 2. kamera |
Best boy electric | Kai Giegerich + 7 Tage Oberbeleuchter | + 7 Tage Oberbeleuchter |
Lighting technician / electrician | Toni Schultz | |
Lighting technician / electrician | Axel Gerling | |
Additional electrician | Albrecht von Grünhagen | |
Additional electrician | Yassin Khateeb | |
Additional electrician | Patricia Sack | |
Lighting assistant | Hannes Adam | |
Lighting assistant | Hannes Anderwald | |
Makeup artist / hair stylist | Tatjana Kühr | |
Makeup artist / hair stylist | Juliane Brummund | |
Composer | Constantin von Jascheroff | |
Composer | Martin Gleitze | |
Producer | Oliver Kyr | |
Producer | Joachim Maurer | |
Producer | Gregor Sauter | |
Associate producer | Guido Föhrweißer | |
Associate producer | Jutta Feit | |
Associate producer | Michael Mikolajczak | |
Co-producer | Vivek Singhania | |
Production designer | Thomas Lingg | |
Production designer | Christin Busse | |
Assistant production designer | Claudia Breuer | |
Assistant production designer | Dorothea Niwinski | |
Prop master | Andreas Schiller | |
Standby props | Nine Olausen Nielebock Ausstattung: Christin Busse | Ausstattung: Christin Busse |
Location scout | Fabian Marc Preckel Vertretung für Jan Kiesewalter | Vertretung für Jan Kiesewalter |
Location scout | Jan Lewis | |
Location scout | Florian Kemnitz +Assistent Location Manager | +Assistent Location Manager |
Graphic artist | Robin Haefs Screendesign | Screendesign |
Production manager | Maars van Haaften | |
Assistant production manager | Nina Kharytonova | |
Assistant production manager | Katharina Knieling Krankheitsvertretung 1 Woche | Krankheitsvertretung 1 Woche |
2nd assistant production manager | Janine Köhler [1] | |
Unit manager (local system) | Robin Nickel | |
Location manager (local system) | Claudia Franke | |
Set manager/ floor manager | Alexander Säidow | |
Production driver | Christoph Schoepe | |
Production driver | Sascha Wiese | |
Production driver | Philipp Assilin Zusatz ab 15. DT | Zusatz ab 15. DT |
Screenwriter | Oliver Kyr | |
Script consultant | Michael Mikolajczak | |
Production sound mixer | Christoph Schilling | |
Boom operator | Ripon Satter | |
Sound re-recording mixer | Alexander Gress Sounddesign | Sounddesign |
Supervising sound editor | Eric Horstmann | |
Foley recordist | Michael Diehl | |
Dialogue editor | Andrea Mirke | |
Dialogue editor | Clemens Nürnberger | |
Foley artist | Marcus Neuberger | |
Special effects supervisor | Martin Goeres | |
Stunt coordinator | Jan Boehme | |
Stuntman/woman | Mira Elisa Goeres | |
Stunt driver | Martin Goeres | |
Video-producer | Amir Kahvedzic | |
Caterer (assistance on set) | Andreas Hellblau | |