Loading ... one moment please.

  
Die Gustloff (2007)
german title Die Gustloff
movie type Mini-Series
directed by Joseph Vilsmaier
writing credits Rainer Berg
executive production UFA Fernsehproduktio...
by order of ZDF
country Germany
genre Drama, Period

Cast  production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Cast Part Dubber / Speaker
Heiner Lauterbach  Harald Kehding  [L]
Kai Wiesinger  Kapitän  [L]
 Wilma Elles  Blondine  [SR]
Christine Adler  Führerin  [SR]
Stefan Becker  Fähnrich  [SR]
Nicholas Bodeux  Marinearzt  [SR]
Matthias Brüggenolte  Funker  [SR]
Detlev Buck  Hagen Koch  [SR]
Irene Christ  Berta  [SR]
Carolin Conrad  div  [SR] Nina Kapust  (2007)
 Andreas Dobberkau  Wache  [SR]
Malina Ebert  Traudl  [SR]
Francis Fulton-Smith  Korvettenkapitän Leonberg  [SR]
Willi Gerk  Kalli Simoneit  [SR] François Goeske  (2007)
 Karin Heine  Alte Frau im Rettungsboot  [SR]
Jörg Heinrich  Wachoffizier  [SR]
Alexander Held  Ortsgruppenleiter Escher  [SR]
  Passagier u.a.  [SR] Gerhard Georg Jilka  (2007)
 Anja Knauer  Marianne Erdmann  [SR]
 Ulrike Kriener  Berta Burkat  [SR]
Jana Josephina Leipziger  Mutter mit Kind  [SR]
Karl Markovics  Korvettenkapitän Petri  [SR]
 Maria Mägdefrau  Alte Frau  [SR]
Michael Mendl  Kapitän Johannsen  [SR]
Nina Mölleken  Flüchtlingskind  [SR]
Valerie Niehaus  Erika Galetschky  [SR]
Thorsten Nindel  Leutnant Lehmann  [SR]
Gabriele Schulze  Krankenschwester  [SR]
Martin Skoda  Junger Leutnant  [SR]
Nicolas Solar Lozier  Heinz Schön  [SR]
 Gunnar Titzmann  Nebenrolle  [SR]
Dana Vávrová  Lilly Simoneit  [SR]
Moritz von Zeddelmann  Maschinist  [SR]
Oliver Walser  Oberfähnrich  [SR]
Tom Wlaschiha  Bootsmann  [SR]
Michael Ehnert  Soldat  [BP]
 Irmgard Jedamzik  Krankenschwester 
Walera Kanischtscheff  Russ.U-boot Kommandant A.Mar... 
Werner Lustig  Alter Mann 

Crew production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Departement Credit Name
Accounting Dept. production controller Gerd Hoeynk
production accountant Ralf Neuhaus
production accountant Jutta A. Groß
Camera Department director of photography Jörg Widmer
2nd unit dop Helmfried Kober Unterwasser + StuntUnit
2nd unit dop Christian Knöpfle & Modelltrick 35mm&16mm
camera operator Christian Knöpfle 35mm & 16mm
camera operator Leah Striker Zusätzliche 2nd Unit B-Kamera
first assistant camera Christian Knöpfle 35mm & 16mm
first assistant camera Jakob von Lenthe
first assistant camera Andrea Theis
first assistant camera Oliver Moron
clapper/loader Daniel Weber
still photographer Conny Klein
Casting casting director Anja Dihrberg
casting assistant Bianca Uliczka
extras/bit player casting Johanna Ragwitz
extras/bit player casting Sila Davulcu
Costume Department costume designer Natascha Curtius-Noss
assistant costume designer Julia Brandes
assistant costume designer Olivia Alison Vossenkuhl historisch
assistant costume designer Line Weichmann
wardrobe Kati Lafin 2-Teiler 1940er Jahre, Komparsen
wardrobe Natascha Gotowtschikow hist. 1945
wardrobe Nele Simon historisch 1945
wardrobe Line Weichmann
wardrobe Katrin Siring Komparsen
additional wardrobe Tatjana Lüpsen und Kostümrestauration Köln
additional wardrobe Annina Goldfuss Stralsund und Hamburg
additional wardrobe Birgit Turné
additional wardrobe Anke Baier histor. 1945
additional wardrobe Julia Raschke / historisch
additional wardrobe Anja Lafin Berlin
additional wardrobe Wiebke Wardenbach
Director's Department director Joseph Vilsmaier
2nd unit director Jens Höhne
1st assistant director Marek Juracek
2nd2nd resp. third assistant director Jens Höhne
script supervisor Falk Schwalbe
Script Gabriele Mattner
storyboard artist Agi Dawaachu
extras coordinator Jan Filkorn Crowd Marshal
extras coordinator Kathleen Andrea Hänisch Leipzig
extras coordinator Perry Lütke
Editing assistant editor Birgit Vogt
Grip key/dolly grip Olaf Hübner und Kranoperator
key/dolly grip Michael Behrends 2.Unit dolly grip
grip assistant Heiko Lange
grip assistant Petja Gohr
Special Constructions Christian Saalfeld Balloonlights
crane operator Ulf Schädlich 1 tag
Lighting gaffer Reinhold Maul Second Unit Dreh Stralsund
gaffer Helmut Prein Oberbeleuchter
best boy Oliver Haas 1st unit
rigging gaffer Harry Gröpler
dimmer board operator Frank Lippich
dimmer board operator Peter Jagemann
electrician Anne Rosch
electrician Jost Engelmeier
electrician Celio Castro
electrician Juan Jose Alcaide
additional electrician Thorsten Kosellek
additional electrician Stefan Graf [1] 
additional electrician Alexander Bittner
additional electrician Claus Scheipers
additional electrician Thijs-Johannes Wagelaar
additional electrician Frank Lorenz
additional electrician Ismael Portelli
additional electrician Friedhelm Frett Holstein
additional electrician Dennis Bünso
additional electrician Alexander Jung
additional electrician Till Sadlowski
additional electrician Stephan Schneider Zusatz
additional electrician Bernd Schiewe
additional electrician Dan Jung
additional electrician Roland J. Bauer
additional electrician Nils Rausch
additional electrician Christian Benesch
additional electrician Sven Hoffmann [2] 
additional electrician Michelle Bondin
additional electrician Patrick Toufexis
underwater lightning Max Bestle
lighting assistant Tina Lea Künnemann Zusatz
lighting assistant Roman Gutt 10 Tage Zusatz
lighting assistant Stefan Grabner Studiovor- und Abbau
lighting assistant Adrian van Bronswijk
lighting trainee Adrian van Bronswijk
Makeup Department makeup artist / hair stylist Christine Krebs
makeup artist / hair stylist Peter Guttenberg
additional make up artist Jana Schulze Leipzig, 14. & 15. April 07
additional make up artist Doris Junker 1940er Jahre
additional make up artist Dorothea Goldfuß historisch
additional make up artist Kerstin Baar
key makeup artist Heiner Niehues
Music composer Chris Heyne
Producer producer Norbert Sauer
producer Cornelia Wecker
Production Design production designer Lothar Holler
art director Joris Hamann Filmarchitekt
assistant art director Frank Herzog
prop master Marcus A. Berndt
prop master Sven Hausmann
standby props Wolfgang Stadler 2. Innen & Action Unit/ Historisch
standby props Utz Neumann 1. Innenrequisiteur
set dresser Arndt Kühne Leipzig
location scout Sören von der Heyde Sachsen
set builder Matthias Prange Swing Gang
set builder Norman Haubold Setbau Hafen Stralsund
set builder Michael Timmermann Swing Gang
set builder Helko Klünder
set builder René Zetzschke Setbau Gotenhafen(Stralsund/Leipzig)FiVA
set builder Ingo König Setbau Stralsund/ Fiva
stand by set builder Frank Jaeckel Teilleistungen Berlin u. Köln
scenic painter Matthias Bargholz Schriften, Setdressen
scenic painter Thomas Pilzecker
scenic painter Achim Reimann Back-Up
scenic painter Wolfgang Wrede
scenic painter Eddi Konkoll
graphic artist Liliana Lambriev Grafische Requisiten (Schein Berlin)
property driver Frank Jankowski
property driver Gerd Tonke
Production Mgt. line producer Michael Wintzer
production manager Frank Mähr
Assistant to Postprod. Supervisor Dominic Andre Bitu Produktionsassistenz
assistant production manager Sabine Schultze
unit manager Henning Falk Deutschland/Malta
unit manager Marion Aha 2nd unit, 05.06.-20.06.2007
location manager Sören von der Heyde Mecklenburg,Hamburg,Sachsen
set manager / 3rd AD Jens Noack
4th AD / Additional AD Maria Fechner
production driver Siegmar Freiberg SetAL 2.unit
production driver Sascha Krense
production assistant Karoline Griebner
Screenplay screenwriter Rainer Berg
Sound Department production sound mixer Eric Rueff Multitrack aufnahmen
boom operator Matthias Pamperin Deutschland, Malta
second boom operator Dominique Rueff
Sound Post Production sound designer Nico Krebs
Special Effects special effects technician Jens Dunkel bei Firma Roland Tropp
special effects technician Dirk Lange
model maker Holger Delfs
Stunts stunt coordinator Wolfgang Lindner Koordination und Stuntrollen
stuntman/woman Tim Haberland
stuntman/woman Jörg Reißland Wasserstunts Sicherungstaucher
stunt rescue diver Antje ´Angie´ Rau
TV-/Web-Content commissioning editor Elke Müller
commissioning editor Dr. Klaus Bassiner
Visual Effects vfx producer Christoph Hierl
assistant vfx producer Anna-Lena Carl
vfx supervisor Nhat Quang Tran
compositing supervisor Jan Burda
vfx set supervisor Benjamin Seide
3d artist Marco Wilz
3d modeler Boris Duprey & Texturing
digital film compositor Tony Tobolt vucx
digital film compositor Stefan Ihringer
telecine operator Martin Becker
telecine operator Mathias Lilie
Further Crew DVD Author Meike Götz
DVD Author Birgit Vogt

Production Companies production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company
UFA Fernsehproduktion GmbH
Ufa Fiction GmbH als Ufa Fernsehproduktion

Distributors production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company  

Facilities production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 department company
 Production Design Costumes Gudrun Hanke Anfertigungen
  Costumes PATIN-A SHOP GmbH Kostüm- & Patinierbe...
  Decoration Unternehmen Schön Schiffsaufbauten im ...
  Props Croft Company diverse aufgaben
  Props MS Schiffskontor GmbH maritime Requisiten
 Camera Film Stock Kodak GmbH Entertainment Imagi...
 Lighting Lighting and Utilities Zasa Lights GmbH | balloonligh... Balloonlights
 Production Finance/Law/Insurance Jutta A. Groß | Projektbuchhal... 2. Filmgeschäftsführ...
  Finance/Law/Insurance Mecon Media Concept Ltd. Gagenabrechnung (Kom...
  Finance/Law/Insurance Sachverständigengemeinschaft S... Schadenabwicklung
  Production Services FILMSECURITY.de …safer sets on... Sicherheitsdienst
  Production Services hiasberlin Garderobenmobil
  Production Services safer set GmbH Sperrungen, HVZ
  Production Services Wöpke Catering & Service
  Production Services Filmdienstleistungen Sören vo... Walkies,Verkehrsplan...
  Transportation, Travel and Accomodation Fuhrmann Courier 24 (vormals: ...
  Transportation, Travel and Accomodation Sixt GmbH & Co. Autovermietung... Produktionsfahrzeuge
 VFX / Post Production Image (VFX) Exozet Potsdam GmbH Visuelle Effekte
  Image (VFX) Christoph Hierl VFX Visual Effects
 In Front of the Camera Animals for Film Filmtierschule Schweuneke
  Casting Anja Dihrberg Casting
  Extras/Bit Player Agentur Filmgesichter | Johann...
  Extras/Bit Player agentur wanted
  Extras/Bit Player die Filmagenten Kleindarsteller / Ko...
  Extras/Bit Player Extra Faces Hamburg | Katrin P... Hamburg
  Stunts Stunt Team Haberland
  Stunts Aquaworker KG Stralsund Malta Stun...

Release dates production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Premiere Germany (TV) 02.03.2008 ZDF

Other project info production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 
production info
 
first shooting day
12.03.2007  
last shooting day
15.06.2007  
  locations Stralsund, Peenemünde, Hamburg, Leipzig, Köln, Berlin, Malta  
  film boards Film- und Medienstiftung NRW: 1.060.000 €
Medienboard Berlin-Brandenburg: 900.000 €
Mitteldeutsche Medienförderung:  750.000 €
FilmFernsehFonds Bayern:  500.000 €
 
technical info  
  Colour/B&W colour