Loading ... one moment please.

 © Amazon Studios, Pantaleon Films, Warner
  
You Are Wanted (2017-2018 | episodes 7 - 12)
movie type TV Series
more production years 2016-2017, 2017-2018 - overview
directed by diverse
writing credits diverse
executive production Pantaleon Films GmbH
by order of Amazon Video
country Germany
genre Thriller

Cast  production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Cast Part
Matthias Schweighöfer  Lukas Franke  [SS]
Michael Landes  Bruce Gardner  [SS]
Alexandra Maria Lara  Hanna  [SS]
Alexander Radszun  Wankura  [SS]
Jessica Schwarz  n.n.  [SS]
Katrin Bauerfeind  Julie Fischer  [SSR]
Hannah Hoekstra  Angel  [SSR]
Aleksandar Jovanovic  Case   [SSR]
Ercan Karacayli  Dr. Ünal  [SSR]
Jörg Pintsch  Thomas Franke  [SSR]
Catrin Striebeck  Sandra Jansen  [SSR]
 Bastian von Bömches  Borchert  [SSR]
 Anna Baranowska  Valerie Poiret  [SR]
Ken Duong  Hoang  [SR]
 Megan Gay  Melissa Whitfield  [SR]
Ralph Kretschmar  Schmidt  [SR]
Yung Ngo  Van  [SR]
 Christian Serritiello  Gordon Grant  [SR]
Jan Henrik Stahlberg  Staatsanwalt Landowski  [SR]
Adam Venhaus  Captive8  [SR]
Simon Werdelis  Dennis  [SR]
Jaime Ferkic  Djemal  [SRE]
Justine Hirschfeld  Dr. Erhard  [SRE]
Oskar Weiß  junger Lukas Franke  [SRE]
 Matthias Beier  Versicherungsmann  [BP]
Jens Grunwald  Security  [BP]
Franz Hagn  Leon  [BP]
Anett Mende  Frau Wankura  [BP]
Maria Raisch  Telefonistin  [BP]
Birte Rehberg  Schwester Anke  [BP]
Julia Titze  Krankenschwester  [BP]
Susann Isabell Pfaff  Mandy Gardner 

Crew production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Departement Credit Name
Accounting Dept. production controller Thomas Manzke Hauptbuchhaltung Pantaleon
production accountant Bettina Brenner
production accountant Mun-ju Kim
production accountant Silvia Richter Filmgeschäftsführung
cashier Fabian Fuchs
Camera Department director of photography Patrick-D. Kaethner
director of photography Bernhard Jasper DOP EP 1-6
director of photography J. Moritz Kaethner 2nd Unit Dop / Sept - Jan 2018
camera operator Lukas Schuler C CAM
gimbal system operator J. Moritz Kaethner
1st assistant camera Alexis Kostudis a-cam
1st assistant camera Alexander Scholten B-Cam
1st assistant camera Moritz Müller C - Cam
1st assistant camera Maximilian Günther Zusatz
1st assistant camera Oliver Blind 16 DT b-cam vert.
1st assistant camera Anna Schenk 2 DT Zusatz
2nd ac second assistant camera Nadine Reichert A-Kamera
2nd ac second assistant camera Jens Koetschau Vertretung 6DT - A-CAM
2nd ac second assistant camera Celina Tosuncuk Vertretung + Zusatz
2nd ac second assistant camera Annemarie Chladek C-Cam, 6DT B-Cam
2nd ac second assistant camera Kevin Bose Zusatz
2nd ac second assistant camera Sebastian Peise Zusatz C-Cam
DIT digital imaging technician Fabio Spitzenberg 3x Alexa / On-Set Editing and CC
data wrangler / digital loader Kim Huhn
video playback operator Terry Kraatz 02. - 04.10. Vertretung
video playback operator Sabrina Mikolajewski
still photographer Reiner Bajo additional
still photographer Stephan Rabold
camera trainee Matej Zet
camera trainee Marcus Mittmann 6 DT B-Cam
camera trainee Vicky Müller
Casting casting assistant Melanie Waelde Kinder & Jugendliche
Costume Department costume designer Metin Misdik
costume supervisor Christiane Hoyer
costume supervisor Sonja Greif
assistant costume designer Sonja Greif KB: Metin Misdik
assistant costume designer René Venghaus 2. Assistent/Crowd Supervisor
wardrobe Magdalena Persona
wardrobe Bettina von Auw
wardrobe Natascha Teske
additional wardrobe Anne Riedzewski
additional wardrobe David Werer
Director's Department director Matthias Schweighöfer
director Bernhard Jasper
1st assistant director Ronny Bregulla Supervising 1st AD
1st assistant director Janina Hüttenrauch 1st AD, in Vertretung, 30 Tage
1st assistant director Inken Janssen 1st AD - Mischsystem
2nd AD Crowd Angie Luise Jordan
AD Runner / Set-PA Lea Lembke
3rd AD Crowd Rafael Grigoletto
script supervisor Silke Engelhardt
script supervisor Sven Pohl Krankheitsvertretung 1 DT
script supervisor Nele Fischer 2nd Unit + 2x Vertretung Main Unit
extras coordinator Isabell Cißarz 6 DT
Editing editor Florian Duffe Mitarbeit Episode 1-4
editor Susanne Ocklitz Episode 5 / Staffel 2
editor Gesa Jäger Folge 6
editor Tom Seil
editor Andreas Menn
editor Felix Schmerbeck
editor Mechthild Barth
editor Christoph Strothjohann
editor Finn Riemer AVID
assistant editor David Maria Vogel
assistant editor Martha Ewa Wojakowska
assistant editor Daniela Schramm Moura
Grip key/dolly grip Hannes Tröger Dolly Grip
key/dolly grip Christian Scheibe Key Grip
key/dolly grip Christian Marienthal B-Cam 6 Tage
grip assistant Pascal Perkams Vertretung
multicopter pilot Lukas Schuler
Lighting gaffer Uwe K. Greiner
best boy Alexander Endl 2nd Unit OB
best boy Matthias Franz Vertretung
electrician Mathias Linke
electrician Tom Sperling / Zusatz
electrician Christoph Steil
electrician Samuel von Mackensen Zusatz
additional electrician Volker Langholz
additional electrician Martin Niklas Vertretung Best Boy
lighting assistant Hannes Adam
lighting assistant Darius Tschorn Zusatz
Makeup Department makeup artist / hair stylist Katharina de Malotki
makeup artist / hair stylist Daniela Schmiemann
makeup artist / hair stylist Sylvia Schwarzer Maskenbildnerin
additional make up artist Krisztina Szántó-Konthur
additional make up artist Michael Kaepernick
additional make up artist Sandra Leutert
additional make up artist Florian Gruber
key makeup artist Charlotte Chang
Producer producer Dan Maag
producer Matthias Schweighöfer
producer Marco Beckmann
producer Willi Geike
executive producer Philipp Klausing
producer Cornelia Popp
service producer Christian Pannrucker Luxembourg
Business Affairs Laura Rauscher Accounting & Finance
Production Design production designer Christian Eisele
assistant production designer Gina Neidhardt
art director Christian Pralle
set decorator Gabriella Ausonio
assistant set decorator Rhea Schmid
prop master Brain Halle
standby props Bea Kosubek 1.UNIT
standby props Karin Weber 2.Unit+1.Unit
Computer/Video Playback Supervisor Jan-Hendrik Maibaum
set dresser Tim Sehling
set dresser Thomas Bertram
set decoration buyer Laura Köpke
assistent stand by propman Josephine Rehle 1. United
location scout Tobias Palmer
location scout Jan Lewis
graphic artist Stefan Hollekamp Computer Ani. & Programmierung
set builder assistant Carl Fischer Assistenz Setbau
Production Mgt. line producer Benedikt Bothe
assistant to line producer Leonard Häberle
production manager Dietmar Fischer
post production supervisor Christian Vennefrohne
Assistant to Postprod. Supervisor Janina Kelemen
production coordinator Celina Kohn
Health and Safety Coordinator Grit Belitz
assistant production manager Andreas Heiden
unit manager Alexander Riech
location manager Florian Kuthe Ep. 7-12
location manager Dimitri Serovatski ab DT 56 (18.12.17-19.01.18)
set manager / 3rd AD Alexander Rutkowski Staffel 1 und 2
set manager / 3rd AD Martin Stange [1]  Parallel Unit (2017-2018)
assistant location manager Katharina Seiler
assistant location manager Martin Eikenbusch
assistant location manager Viktoria Ngotsé Zusatz
4th AD / Additional AD Kristina Bieniek
set runner Vanessa Mihali / Set PA
set runner Raphael Beeko
set runner Carolin Obitz -2018
production driver Marko Otta Cast & Produktionsfahrer
production driver Alexander Angelbeck
production driver Max Block
production driver Alexander Newitzki
production driver Steven Madloch Vertretung Januar 2018 Cast & Produktion
production driver Marcel Butschke
office production assistant Nele Fischer
office production assistant Laura de la Cruz
Screenplay screenwriter Markus Hoffmann [1] 
screenwriter Uwe Kossmann
screenwriter Arndt Stüwe
script consultant Johannes Rundfeldt Hacking Realism Consultant
script consultant Tim Gondi Dialogue Polishing
script consultant Finn Christoph Stroeks Dialogue Polishing
script consultant Sophie Kluge Dialogue Polishing
Sound Department production sound mixer Manfred Banach
production sound mixer Oliver Grafe 2nd unit
production sound mixer Ben Krüger 3 DT Vertretung 1st Unit
boom operator Mirko Höpfner
Sound Post Production adr recordist Elias Struck ADR Aufnahmen
adr recordist Markus Glunz ADR
Special Effects special effects technician Hans Seck
Stunts stuntman/woman Christoph Domanski
Visual Effects motion graphics designer Andy Bittner INTRO / nominated animago AWARD 2018
Further Crew actor coach Gudrun Bahrmann
dialect-, language coach Simone Dietrich

Production Companies production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company
Warner Bros. Entertainment GmbH [de]
Warner Bros. International Television Production D...
Pantaleon Films GmbH

Distributors production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company  

Facilities production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 department company
 Production Design Costumes co.co costume services KB: Metin Misdik
  Costumes Patinierdienst
  Costumes Sturm Handels GmbH US Uniformen
  Costumes Theaterkunst GmbH Kostümaussta... KB: Metin Misdik
  Costumes Was ihr wollt KB: Metin Misdik
  Makeup and Hair Filmservice Lienert
  Props Hahn-Grafix Graphic Artist
  Special Effects Production Concept GmbH & Co. ... SFX & Motion Base
  Vehicles and aircrafts Berlin City Cops Polizeifahrzeuge
  Vehicles and aircrafts GPDS GERMAN PROTECT & DEFENSE ... HLF, TLF, RTW,
 Camera Cameras and Utilities Vantage Film GmbH
 Production Finance/Law/Insurance adag Payroll Services GmbH Komparsenabrechnung
  Finance/Law/Insurance Marsh GmbH
  Production Services astRein Fußmatten Fußmattenservice
  Production Services GPDS GERMAN PROTECT & DEFENSE ...
  Production Services hiasberlin Kostümmobil + Extras
  Production Services Kaffee-Service Berlin Peter Ga... Espresso-Service
  Production Services Mobilespace Produktionsfahrzeuge
  Production Services Star`s Dinner Express GmbH Catering ab 16.10.
  Transportation, Travel and Accomodation Tour Atlantica Lufthansa City ...
 VFX / Post Production Sound (Postproduction) Tonfabrik Audio Productions ADR Aufnahmen
 In Front of the Camera Extras/Bit Player Agentur Iris Müller OHG
  Extras/Bit Player Producer´s Friend GmbH Doubles Bayern
  Stunts Production Concept GmbH & Co. ... Stunt-Support

Awards production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Recipients Year Award Category  
Christoph Domanski 2018 DAfF-Preis (Dt. Akademie fü... Stunt nominated

Release dates production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Premiere Germany (TV) 17.03.2017 Amazon Video

Other project info production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 
production info
 
first shooting day
25.09.2017  
last shooting day
12.01.2018  
  locations Berlin, Brandenburg  
  episodes 7 - 12  
technical info  
  Colour/B&W colour  

Photo gallery production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
  Type Description
posters
stills
press
behind the scene

External links production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
   
websites
Facebook Seite https://www.facebook.com/youarewanted/
trailers
Erster deutscher Trailer https://www.youtube.com/watch?v=878Wq-FW-7E
reviews
articles, reports