Loading ... one moment please.

 © Vox
  
Club der roten Bänder (2017 | episodes 21 - 30)
movie type TV Series
more production years 2015, 2016, 2017 - overview
directed by diverse
writing credits diverse
executive production Bantry Bay Productio...
by order of VOX
country Germany
genre Drama

Cast  production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Cast Part
Tim Oliver Schultz  Leo Roland  [SS]
Luise Befort  Emma Wolfshagen  [SS]
Nick Julius Schuck  Hugo Krüger  [SS]
Damian Hardung  Jonas Till Neumann  [SS]
Ivo Kortlang  Anton (Toni) Vogel  [SS]
 Timur Bartels  Alex Breidtbach  [SS]
Andreas Patton  Manuel  [LE]
 Isabell Polak  Iris  [SSR]
 Stephanie Kämmer  Sabine Krüger (Hugos Mutter)  [SSR]
Sahin Eryilmaz  Dietz (Pfleger Deniz Zengin)  [SSR]
Marvin W. Jones  Mitschüler Maik  [SSR]
Amber Bongard  Valerie  [SSR]
Julia Grafflage  Chefärztin Dr. Reusch  [SSR]
Rolf Berg  Rudi  [SSR]
Alexandra Schalaudek  Anne Neumann (Jonas' Mutter)  [SSR]
 Alice Gruia  Christine Wolfshagen (Emmas ...  [SSR]
 Jens Kipper  Sebastian Neumann (Jonas' Va...  [SSR]
Jonas Baeck  Dr. Hein  [SSR]
 Dominik Buch  Ruben Kaminski  [SSR]
Jürgen Hartmann  Peter Roland (Leos Vater)  [SSR]
Julie Stark  Tabea Roland (Leos Schwester...  [SSR]
Nele Schepe  Kim  [SSR]
 Katharina Palm  Lehrerin von Hugo  [SSR]
 Dieter Schaad  Karl Vogel (Tonis Opa)  [SSR]
David Bredin  Türsteher Wolf  [SR]
Denis Schmidt  Barkeeper  [SR]
 Jan Liem  Polizist (Unfallaufnahme)  [SR]
Richard Lingscheidt  Sanitäter (Kollege Iris)  [SR]
Tanja Lanäus  Schwester Silke  [SR]
 Vivien Mahler  Nina  [SRE]
Stefan Lampadius  Bestatter  [SRE]
Fabian Lichottka  Dennis  [SRE]
 Jonas Gruber  OP Arzt von Tabea  [SRE]
Bruno Alexander  Simon  [SRE]
 Peter Eberst  Schwimmtrainer Benjamin  [SRE]
Caemon van Erp  Max  [SRE]
 Johanna Wieking  Säuglingsschwester  [BP]
Marvin Linke  Sascha (Valeries Freund)  [BP]
Stefko Hanushevsky  Hospizleiter  [BP]
Martin Aselmann  Notarzt  [BP]
 Nicola Gründel  Notarin  [BP]
Dagmar von Kurmin  Elisabeth  [BP]
 Klaus Lehmann  Makler (Haus am See)  [BP]
Katja Liebing  Maklerin  [BP]
 Silke Natho  Rubens Mutter  [BP]
Pierre Shrady  Arzt  [BP]
Phillis Dayanir  Krankenschwester 2  [BP]
Rouven Israel  Marvin  [BP]

Crew production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Departement Credit Name
Accounting Dept. production accountant Bea Neubert
assistant production accountant Anke Fiedermann
Camera Department director of photography Markus Eckert Folge 24-26 + drone shots
director of photography Oliver-Maximilian Kraus Folge 21-23
director of photography   Thomas Schinz Block 3, Folgen 27-30, Finale
first assistant camera Tobias Klauke Block 1+2 Folgen 21-26
first assistant camera Stephan Schruff Folgen 27 - 30
first assistant camera Ludger Trilling
first assistant camera Nicolas Altmaier Vertretung
second assistant camera Björn Mies Vertretung
second assistant camera Kathrin Thiele Vertr. 1DT; DoP:Oliver M.Kraus
second assistant camera Kirsten Eschmann Vertretung + Trailerdreh
second assistant camera David Matthei
still photographer Martin Rottenkolber
camera trainee Dustin Hasberg 2 Blöcke
camera trainee Anna Lena Höhne
Casting casting director Iris Baumüller
extras/bit player casting Madita Muschket Folgen 24-30
extras/bit player casting Milena Schmidt
Costume Department costume designer Nicole Duque Hansmann
assistant costume designer Min Sun Kim
wardrobe Jannike Dahmen Folge 21-23
wardrobe Michelle Kleinsorg
wardrobe Sandra Lee Folge 24-26
wardrobe Laura Hesse Folge 27-30
additional wardrobe Maren Eichler
Director's Department director Sabine Bernardi
director Felix Binder
director Richard Huber
director Andreas Menck
director Jan Martin Scharf
1st assistant director Birgit Niebling Folge 24-26
1st assistant director Ann-Christin 'Aki' Wegner Folgen 27-30
script supervisor Dana Thiel Folge 27-30
script supervisor Andrea Bosse Folgen 21-26
script supervisor Andrea Wiedenfeld 6 DT Vertretung
trainee director's department Dominic Leue
Editing editor Anne-Kathrein Thiele Folge 21-23 und 27-30
editor Ulrike Leipold Folge 24-26
assistant editor Philip Hanses
Grip key/dolly grip Sven Häse
key/dolly grip Harald Reindl Ersatz bis 15.08.
grip assistant Alexander Thonn
grip assistant Miguel Angel Trinidad
grip assistant Max Brückner Block 3
grip assistant Yves Daubenberger
multicopter pilot Matthias Gihr RAW Luftaufnahmen
Lighting gaffer Roland Thomalla Folgen 21-23
best boy Roland Thomalla
electrician Christian Scheppe
lighting assistant Josip Smolcic
Makeup Department makeup artist / hair stylist Anne Heinen 1. Maskenbildnerin
makeup artist / hair stylist Miriam Hübner [1] 
additional make up artist Andrea Braun
additional make up artist Isabella-Sophie Beyer 3DT
Music composer Jens Oettrich
Producer producer Gerda Müller
producer Jan Kromschröder
executive producer Bernd Reichert
producer Frauke Neeb
producer Markus Böhlke
assistant-/ junior-producer Tobias Ketelhut Junior-Producer
Production Design production designer Götz Harmel
assistant production designer Kasia Kornacka
set decorator Stefan Diening Zusatz
assistant set decorator Jennifer Bust Block 3
prop master Sabrina Hömberg Staffel 3/ Folge 21-30
standby props Jakob Polhammer
set dresser Diana Habig
location scout Rolf Viehrig
set builder John Baker
property driver Maik Hesping Block 3
property driver Carlo Possardt Zusatz Block 3
art department trainee Lena Scheuermann Block 3
art department trainee Antonia Tomic
Production Mgt. line producer Georg Bonhoeffer
production manager Michael Tinney
post production supervisor René Schaffgans
production coordinator Anna Laura Börmck + Postproduktion
unit manager Frank Martin
location manager Dorith Bartz
set manager / 3rd AD Florian Sittel
4th AD / Additional AD Jan Raeth
set runner Nele Eckert-Hetzel
production driver Ralf Selbach
production driver Jörg Ulbrich
Screenplay screenwriter Felix Binder
screenwriter Arne Nolting
screenwriter Marc O. Seng
screenwriter Jan Martin Scharf
Sound Department production sound mixer Eric Rueff
production sound mixer Roman Höffgen Vertretung 5 DT
boom operator Roman Höffgen Folge 21-23
boom operator Malte Schmidt Vertretung 2 DT
boom operator Marco Strick Folge 24-30
second boom operator Marius Kuchenbecker
Visual Effects vfx supervisor Karl Gascard Schnittwerk GmbH
colorist Rosali Jung Final Grading Folgen 21-26
colorist Lukas Häusler Muster (LUT Entwicklung)
colorist Hannes Häger Final Grading Fo. 27-30
Further Crew project manager Benedikt Eisenstecken Stunts: c/o Production Concept

Production Companies production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company
Bantry Bay Productions GmbH

Distributors production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company  

Facilities production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 department company
 Production Design Costumes LEON Actionteam Polizei Uniformen
  Props Herz Medicalgroup Med. Requisiten
  Vehicles and aircrafts Filmauto Markus Zimmermann Spielfahrzeuge
 Camera Grip aeroCircus RAW Luftaufnahmen
  Grip Stefan Visse-Hövels Fahraufnah... Trailer
 Lighting Lighting and Utilities CAMCAR Filmgeräteverleih OHG CAMCAR Filmgerätever
 Production Finance/Law/Insurance Pauls Buero. Komparsen Komparsenabrechnung
  Production Services Cineblock Media GmbH Absperrmaßnahmen
  Production Services plan-b-services div. Reinigungen
 In Front of the Camera Extras/Bit Player Agentur Filmgesichter | Johann... NRW
  Stunts Production Concept GmbH & Co. ... Stunt-Support

Awards production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Recipients Year Award Category  
Richard Huber 2018 Int. Emmy Kids Awards [us] Kids Series won
Andreas Menck 2018 Int. Emmy Kids Awards [us] Kids Series won
Sabine Bernardi 2018 Int. Emmy Kids Awards [us] Kids Series won
Felix Binder 2018 Int. Emmy Kids Awards [us] Kids Series won
Jan Kromschröder 2018 FilmFairAward Serie nominated
Jan Kromschröder 2018 Int. Emmy Kids Awards [us] Kids Series won
Gerda Müller 2018 FilmFairAward Serie nominated
Gerda Müller 2018 Int. Emmy Kids Awards [us] Kids Series won
Bernd Reichert 2018 Int. Emmy Kids Awards [us] Kids Series won
  Timur Bartels 2018 Young Icon Award Bester Schauspieler nominated

Release dates production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links

Other project info production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 
production info
 
first shooting day
11.05.2017  
last shooting day
29.09.2017  
  locations Köln  
  episodes 21 - 30  
technical info  
  Colour/B&W colour