Loading ... one moment please.

 © RTL
  
Bad Cop - Kriminell gut (2017 | episodes 2 - 10)
german title Bad Cop - Kriminell gut
movie type TV Series
more production years 2016, 2017 - overview
directed by diverse
writing credits diverse
executive production Talpa Germany Fictio...
by order of RTL
country Germany
genre Crime

Cast  production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Cast Part
David Rott  Jan/Jesko Starc  [SS]
Alma Leiberg  Bea Starck  [SS]
 Daniel Rodic  Luis  [L]
 Matthias Beier  Niels Blumenberg  [LE]
Julia Brendler  Martina Jackstedt  [LE]
Till Butterbach  Gerald Stoffler  [LE]
Manuel Cortez  Marcos Pinto  [LE]
Heikko Deutschmann  Alfred Sigrist  [LE]
Milena Dreissig  Caro Buntrop  [LE]
Nicole Ernst  Silke Blumenberg  [LE]
Rafael Gareisen  Crux  [LE]
René Geisler  Pit  [LE]
Sven Gerhardt  Timo Höges  [LE]
Angelina Häntsch  Sam Gehring  [LE]
 Max Herbrechter  Tante Helmut  [LE]
 Anna Herrmann  Nora Glan  [LE]
 Christa Krings  Helga Schmitt  [LE]
Nils Malten  Miroslav  [LE]
 Antonio di Mauro  Claudio Testa  [LE]
Siemen Rühaak  Piet Starck  [LE]
Nele Schepe  Jodee  [LE]
Esther Schweins  Gesa Valentin  [LE]
Tamer Trasoglu  Magic Maik  [LE]
Lavinia Wilson  Laura Sommer  [LE]
Sina Zadra  Karina Walther  [LE]
 Dimitri Bilov  Tarek Rahmani  [SSR]
Victoria Fleer  Alwara Puls  [SSR]
Mersiha Husagic  Gina Rahmani  [SSR]
Eric Langner  Tennisvater  [SSR]
 Kailas Mahadevan  Lucky  [SSR]
Lisa Marie Trense  Selma Starck  [SSR]
Nicki von Tempelhoff  Tobias Wessel  [SSR]
David C. Bunners  Rektor Haisch [Gastrolle]  [SR]
 Harald Burmeister  Herr Müllerschön  [SR]
Till Claro  Rezeptionist  [SR]
Albrecht Ganskopf  Rudolf Ziegler  [SR]
Sophie Lochmann  Jasmin Hofmann  [SR]
Carmen Molinar  Anke Casper  [SR]
Benjamin Morik  Thilo Dreyer  [SR]
Marie Nasemann  Alina  [SR]
Klaus Peeck  Hannes Jackstedt  [SR]
Picco von Groote  Elena Trautwein  [SR]
Bruno Alexander  Dennis Burk  [SRE]
 Florian Anderer  Tom Fischer  [SRE]
 Daniel Axt  Konstantin Gumpert  [SRE]
Lilly Barshy  Zoe Buntrop  [SRE]
 Dagny Dewath  Katja Eickholdt  [SRE]
Johanna Dost  Gabriela  [SRE]
Marko Dyrlich  Kolja Pirke  [SRE]
Matthi Faust  Harry Baranski  [SRE]
Jaime Ferkic  Tiago Pinto  [SRE]
Liane Forestieri  Isabella Testa  [SRE]
 Michael Glantschnig  Lukas Regener/Gloria  [SRE]
Gudrun Gundelach  Elisa Testa  [SRE]
 Timo Jacobs  Rüdiger Heinze  [SRE]
Jerry Kwarteng  Schneewittchen  [SRE]
Maximilian Mundt  KC  [SRE]
Marc Ben Puch  Florian Brinkbäumer  [SRE]
Martin Reese  SEK Einsatzleiter  [SRE]
Claudia Reimer  Annette Rathmann  [SRE]
Ben Ruedinger  Simon Freese  [SRE]
Oliver Hermann  Beamter Asservatenkammer  [BP]
Georges Pauly  Fotograf  [BP]
Gerd Lukas Storzer  Jens Bartmann  [BP]
 Heike Feist  Ursula 
Kristin Alia Hunold  Theresa Pinto 

Crew production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Departement Credit Name
Accounting Dept. production accountant Thomas Wolff
Camera Department director of photography Maximilian Lips 3x45 RTL
director of photography Namche Okon Folge 5-7
director of photography Stefan Spreer
camera operator Alex Traumann B-Cam ALEXA-Mini tagew. Vertretung
steadicam operator Florian Klos + B-Kam (46 Drehtage) Bock 1-3
steadicam operator Alex Traumann ALEXAmini tagew. Vertretung
steadicam operator Michael Ole Nielsen
first assistant camera Matthias 'Richy' Reichmann Episoden 2 - 4
first assistant camera Bernd 'Bernsen' Schmidt B - Kamera,Folgen 2 - 4,
first assistant camera Sebastian Knoll AlexaMini, Zeiss T2.1, Steadicam, Bcam
first assistant camera Torben Maede 9 DT B-Cam, Arri Alexa Mini, Folge 8-10
first assistant camera Michael Schallon B-Cam Focus, 5 DT, Folge 8+9
first assistant camera Marvin Kexel Folge 8-10
first assistant camera Kai Lachmann Folge 5 - 7
second assistant camera Katharina Elvers 1 DT Vertr., DOP N. Okon
second assistant camera Alexander Zimmermann Folge 8-10 / Alexa+ & Mini
second assistant camera Carolin Biedermann A+ B Cam
data wrangler / digital loader Tobias Beidermühle Folgen 2-4; 2x ALEXA, DJI
data wrangler / digital loader Achim Schwald Folge 8-10 , Video-Operator
video playback operator Carolin Wessel Folge 5-7
video playback operator Joscha Stolten 5 Drehtage
still photographer Georges Pauly
Casting casting director Gitta Uhlig
Costume Department costume designer Ingalill Knorr
assistant costume designer Anke Wahnbaeck
wardrobe Ines Krüger Folge 2-7
wardrobe Julia Kujasch
Director's Department director Oliver Dommenget
director Peter Ladkani
director Michael Kreindl Folgen 8-10
1st assistant director Silvia Stein Fol. 2-4
1st assistant director Stephan Brunn
1st assistant director Peer Menke
2nd2nd resp. third assistant director Jessica Lilienthal Folgen 8-10
script supervisor Jeanette Diszler Folgen 2-4 /8-10
script supervisor Nicole Birkholz Folgen 5-7
extras coordinator Johannes Lorenzen 1 DT
Editing editor Achim Seidel Co-Editor, Folgen M. Kreindl
Grip key/dolly grip Arne Schwiers
key/dolly grip Oliver Steinecke Folgen 2-4
grip assistant Fynn Loyal 4 DT
grip assistant Jonas Neitzel
Lighting gaffer Jörg Santjer über 50 Drehtage
gaffer Christopher Sälzer Vertretung
best boy Steffen Birker
electrician Boris Lohmeyer Ersatz 2 Tage + 1 Block
electrician Christopher Sälzer Kranheitsvertretung
electrician Lucas Schäfer Folgen 5-10
electrician Armin Sieghart
lighting assistant Oskar Ott Folgen 5-7
lighting assistant Henning Schulze [1]  5 DT Vertretung
lighting assistant Julius Hoheisel Folgen 8-10
Makeup Department makeup artist / hair stylist Christina 'Chris' Wagner
makeup artist / hair stylist Stefanie Gredig
Producer producer Claudia Kratochvil
assistant to producer Sebastian Gleinig
Production Design production designer Simon Schläger Vorbereitung und 1.Block
production designer Sabine Kasch Folgen 2-10
assistant production designer Lena Rössger Block 2
assistant set decorator Anna Katharina Petersen
prop master Tim Meisner
prop master Stefan Graf
standby props Daniel Nowak
assistant to propmaster /- buyer Elisabeth Fest 22. Mai - 30. August
location scout Jan Zigulla Folgen 4 - 10
location scout Robert Seemann Zusatz
Production Mgt. line producer Chris Schmelzer
production manager Tim Körbelin
post production supervisor Antje Ebeling
assistant production manager Eike Christine Voss Folge 2-7
assistant production manager Anna Wielage Folge 8-10
unit manager Jürgen Janoczek Dreh Hamburg
unit manager Florian Schwombeck Folge 8-10
location manager Jens Bürger Location Scout
set manager / 3rd AD Olly Stück Hamburg 10 DT Vertretung
set manager / 3rd AD Eric Schwarz Folge 02 - 10
set manager / 3rd AD Alina Müller 8 DT Vertretung
assistant location manager Robert Seemann
4th AD / Additional AD Alina Müller
set runner Tobias Stiegler Folge 02 - 10
set runner Felix Potz
set runner Karlotta Schulz 28.07. - 04.08.
production driver Felix Potz
production assistant Tabea Hohensee Folge 2-4
Screenplay head writer Claudia Kratochvil
screenwriter Linus Foerster 7 "Familienbande" u. 8 "Kindsköpfe"
screenwriter Clemens Murath
screenwriter Hagen Moscherosch
screenwriter Alexander M. Rümelin
dialogue writer Thomas Rogel Punch
Sound Department production sound mixer Dominique Rueff Vertretung 8 Tage
production sound mixer Uli Frank
boom operator Vitus Bernrieder
boom operator Daniel de Homont 1 Woche Vertretung
boom operator Georg Müller
boom operator Roman Höffgen Vertretung 8 DT
Sound Post Production sound re-recording mixer Yannick Rehder
Special Effects special effects supervisor Norbert Skodock
Stunts stunt coordinator Ronnie Paul
stunt coordinator Dori Horvath für Double Action
stuntman/woman René Lay für Double Action Hamburg
stuntman/woman Niklas Kinzel
stuntman/woman Benjamin Nippe Stuntplayer
stuntman/woman Jürgen Klein
stuntman/woman Thomas Bloem Stuntplayer Rolle Wachmann
stuntman/woman Hannes Pastor Stuntplayer "Fleischer Azubi"
stuntman/woman Anja Mavaddat Stunt Player Rolle Alexandra
stuntman/woman Wanja Götz Tarek's Bodyguard
stuntman/woman Mike Möller
stunt driver Mai- Lin Senf
stunt driver René Lay für Double Action Hamburg
stunt rigger Antonia Jauß Safety Rigger für DoubleAction
stunt rigger René Lay
Visual Effects colorist Henning Sancken Folge 2-7
Further Crew actor coach (children) Maria Lazaridou Folge 8-10

Production Companies production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company
Talpa Germany Fiction GmbH

Distributors production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company  

Facilities production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 department company
 Production Design Costumes Theaterkunst GmbH Kostümaussta... KB: Ingalill Knorr
  Costumes Zeitkostüm GmbH KB: Ingalill Knorr
  Decoration GRAFIKWERK Grafik / Plotts
  Makeup and Hair Die Maske Maskenmobil
  Props AXIS MUNDI Filmwelten / Boris ... Alle Bereiche HH
  Props Film Ambulanz Hamburg Medizin. Ausstattung
  Props FTA Film- und Theaterausstattu... Alle Bereiche HH
  Special Effects Norbert Skodock Spezialeffekte
  Vehicles and aircrafts polizeiteam.de Unipkws,Unipolis,Uni
  Vehicles and aircrafts sani for set Set Medic /RTW..
 Camera Cameras and Utilities Xinetix steadicam rental GmbH OP: F. Klos & A. Tra...
 Production Finance/Law/Insurance Teamwork-Filmservice GmbH
  Production Services Hollywood Diner GmbH Filmcater... Vollcatering Block 2...
  Production Services Mobilespace diverse Fahrzeuge
  Production Services SM-Filmdienst Filmfahrzeuge Aufenthaltsbusse
 Sound Equipment Zeigermann_Audio GmbH
 In Front of the Camera Extras/Bit Player Extra Faces Hamburg | Katrin P...

Release dates production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links

Other project info production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 
production info
 
first shooting day
28.03.2017  
last shooting day
23.08.2017  
  episodes 2 - 10  
technical info  
  Colour/B&W colour