Loading ... one moment please.

 
  
Fack ju Göhte 3 (2017)
movie type Feature Film
directed by Bora Dagtekin
writing credits Bora Dagtekin
executive production Constantin Film
distributor Constantin Film 
country Germany
genre Comedy

Cast  production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Cast Part
Elyas M'Barek  Zeki Müller  [L]
Jella Haase  Chantal  [L]
Sandra Hüller  Biggi Enzberger  [L]
Katja Riemann  Gudrun Gerster  [L]
Max von der Groeben  Danger  [L]
Gizem Emre  Zeynep  [L]
Aram Arami  Burak  [L]
Lucas Reiber  Etienne (Ploppi)  [L]
Lena Klenke  Laura Schnabelstedt  [SR]
Runa Greiner  Meike  [SR]
Jana Pallaske  Charlie  [SR]
Uschi Glas  Ingrid Leimbach-Knorr  [SR]
Anton Petzold  Justin  [SR]
Tristan Göbel  Schütte  [SR]
Rafael Koussouris  Hasko  [SR]
Bernd Stegemann  Herr Gundlach  [SR]
Farid Bang  Paco  [SR]
Michael Maertens  Eckhart Badebrecht  [SR]
Lea van Acken  Amrei Keiser  [SR]
Philipp M. Franck  Uli  [SR]
Linus Müller  Julian  [SR]
Corinna Harfouch  Kerstin  [SR]
David Baalcke  Kontrolleur  [SR]
Pamela Knaack  Jackie Ackermann  [SR]
Irm Hermann  Ploppis Oma  [SR]
Julia Dietze  Angelika Wiechert  [SR]
Christiane Dollmann  Altenpflegerin  [SR]
Max Bretschneider  Künstler  [SR]
Ulla Geiger  Frau mit Hund  [SR]
Christoph Glaubacker  gelber Engel  [SR]
Mascha Holland-Cunz  Ines  [SR]
Suzanne Landsfried  Museumsbesucherin  [SR]
Neele Marie Nickel  Sabine  [SR]
Jawad Karim Rajpoot  Max  [SR]
Larissa Rieß  Künstler Kollegin  [SR]
Alina Freund  Reporterin  [BP]
Wahid Abaszada  Flüchtling 1  [BP]
Svenya Cheyenne  Schülerin  [BP]
Finn Elze  Raffael  [BP]
Ella Geigle  Gründschüler 8  [BP]
Elena Gruschka  Biggis Freunding  [BP]
Mia-Sophie Gundacker  Grundschüler 1  [BP]
Annette Hildebrand  Reporterin  [BP]
Dennis Kharazmi  Simon  [BP]
Nils Malten  Elektrofachverkäufer  [BP]
Andreas Mayer  Prüfer  [BP]
Abdulaziz Otri  Flüchtling 2  [BP]
Sevda Polat  Cosmopolitan Redakteurin  [BP]
Hannah Ranke  Mädchen, Strumpfhose  [BP]
Nicholas Reinke  Vater Isabell  [BP]
Tamara Röske  Ariane  [BP]
Martin Schülke  Kaninchenmann  [BP]
Ruben Segura-Kanngießer  Willi  [BP]
Mick Stengl  Olli  [BP]
Jasmin Twardowski  Inge  [BP]
Mika Ullritz  Kevin  [BP]
Anton Unertl  Grundschüler 9  [BP]
Nina Vorbrodt  Museumsführerin Wendland  [BP]
Sophie Zimmer  Isabell  [BP]
Philip Butz  Arbeiter 

Crew production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Departement Credit Name
Accounting Dept. production accountant Ursula Gaida
assistant production accountant Margaret Metz
Camera Department director of photography Markus Nestroy
additional photography Thorsten Harms
eng camera Benjamin Klumpp Making Of / EPK
eng camera Max Meinikat
eng camera Britta Becker
2nd unit dop Jana Lämmerer & C-Kamera Operator (37DT)
3rd unit dop Laurentius Emmelmann
steadicam operator Thomas Schiller
first assistant camera Michael Rathgeber A-Cam
first assistant camera Max Brinkschulte B-Cam
first assistant camera Nicholas Jackson C-Cam / 2nd Unit / 36DT
first assistant camera Michael Siebert Zusatz 3 Tage CCam
first assistant camera Felix Schwarz 2 DT B-Cam Vertretung
first assistant camera Felix Baermann 1DT
first assistant camera Simon Preissinger Special Unit
steadicam focus puller Oliver Schill 8 DT
second assistant camera Julian Bubeck B-Cam
second assistant camera Christian Clarenz A-Cam
second assistant camera Lena Schreyer Add. 1DT. C-Cam
second assistant camera Dunya Hosnofsky C-Cam / 2nd Unit / 7 DT
second assistant camera Claudio Köhl C-Cam
second assistant camera Julian Arayapong Vertretung / Zusatz 7 DT
second assistant camera Felix Baermann Special Unit | D-Cam | 1DT
second assistant camera Jonas Bendner Special Unit
second assistant camera Pablo Gotzes 7. DT Steadycam / Special-Unit
second assistant camera Tatjana Hafenbraedl Zusatz
data wrangler / digital loader Björn Mayer
data wrangler / digital loader Joel Girmazion A+B Cam_ ARRI_ALEXA_mini_4DT
data wrangler / digital loader Pablo Gotzes Nachdreh 5DT
video playback operator Santiago Gerpe Rosell QTake
video playback operator Alexandra Kuntze C-Cam / 2nd Unit / 1 DT
video playback operator Eric Zimmermann Special Unit / 7DT / QTAKE
still photographer Reiner Bajo
still photographer Matthias Neidhardt
camera trainee Caroline Spreitzenbart
camera trainee Carlo Strobel
Casting casting director Daniela Tolkien
casting director (children) Franziska Schlattner
Costume Department costume designer Regina Tiedeken
assistant costume designer Elisa Neuhaus
assistant costume designer Stefanie Hamann
assistant costume designer Anselmo Antonello di Meo
wardrobe Alina Scheiler
wardrobe Lizzy Hansen
additional wardrobe Janina Baldhuber
additional wardrobe Lisi Proske-Amsüss
additional wardrobe Olivia Andrione
additional wardrobe Melanie Marie Reber
additional wardrobe Ina Mirimanian
additional wardrobe Tamara Schüller
costume design trainee Corinna Öttl
costume design trainee Marie Fee Scharlipp
Director's Department director Bora Dagtekin
2nd unit director Laurentius Emmelmann
1st assistant director Manuel Kreuzpaintner
1st assistant director Fabian Goetz Special Unit
2nd2nd resp. third assistant director Kim Doyen 1. Regieassistenz - 2nd Unit
2nd2nd resp. third assistant director Nadine Schameitat Zusatz Komparserie
assistant to director Maximiliane Prokop von B. Dagtekin
AD Runner / Set-PA Christiane Weigand
Crowd AD Johannes Fröhlich Zusatz 3 DT
script supervisor Caroline Veyssière
script supervisor Julia Strobel Skript & 2nd Unit Continuity
storyboard artist Julia Williams
extras coordinator Amin Mohammed 2 DT
Editing editor Charles Ladmiral
additional editor Constantin von Seld
assistant editor Andschana Eschenbach
Grip key/dolly grip Clemens Bachmann
key/dolly grip Matthias Schäfer
key/dolly grip Marco di Sturini Special Unit
grip assistant Patrick De Val Zusatz
grip assistant Sidri Wiese 10.5.- Ende
rigging grip Thomas Roim
crane operator Robert Hottarek SuperTechno 30 MUC 1Day
crane operator Thomas Apel Teleskopkran
multicopter pilot Jürgen Christa Zusatz
Lighting gaffer Roman Gutt
best boy Mathias 'Seitz' Feldmeier
electrician Metehan 'Taffa' Karakus
electrician Robert Czernich
electrician Sascha Thaut
additional electrician Roman von Seherr-Thoss
additional electrician Mathias Linke 15 Tage
additional electrician Andreas Wenzel [1]  15 Drehtage
additional electrician Elisa Kamke 17 Tage
balloon light operator Christian Saalfeld Balloonlight Coordinator
lighting assistant Adriana Galosi
Makeup Department makeup artist / hair stylist Nadine Scherer
makeup artist / hair stylist Christina Baier
additional make up artist Agnes Ellert
additional make up artist Christine Bernrieder
additional make up artist Barbara Deuble
additional make up artist Annika Rahner
additional make up artist Alisza Pfeifer
assistant makeup artist Anna-Laura Peters
Music composer Konstantin Scherer
composer Vincent Stein
music consultant Ulrike Kleppi
music consultant Eva Beck
Producer producer Lena Schömann
executive producer Martin Moszkowicz
producer Nicole Springstubbe
assistant to producer Theresa Waldmann
Production Design production designer Eva Maria Stiebler
assistant production designer Cora Wimbauer
art director Bettina Morell
art director Philipp Eggert Special Unit
assistant art director Kinga Eperjesi
set decorator Cara Hünnekes
assistant set decorator Sarah Hesse
assistant set decorator Lilly-Farina Krauße
concept artist Axel Eichhorst
construction coordinator Florian Schiener Plan-b
prop master Tobias Zeislmeier
prop master Mira Schindler 2. Aussenrequisite
standby props Selda Kavulok
set dresser Mareen Golz Zusatz
set dresser Barbara Bernhard
set dresser Tilman Brandl
set dresser Lilly-Farina Krauße
set dresser Rebecca Hanke
set dresser Gina Neidhardt Zusatz
set dresser Thomas Wimmer
set dresser Isabella Bachmann
assistant to propmaster /- buyer Sandra Zimmerle Sponsoring!
assistant to propmaster /- buyer Fritz Jürgens
assistent stand by propman Irman Thiessen
picture car wrangler Wolfgang Petters Filmbau & Fil...
location scout Ute Platzer
location scout Jutta Glaser
set builder Angel Martinez
set builder Benjamin Scholl
set builder Armin Neuenhaus Plan-b
set builder Henne Hensold über Plan B / Flo Schiener
set builder Michael Wommer
set builder Peter Ackermann [2] 
set builder Florian Pape
set builder Vanessa Kemper über Plan B / Flo Schiener
set builder Manuel Kemper Plan-b
stand by set builder Angel Pedro Martinez Osorio
stand by set builder Angel Martinez
Rigging|Special Constructions Wolfgang Petters Filmbau & Fil...
scenic painter Dominik Reindl Head Painter
scenic painter Tassilo Sussmann
scenic painter Thomas Dellapenna Bühnenmaler / Drone Assistant Operator
scenic painter Doris Botwen München
scenic painter Kimo Arbas
Sculptor Till Zimmermann
Propbuilder Wolfgang Petters Filmbau & Fil...
graphic artist Stefanie Butscheidt
graphic artist Barbara Dezasse
prop hand Anouk Schuller
prop hand Carina Kroiss
prop hand Sophia Schachtner
property driver Fritz Jürgens
property driver Ralph Spielhaupter
property driver Merlin Pressel Aushilfe
Production Mgt. line producer Patty Barth
production manager Peter Schiller
post production supervisor Beate Trathnigg
production coordinator Sue Hetzinger
Travel Coordinator Theresa Waldmann
assistant production manager Katharina Kolleczek
2nd assistant production manager Daniela Ebeling
unit manager Jannis Stahnsdorf
unit manager Björn Grünler
unit manager Rudy Fleischhacker
location manager Martin Hildebrand
location manager Daniela Kraus
location manager Oliver Alber
location manager Oliver Pusch
set manager / 3rd AD Max Locher PL Peter Schiller
set manager / 3rd AD Lars Buscher 2nd&SpecialUnit+5DT 1st Unit
set manager / 3rd AD Tilo Eberlein Special Unit / PL P. Schiller
4th AD / Additional AD Alexander Vogl
4th AD / Additional AD Luisa Eichler
4th AD / Additional AD Lucius 'Luke' Brombeis
set runner David Kraus [1] 
set runner Luisa Eichler
set runner Lennard A. Fricke Set-AL-Assi: 2DT SpecialUnit, 1DT 1.Unit
set runner Anouk Friedmann
set runner Felix Zachmann
production driver Christoph Siegert Fahrer Elyas M'Barek
production driver Georg Nagel [1] 
production driver Bernd Oberueber
production driver Hannes Schamberger
production driver Matthias Schrauff
production driver Sigrid Polzer Zusatz
production driver Marco Pirkl
production driver Elvin Rook
production driver Robert Weiss-Schaber
Screenplay screenwriter Bora Dagtekin
Sound Department production sound mixer Rainer Butschal
production sound mixer Daniel Seiler 2nd Unit
production sound mixer Kristofer Harris 3 Drehtage 1st Unit
boom operator Attila Makai
boom operator Andreas Kickel 2DT 1st Unit, 4DT Special Unit
Sound Post Production sound re-recording mixer Hubert Bartholomae
sound designer Philipp Sellier
supervising sound editor Christoph von Schönburg
Special Effects special effects supervisor Sebastian Bulst
Rigging|Special Constructions Wolfgang Petters Filmbau & Fil...
Stunts stunt coordinator Mathias Werner
Visual Effects vfx producer Dominik Trimborn
vfx producer Nastuh Abootalebi
Further Crew child supervisor Manuela Müller-Czehowsky
child supervisor Daniela Ebeling
EPK/Behind the scenes Producer Sonja Brummer
Stand In Bayram Yildiz Stand In von Elyas M'Barek
Sustainability Commissioner Philip Gassmann

Production Companies production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company
Constantin Film

Distributors production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company  
Constantin Film

Facilities production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 department company
 Production Design Costumes COMME des COSTUMES KB: Regina Tiedeken
  Costumes JOLA-Rent Masken Garderobenm
  Costumes Theaterkunst GmbH Kostümaussta... KB: Regina Tiedeken
  Costumes Was ihr wollt KB: Regina Tiedeken
  Costumes Wellenstein zeitgenössische Ko... KB: Regina Tiedeken
  Decoration PickUp Danger, Volvos....
  Locations and Studios Bavaria Studios & Production S...
  Props Almesberger Petra Grafikarbeiten
  Props FTA Film- und Theaterausstattu... Möbel/Lampen/Stoffe
  Vehicles and aircrafts Filmcops e.K - Andreas Heinzel Polizeifahrzeuge, Un...
  Vehicles and aircrafts Wolfgang Petters Filmbau & Fil... Spielfahrzeuge
  Video/Computer Playback Team-Endeffekt Einsp. PC / Phone
 Lighting Lighting and Utilities Zasa Lights GmbH | balloonligh... Balloonlights
 Production Production Services CP/Sicherheit Set Sicherh. & Wache
  Production Services film-mobile gmbh FilmMobile
  Production Services Herz Medicalgroup SetMedic/Med.Fachber
 In Front of the Camera Casting Producer´s Friend GmbH Komparsen & Kleindar...
  Stunts StuntMac GmbH (Mac Steinmeier) Stuntīs und Stuntkoo...

Release dates production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Premiere Germany (Movie Theater) 26.10.2017

Other project info production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 
production info
 
first shooting day
28.03.2017  
last shooting day
18.06.2017  
  locations München und Umgebung  
  runtime 120 min.  
  film boards FilmFernsehFonds Bayern - production funding cinema: 1.200.000 € (4/2017)
German Federal Film Board - production funding: 700.000 € (4/2017)
Medienboard Berlin-Brandenburg - production funding: 500.000 € (6/2017)
 
technical info  
  Colour/B&W colour  

External links production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
   
websites
Facebook Seite https://www.facebook.com/fjg.film/
trailers
Teaser 2 https://youtu.be/VDufjGC57YA
https://www.youtube.com/watch?v=HxkVyQnfaf0
reviews
articles, reports