Start of shooting | 21/07/2016 |
---|---|
End of shooting | 28/09/2016 |
Number of shooting days | 50 |
Locations | Berlin |
Filming regions | East Germany |
Film financing | |
---|---|
Length of episode | 45 Min. |
Episodes from/to | 1-6 |
Actor | Role name | Voice actor / SpeakerVoice actor |
---|---|---|
Kida Khodr Ramadan | Ali (Toni) Hamady [SS] | |
Maryam Zaree | Kalila [SS] | |
Frederick Lau | Vince [SS] | |
Veysel Gelin | Abbas (Bruder) [SS] | |
Wasiem Taha | Latif (Schwager) [SS] | |
Almila Bagriacik | Amara [SS] | |
Marc Hosemann | John [LE] | |
Emma Nova | Leonie [SSR] | |
Karolina Lodyga | Ewa [SSR] | |
Rauand Taleb | Zeki [SSR] | |
Erkan Sulcani | Kartoffel [SSR] | |
Maximilian Jaenisch | Ronny [SR] | |
Jaela Probst | Lisa [SR] | |
Jan Georg Schütte | Klaus [SR] | |
Gisa Flake | Sachbearbeiterin Uhlmann [SR] | |
Ulas Kilic | Arslan [SR] | |
Hassan Kello | Baraa [SR] | |
Rabih-Rabea Hijazi | Libanese [SR] | |
India Rosita Antony | junge Prostituierte [SRE] | |
Ali Hamade | Omar Al-Saafi [SRE] | |
Timm Olano | Ladyboy [BP] | |
Merlin Leonhardt | Junkie [BP] | |
Patrick Radke | Die Leiche [BP] |
Activity | Name | Comment |
---|---|---|
Production accountant | Karin Csallner | |
Motion graphics designer | Rick Baxstar 3D Game | 3D Game |
Colorist | Martin Szafranek Lead Colorist | Lead Colorist |
Director of photography | Moritz Schultheiß | |
2nd unit dop | Georg Geutebrueck B-Cam kompl. | B-Cam kompl. |
1st assistant camera | Frederik Tegethoff A Cam | A Cam |
1st assistant camera | Anna Baltl Zusatz | Zusatz |
1st assistant camera | Christoph Kunze B-CAM | B-CAM |
1st assistant camera | Boye Klüver Vertretung A-Cam 7 DT | Vertretung A-Cam 7 DT |
2nd assistant camera | Hagen Ulbrich 1DT Vertretung | 1DT Vertretung |
2nd assistant camera | Peer Heinzel 50 DT | 50 DT |
Data wrangler / digital loader | Florian Stratenwerth 3 DT Vertretung | 3 DT Vertretung |
Data wrangler / digital loader | Jenny Käfer | |
Video assist/playback operator | Maximilian F. Leinfelder | |
Still photographer | Jens Mackeldey | |
Casting director | Iris Baumüller | |
Costume designer | Max Wohlkönig | |
Assistant costume designer | Melina Scappatura | |
Costumer / wardrobe | Katrin Behrens | |
Costumer / wardrobe | Carina Mayer | |
Costume maker | Masoud Moridani Maßanfertigung für die Anzüge | Maßanfertigung für die Anzüge |
Costume dyeing | Sonia Inés Rocha | |
Costume design trainee | Carlotta Marmuth | |
Director | Marvin Kren | |
1st AD (local system) | Matthias Junge | |
Crowd 2nd AD (local system) | Maximilian Fenner | |
Script supervisor | Leonie Röll | |
Script supervisor trainee | Sandra Werner Script Supervisor Trainee | Script Supervisor Trainee |
Editor | Jan Hille Der Deutsche Fernsehpreis | Der Deutsche Fernsehpreis |
Editor | Lars Jordan Der Deutsche Fernsehpreis / Bester Schnitt /Gewonnen | Der Deutsche Fernsehpreis / Bester Schnitt /Gewonnen |
Assistant editor | Till Zschieschow Alle sechs Folgen | Alle sechs Folgen |
Key grip | Sascha Ronge Key Grip | Key Grip |
Crane operator | Sascha Ronge Crane Technician (Crane 120) | Crane Technician (Crane 120) |
Gaffer | Peter Fritscher | |
Gaffer | Jens Mackeldey Rigging / 2nd Unit / Standfoto | Rigging / 2nd Unit / Standfoto |
Best boy electric | Christian Richter [4] | |
Lighting technician / electrician | Andreas Richter | |
Lighting assistant | Victor Söllig | |
Makeup artist / hair stylist | Irina Tübbecke Chefmaskenbildnerin | Chefmaskenbildnerin |
Makeup artist / hair stylist | Dörte Dobkowitz | |
Additional make up artist | Jasmin Arnold | |
Additional make up artist | Katharina Pointner | |
Additional make up artist | Topsy Liane Schreiber | |
Composer | Stefan Will | |
Composer | Marco Dreckkötter | |
Producer | Hannes Heyelmann | |
Producer | Max Wiedemann | |
Producer | Eva Stadler | |
Producer | Karsten Rühle | |
Producer | Quirin Berg | |
Executive producer | Anke Greifeneder | |
Producer | Jan Weber | |
Assistant-/ junior-producer | Laura Mihajlovic assistant: Quirin Berg | assistant: Quirin Berg |
Associate producer | Christian Honeck | |
Production designer | Claus Rudolf Amler | |
Art director | Dominik Kremerskothen | |
Construction coordinator | Michael Schroll | |
Prop master | Björn Holzhausen | |
Assistant to propmaster /- buyer | Henri Grund | |
Standby props | Thomas Hainich | |
Assistant stand by props | Matthias Preti | |
Location scout | Gernot Zeglien | |
Stand by set builder | Dietrich Kirst | |
Scenic painter | Ines Johnson-Spain | |
Line producer | Marlene Beran | |
Line producer | Jörg Zaremba | |
Line production coordinator | Samira Wolf | |
Assistant to line producer | Antonia Heinrichs | |
Production manager | Jan Weber | |
Assistant production manager | Anja Gläser | |
Unit manager (local system) | Daniel Pfennigstorf Berlin | Berlin |
Location manager (local system) | Michael Otto Berlin | Berlin |
Set manager/ floor manager | Oliver Muschen-Nitz | |
Set manager/ floor manager | Tina-Yvonne Müller 2 Tage Vertretung | 2 Tage Vertretung |
Set manager/ floor manager | Konstantin Nerger | |
Assistant set/floor manager | Sebastian Werner Set-Al-Ass. 1-38 DT | Set-Al-Ass. 1-38 DT |
Assistant set/floor manager | Louis Lorenzen | |
Assistant set/floor manager | Oskar Koller | |
Production driver | Thomas Gießler DT1-DT24 | DT1-DT24 |
Set runner | Mascha Spang 19 DT | 19 DT |
Set runner | Sandra Werner 10. - 38. Drehtag | 10. - 38. Drehtag |
Screenwriter | Benjamin Hessler | |
Screenwriter | Hanno Hackfort | |
Screenwriter | Richard Kropf | |
Screenwriter | Marvin Kren | |
Screenwriter | Bob Konrad | |
Production sound mixer | Jürgen Göpfert | |
Boom operator | Karsten Paarmann | |
Boom operator | Marc Zeunert | |
Second boom operator | Marc Zeunert | |
Second boom operator | Philipp Sehling 36 DT + 2. Unit Ton | 36 DT + 2. Unit Ton |
Second boom operator | Michael Schulte-Zurhausen 1. Staffel - 3 DT | 1. Staffel - 3 DT |
Sound re-recording mixer | Christopher Czarnetzki Trailer Mixing, Recording & Sounddesign TNT Serie | Trailer Mixing, Recording & Sounddesign TNT Serie |
Sound re-recording mixer | Martin Grube | |
Sound designer | Markus Glunz Folge 2 | Folge 2 |
Foley recordist | Jean-Marie Gilles | |
Foley editor | Clemens Nürnberger | |
Stunt coordinator | Rainer Werner | |
Stuntman/woman | Stephan 'Steve' Thiede | |
Stuntman/woman | Oliver Fritsche HeadRigger | HeadRigger |
Stuntman/woman | Ahmed Chaer | |
Commissioning editor | Anke Greifeneder |
Company | Comment |
---|---|
Turner Broadcasting System Deutschland | |
W&B Television GmbH |
Company | Comment |
---|---|
Turner Broadcasting System Deutschland | |
We as Turner Broadcasting are the Broadcaster of the commissioned project. |
Department | Company | Comment |
---|---|---|
Cameras and Utilities | CINEGATE GmbH | |
Grip | CINEGATE GmbH | |
Extras/Bit Player | IM OFF Berlin, Janna Schultz-Braun | |
Lighting and Utilities | CINEGATE GmbH | |
Finance/Law/Insurance | adag Payroll Services GmbH Komparsenabrechnung | Komparsenabrechnung |
Production Services | astRein Fußmatten Fußmattenservice | Fußmattenservice |
Production Services | Cinecat Filmcatering | |
Production Services | Mobilespace Produkionsfahrzeuge | Produkionsfahrzeuge |
Production Services | Neels Mobil GmbH Wohnwagen | Wohnwagen |
Transportation, Travel and Accomodation | Berliner Kartonexpress Verpackungsmaterial | Verpackungsmaterial |
Transportation, Travel and Accomodation | Novus Media - Medien- & Filmservice | |
Costumes | Co.co costume services [de] KB: Max Wohlkönig | KB: Max Wohlkönig |
Costumes | COMME des COSTUMES KB: Max Wohlkönig | KB: Max Wohlkönig |
Costumes | Theaterkunst GmbH Kostümausstattung KB: Max Wohlkönig | KB: Max Wohlkönig |
Decoration | Stoffwerke Marion Herdle textile Anfertigung | textile Anfertigung |
Makeup and Hair | Twilight Creations Special Make-up Effects, Prosthetics Supply | Special Make-up Effects, Prosthetics Supply |
Props | Hahn-Grafix Graphic Artist | Graphic Artist |
Props | Imitat div. Dummys | div. Dummys |
Props | Wellenstein zeitgenössische Kostüme GmbH Björn Holzhausen | Björn Holzhausen |
Vehicles and aircrafts | Berlin City Cops | |
Vehicles and aircrafts | LEON Actionteam Polizei Fahrzeuge | Polizei Fahrzeuge |
Vehicles and aircrafts | OCC Oldies & Classic Cars GmbH | |
Equipment | Filmton Jürgen Göpfert |
Award winner | Year | Award | Category | |
---|---|---|---|---|
Eva Stadler | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Beste Drama-Serie | Beste Drama-Serie | Nominated |
Hanno Hackfort | 2018 | Grimme-Preis Fiktion | Fiktion | Nominated |
Hanno Hackfort | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Bestes Buch | Bestes Buch | Nominated |
Bob Konrad | 2018 | Grimme-Preis Fiktion | Fiktion | Nominated |
Bob Konrad | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Bestes Buch | Bestes Buch | Nominated |
Stefan Will | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Beste Musik | Beste Musik | Nominated |
Max Wiedemann | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Beste Drama-Serie | Beste Drama-Serie | Nominated |
Quirin Berg | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Beste Drama-Serie | Beste Drama-Serie | Nominated |
Quirin Berg | 2018 | Goldene Kamera [de] Beste deutsche Miniserie | Beste deutsche Miniserie | Winner |
Kida Khodr Ramadan | 2018 | Grimme-Preis Darstellung | Darstellung | Winner |
Kida Khodr Ramadan | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Bester Schauspieler | Bester Schauspieler | Winner |
Kida Khodr Ramadan | 2018 | Bambi [de] Schauspieler National | Schauspieler National | Nominated |
Moritz Schultheiß | 2018 | Deutscher Kamerapreis [de] Fernsehfilm | Fernsehfilm | Nominated |
Richard Kropf | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Bestes Buch | Bestes Buch | Nominated |
Richard Kropf | 2018 | Grimme-Preis Fiktion | Fiktion | Nominated |
Jan Hille | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Bester Schnitt | Bester Schnitt | Winner |
Jan Hille | 2018 | Deutscher Kamerapreis [de] Schnitt - Fernsehfilm | Schnitt - Fernsehfilm | Nominated |
Lars Jordan | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Bester Schnitt | Bester Schnitt | Winner |
Lars Jordan | 2018 | Deutscher Kamerapreis [de] Schnitt - Fernsehfilm | Schnitt - Fernsehfilm | Nominated |
Maryam Zaree | 2018 | Grimme-Preis Darstellung | Darstellung | Winner |
Marvin Kren | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Beste Drama-Serie | Beste Drama-Serie | Nominated |
Marvin Kren | 2018 | Jupiter Award [de] Beste TV-Serie National | Beste TV-Serie National | Winner |
Marvin Kren | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Beste Regie | Beste Regie | Winner |
Marvin Kren | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Bestes Buch | Bestes Buch | Nominated |
Marvin Kren | 2018 | Romy [at] Beste Regie TV-Film | Beste Regie TV-Film | Nominated |
Marvin Kren | 2018 | Grimme-Preis Regie | Regie | Winner |
Benjamin Hessler | 2018 | Grimme-Preis Fiktion | Fiktion | Nominated |
Hannes Heyelmann | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Beste Drama-Serie | Beste Drama-Serie | Nominated |
Marco Dreckkötter | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Beste Musik | Beste Musik | Nominated |
Karsten Rühle | 2018 | Der Deutsche Fernsehpreis Beste Drama-Serie | Beste Drama-Serie | Nominated |
Eva Stadler | 2017 | Deutsche Akademie für Fernsehen (DAFF) Produktion | Produktion | Winner |
Eva Stadler | 2017 | C21 International Drama Awards [uk] Best non-English Language Drama Series | Best non-English Language Drama Series | Nominated |
Stefan Will | 2017 | Deutsche Akademie für Fernsehen (DAFF) Musik | Musik | Winner |
Max Wiedemann | 2017 | Deutsche Akademie für Fernsehen (DAFF) Produktion | Produktion | Winner |
Max Wiedemann | 2017 | C21 International Drama Awards [uk] Best non-English Language Drama Series | Best non-English Language Drama Series | Nominated |
Quirin Berg | 2017 | Deutsche Akademie für Fernsehen (DAFF) Produktion | Produktion | Winner |
Quirin Berg | 2017 | C21 International Drama Awards [uk] Best non-English Language Drama Series | Best non-English Language Drama Series | Nominated |
Kida Khodr Ramadan | 2017 | Quotenmeter Fernsehpreis ester Hauptdarsteller einer Serie oder Reihe | ester Hauptdarsteller einer Serie oder Reihe | Nominated |
Kida Khodr Ramadan | 2017 | C21 International Drama Awards [uk] Best Mail Performance in a Drama Series | Best Mail Performance in a Drama Series | Nominated |
Iris Baumüller | 2017 | Deutsche Akademie für Fernsehen (DAFF) Casting | Casting | Winner |
Iris Baumüller | 2017 | C21 International Drama Awards [uk] Best Casting of a Drama Series | Best Casting of a Drama Series | Nominated |
Marvin Kren | 2017 | Zürich Film Festival [ch] TVision | TVision | Nominated |
Marvin Kren | 2017 | Quotenmeter Fernsehpreis Beste Serie oder Reihe | Beste Serie oder Reihe | Nominated |
Marvin Kren | 2017 | Deutscher Regiepreis - Metropolis Beste Regie TV-Serie / Mehrteiler | Beste Regie TV-Serie / Mehrteiler | Winner |
Marvin Kren | 2017 | Deutsche Akademie für Fernsehen (DAFF) Regie | Regie | Winner |
Marvin Kren | 2017 | Int. Filmfestspiele Berlin Berlinale Special Series | Berlinale Special Series | Nominated |
Almila Bagriacik | 2017 | Quotenmeter Fernsehpreis Beste Nebendarstellerin Serie | Beste Nebendarstellerin Serie | Nominated |
Frederick Lau | 2017 | Deutsche Akademie für Fernsehen (DAFF) Schauspieler - Hauptrolle | Schauspieler - Hauptrolle | Winner |
Anke Greifeneder | 2017 | Deutsche Akademie für Fernsehen (DAFF) Produktion | Produktion | Winner |
Anke Greifeneder | 2017 | Deutsche Akademie für Fernsehen (DAFF) Redaktion/Producing | Redaktion/Producing | Winner |
Hannes Heyelmann | 2017 | Deutsche Akademie für Fernsehen (DAFF) Produktion | Produktion | Winner |
Hannes Heyelmann | 2017 | C21 International Drama Awards [uk] Best non-English Language Drama Series | Best non-English Language Drama Series | Nominated |
Marco Dreckkötter | 2017 | Deutsche Akademie für Fernsehen (DAFF) Musik | Musik | Winner |
Karsten Rühle | 2017 | Deutsche Akademie für Fernsehen (DAFF) Produktion | Produktion | Winner |
Karsten Rühle | 2017 | C21 International Drama Awards [uk] Best non-English Language Drama Series | Best non-English Language Drama Series | Nominated |
Type | Country | Station | Date / Time | Comment |
---|---|---|---|---|
First showing | Germany | [TNT Serie] [de] | Monday, 08/05/2017 |