Loading ... one moment please.

 © ZDF//Michael Boehme
  
SOKO Köln (2015 | episodes 241 - 265)
movie type TV Series
more production years 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 - overview
directed by diverse
writing credits Paul Salisbury 
executive production Network Movie Film- ...
by order of ZDF
country Germany
genre Whodunit

Cast  production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Cast Part
Pierre Besson  Matti Wagner  [SS]
Sissy Höfferer  Karin Reuter  [SS]
Kerstin Landsmann  Vanessa Haas  [SS]
Lukas Piloty  Jonas Fischer  [SS]
Christina Plate  Nina Jacobs  [SS]
 Anne Schäfer  Sophia Mückeberg  [SS]
Susanne Berckhemer  Evelyn Löb  [GS]
Jan Niklas Berg  Timo Hoebeck  [GS]
Marc Bischoff  Arnold Martenstein  [GS]
Lisa Brand  Anna Färber  [GS]
 Jele Brückner  Antje Niebach  [GS]
Ercan Durmaz  Mehmet Ergün  [GS]
Gloria Endres de Oliveira  Luise Spengler  [GS]
Janina Flieger  Greta Gerlach  [GS]
Piet Fuchs  Ben Schlembach  [GS]
Gerhard Garbers  Joachim Ackermann  [GS]
Maya Haddad  Annie Weitz (F: Alte Wunden)  [GS]
 Birte Hanusrichter  Kati Wiese  [GS]
 Katrin Heß  Jenny Kirchner  [GS]
Christian Hockenbrink  Mark Dettmer  [GS]
Martin Horn  Mark Schmitz  [GS]
Cornelia Ivancan  Ann Kathrin Guderjahn  [GS]
 Johanna Klante  Heike Bommer  [GS]
Julia-Maria Köhler  Antonia Leitz  [GS]
Daniel Krauss  Peter Wollrat  [GS]
Kathrin Kühnel  Luise Rink  [GS]
 Dagmar Leesch  Conny Junghans (Folge: Bicke...  [GS]
Arne Lenk  Detlev Schmieder  [GS]
Katja Liebing  Martina Voss  [GS]
 Daniel Montoya  Pablo Moreno  [GS]
 Stephan Möller-Titel  Klaus Mey (Folge 259)  [GS]
Martin Neuhaus  Lukas Willutzki  [GS]
 Louis Nitsche  Tom Rütters  [GS]
Andreas Pietschmann  Max Schausten  [GS]
 Corinna Pohlmann  Susi Lehmann  [GS]
Astrid Posner  Dr. Rebecca Teichmann  [GS]
Uwe Preuss  Norbert Weiss  [GS]
Annika Schrumpf  Sabrina Lerche  [GS]
 Roland Silbernagl  Ingo Scheuer  [GS]
Ulrich Simontowitz  Ole Hansen  [GS]
Christine Sommer  Maike Schmückler  [GS]
 Pablo Sprungala  Jörg Sebring  [GS]
 Julia Stinshoff  Christine Wiesnegger  [GS]
 Bert Tischendorf  Thomas Metzger  [GS]
 Peter Weiss  Hans Böhm  [GS]
Marc Fischer  Klaus Hanzer  [SR]
 David Halina  Jan Schröder  [SR]
Peter Harting  Jochen Klepper  [SR]
Hubertus Hartmann  Georg Sebald  [SR]
Susanne Häusler  Yvonne Gerlach  [SR]
Benjamin Höppner  Uwe Brahms  [SR]
Johanna Paliatsou  Theresa Benrath  [SR]
Uwe Rohde  Dieter Malinowski  [SR]
Peter Trabner  Ralf Wiesenhagen (F: Auswegl...  [SR]
Folker Banik  Peter Reuter  [SRG]
Isolde Barth  Roswitha Grau  [SRG]
Charlotte Bohning  Andrea Kruppka  [SRG]
Daniel Breitfelder  Sören Krieger (F: Rasender P...  [SRG]
 Marcus Calvin  Dr. Kilian Seipold  [SRG]
Jutta Dolle  Monika Müller  [SRG]
Siir Eloglu  Lizzy Schönen  [SRG]
Paul Frielinghaus  Thorsten Kelmes  [SRG]
 Luan Gummich  Gerrit Werhahn  [SRG]
 Nathalie Lucia Hahnen  Paula Niebach  [SRG]
Heike Huhmann  Anna Moreno  [SRG]
 David Hürten  Kevin Petersen  [SRG]
Nicole Kersten  Dr. Auer (F: Tödlicher Allei...  [SRG]
Kordula Kohlschmitt  Lana Damaschke  [SRG]
 Hildegard Lena Kuhlenberg  Tina von Etz  [SRG]
Holger Kunkel  KHK Berger  [SRG]
Heinz Lieven  Otto Prinz  [SRG]
 Konstantin Lindhorst  Jens Ried (F: Ein gutes Vorb...  [SRG]
Ian Thomas McMillan  Patrick Jacobs  [SRG]
 Jona Mues  Adrian Verhoeven  [SRG]
Pauline Renevier  Caro Tauber  [SRG]
Ivan Robert  Dr. Leitz  [SRG]
 Axel Schreiber  David Günther  [SRG]
 Vera Teltz  Janine Jansen  [SRG]
 Verena Wüstkamp  Svenja Maybach  [SRG]
 Jeff Zach  Johann Miller  [SRG]
Cem Aydin  Praktikant  [BP]
Ludie Diekumpovisa  Schwangere Dame  [BP]
Madeleine Niesche  Dr. Franziska Brotesser  [BP]
Martin Thiel  Polizist 1  [BP]
Matthias Weidenhöfer  Robert Stockinger  [BP]
 Nikolai Will  Hacker  [BP]
 Tina Bordihn  Magda Schild (F: Alte Wunden... 
Petra Gantner  Nina Stockinger 
Salah Massoud  Akay Ergün 
Caro Scrimali  Anja Frank 
Ilse Strambowski  Dagmar Schwittay (Blutiges B... 

Crew production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Departement Credit Name
Accounting Dept. production accountant Christian Lehner Folgen 241 - 265
assistant production accountant Stefanie Weerts FGF Christian Lehner
Camera Department director of photography Eva Katharina Bühler Folge 245-247
director of photography Oliver-Maximilian Kraus
director of photography David Schultz Folgen 256 - 258
additional photography Robin Deboy
camera operator Sebastian Volk [Folgen 241-251]
steadicam operator Thomas Korda
first assistant camera Sebastian Volk EPIC [Folgen 241-251]
first assistant camera Tobias Klauke Folgen 252-254
first assistant camera Lukas Taglieber A-Cam 2 DT Vertretung
first assistant camera Inka Sackenheim RED Epic, 2 DT
second assistant camera Lukas Taglieber Red Epic/ Vertretung
second assistant camera Nicolas Altmaier Vertretung + Focus B-Cam
second assistant camera Martin Czopowski [241-255] + Focus [245-247]
second assistant camera Björn Mies Red Epic,3 Blöcke,B-Cam Focus
still photographer Michael Böhme
still photographer Kai Schulz als Vertretung
camera trainee Julian Hopff Folge 245 - 247
Casting extras/bit player casting Tanja Schwichtenberg
Costume Department costume designer Marina Popkova-Sologub
costume designer Julia Brandes
assistant costume designer Regine Schaefer Folge 248 - 262
assistant costume designer Naohmi Dreher Folge 241-247
assistant costume designer Lina Lerch Folgen 263-265
wardrobe Sabrina Köhler Vertretung DT 84- 87
wardrobe Sandra Lee Folge 241-247
wardrobe Nicole Duque Hansmann
wardrobe Jessica Doreen Herbst
Director's Department director Michael Schneider
director Ulrike Hamacher
director Florian Schott ZDF, 4 x 45 Min
director Daniel Helfer
director Christoph Eichhorn
director Sascha Thiel Folge 257, 258, 259, 260
1st assistant director Katharina Lindenau Folgen 252 - 255
1st assistant director Birgit Willekens Folgen mit U. Hamacher
1st assistant director Thomas Höret Folgen 259-262
1st assistant director Till Martinsen Folgen 248 - 251
1st assistant director Henrike Stockhausen Folge 241-244
1st assistant director Susanne Förg Fo. 256-258 und Fo. 263-265
2nd2nd resp. third assistant director Franz Zimmermann Folge 245-247
2nd2nd resp. third assistant director Robin Deboy Praktikum, 20.7. - 9.9.2015
script supervisor Karoline Wolf Folgen 252 - 255
extras coordinator Stefanie Glessner
Editing editor Steffen Wimmers Folgen 245 - 247, 259 - 262
editor Anton Korndörfer 248-251 + 256-258
editor Melanie Werwie Folgen 263 - 265
editor Carolin Heinz Folge 240, 257
Grip grip assistant Sebastian Vierbuchen Vertretung, verschiedene Tage
Lighting gaffer Sebastian Daszkiewicz Folgen 248-255
electrician George Bozkurt Zusatz & vertretung
electrician Jens Philip Erlach 28.05.15 - 25.06.15
electrician Heiko Halbreiter Folgen 248- 255
additional electrician Sebastian Vierbuchen
additional electrician Chris Völkner Zusatz
additional electrician Steffen Birker
lighting assistant Paul Hübner 2 DT Vertretung St. 14/Block 4
lighting assistant Paul Pallapies 1 Day Additional
Makeup Department makeup artist / hair stylist Kristina Holstein Folgen 252-255
makeup artist / hair stylist Katrin Urban
makeup artist / hair stylist Sabine Muschalek
makeup artist / hair stylist Amal Boulos
additional make up artist Benjamin Wendl Folge 263 & 264
additional make up artist Melanie Schneider
additional make up artist Ami Häfner (Komatsu)
fx makeup artist Johanna Koch Herstellung Tattoos Folge 251
Producer producer Jutta Lieck-Klenke
Production Design production designer Daira Bumanis Folge 252-255
production designer Ulrich Hintzen
assistant production designer Daira Bumanis Block 241-247
assistant production designer Sonja Schmitz
prop master Christoph Müller [2]  Folgen 241-258 und 263-265
prop master Kirsten Lieboldt-Longolius Folgen 259-262
standby props Susanne Grünewald
assistant to propmaster /- buyer Jan Grothaus Folgen 248-258, 263-265
location scout Abi Roos Folgen 241 bis 265
set builder René Fischer [1]  Baubühne auf Anfrage
Production Mgt. line producer Andreas Breyer
production manager Mo Krück
assistant production manager Inès Marìa Peters
assistant production manager Jennifer Haack Folgen 252-255
unit manager Anja Becker Folgen 241-244
unit manager Simon Raphael Louwen Folgen 245-258
unit manager Martin Hartmann Folgen 259 - 265
location manager Dirk Stratmann Folgen 245 - 262
location manager René Saldjughian Folgen 263 - 265 Köln
location manager Maria Ansel Folgen 263-265
set manager / 3rd AD Kevin Ihrig 3 Tage Vertretung
set manager / 3rd AD Ann-Katrin Schreyer 3 Wochen Vertretung
set manager / 3rd AD Bastian Damblon 21 Tage Vertretung
set manager / 3rd AD Marcel Kommissin 5 Wochen
set manager / 3rd AD Jonas Bastian Kettling 9 Tage Vertretung
set manager / 3rd AD David Richter Vertretung
set manager / 3rd AD Kai Guballa Vertretung 1DT
production assistant David Endrich Krankheitsvertretung 2 DT
4th AD / Additional AD Daniel Paulus 3 DT Vertretung
4th AD / Additional AD Bastian Damblon
4th AD / Additional AD Christopher Götze 2 Wochen
4th AD / Additional AD Katrin Gärtner 10 DT Vertretung
4th AD / Additional AD Ina Hon 3 Tage Vertretung
set runner Natalie Burghard Folgen 256-258, Zusatz in 264/265,
set runner Kai Brehmer
set runner Florian Klapetz
set runner Sarah Bröker
set runner Phil Jungschlaeger 2 Wochen Zusatz
production driver Winfried Engel
production driver Ralf Klemme Block 5-7
Screenplay screenwriter Paul Salisbury
Sound Department production sound mixer Jascha Schulze 257-260
production sound mixer Georg Schildhauer
production sound mixer Udo Steinke 20 Folgen
boom operator Saskia Seeger 245-247
boom operator Raphael Kempermann Vertretung
boom operator Lars Henning Schröder
boom operator Oliver Skrotzki Ton: Jascha Schulze, 25 DT
boom operator Jascha Schulze 263-264
boom operator Till A. von Reumont 1 Tag (1day)
boom operator Marko Vinokic
boom operator Thorsten Miess Vertretung 1 DT
Sound Post Production sound designer Matteo Bohé Fo. 256-257, 259, 261, 263-264
sound editor Peter Lange [1] 
foley artist Dieter Hebben
Special Effects special effects supervisor Niklas Voigt Einzelne Folgen
Visual Effects vfx supervisor Karl Gascard Schnittwerk GmbH
colorist Rosali Jung Final Grading Folgen 245-251
colorist Hannes Häger Fo. 252-255
Further Crew child supervisor Birgit Theis

Production Companies production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company
Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH & C...

Distributors production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company  

Facilities production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 department company
 Production Design Costumes PATIN-A SHOP GmbH Kostümequipment
  Decoration GRAFIKWERK Computerspiel / Movi...
  Props Friederike Fischer - eff eff g... Grafikdesign – Print...
  Special Effects CFX Spezialeffekte GbR
  Vehicles and aircrafts Filmauto Markus Zimmermann Spielfahrzeuge
  Vehicles and aircrafts Setlounge GmbH Generator Aufenthalt...
  Vehicles and aircrafts Ulrich Karis Spielfahrzeuge Spielfahrzeuge
 Production Finance/Law/Insurance adag Film Services GmbH Komparsenabrechnung
  Finance/Law/Insurance Mecon Media Concept Ltd.
  Production Services Cena Catering Germany
  Production Services Cineblock Media GmbH Absperrmaßnahmen
  Production Services Filmobil Maskenmobil/Kostümmo...
  Production Services Hermann Koenen Party- und Cate... Catering
  Production Services Mahl-Art-Catering Cateringservice
  Production Services plan-b-services div. Reinigungen
  Production Services the sauceman the sauceman
  Transportation, Travel and Accomodation Ginzel Security Services GmbH ... Abtlg. Crossline Sec

Release dates production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links

Other project info production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 
production info
 
first shooting day
03.02.2015  
last shooting day
07.12.2015  
  locations Köln und Umgebung  
  episodes 241 - 265  
technical info  
  Colour/B&W colour