Loading ... one moment please.

 © ARD
  
Weissensee (2014 | episodes 13 - 18)
movie type TV Series
more production years 2009-2010, 2011-2012, 2014, 2017 - overview
directed by Friedemann Fromm
writing credits diverse
executive production Ziegler Film GmbH & ...
by order of ARD, Degeto, MDR
country Germany
genre Drama

Cast  production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Cast Part
Florian Lukas  Martin Kupfer  [SS]
Uwe Kockisch  Hans Kupfer  [SS]
 Jörg Hartmann  Falk Kupfer  [SS]
Anna Loos  Vera Kupfer  [SS]
Katrin Sass  Dunja Hausmann  [SS]
Ruth Reinecke  Marlene Kupfer  [SS]
Lisa Wagner  Katja Wiese  [L]
Michael Epp  Malte Ulbricht  [SSR]
Stephan Grossmann  Görlitz  [SSR]
Steffen Groth  Robert Snyder  [SSR]
Arnd Klawitter  Sven Fischer  [SSR]
Ferdinand Lehmann  Roman Kupfer  [SSR]
 Claudia Mehnert  Nicole Henning  [SSR]
Saskia Rosendahl  Lisa  [SSR]
 Joachim Paul Assböck  Dr. Schmolke  [SR]
Thomas Bading  Luchnik  [SR]
Oliver Breite  Rainer Simkow  [SR]
 Julia Brendler  Maria Simkow  [SR]
Hedda Erlebach  Anna Simkow  [SR]
 Jürgen Heinrich  General Schöning  [SR]
 Hansjürgen Hürrig  Generalleutnant Gaucke  [SR]
Michael Kind  Kulisch  [SR]
Matthias Lier    [SR]
Michael Schenk  Gerd Rothals  [SR]
Thomas Schmuckert  Kommissar  [SR]
Tom Sielski  Mann mit Mercedes  [SR]
Johannes Suhm  Anwalt  [SR]
Pauline Wiesweg  Sandra  [SR]
Ronald Zehrfeld  Robert Wolf  [SR]
Marc Zwinz  Walter Hühne  [SR]
Sandra Scherer  Bürgerrechtlerin  [SRG]
 Nils Schulz  Zöllner  [SRG]
Jörn Hentschel  Volker Pohlmann  [BP]
 Mike Maas  Vertreter  [BP]
Michael Pan  Martins Chef  [BP]
 Jean Denis Römer  Mann mit Eimer  [BP]
Roberto Thoenelt  Kollege Snyder  [BP]
Carlotta von Falkenhayn  Mädchen  [BP]
 Jonas von Lingen  Rolf  [BP]
Susann Toni Wagner  Passantin  [BP]

Crew production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Departement Credit Name
Accounting Dept. production controller Jens Ahlfeld
production accountant Jens Haesler
Camera Department director of photography Michael Wiesweg
2nd unit dop Martina Di Lorenzo
2nd unit dop Hendrik A. Kley
steadicam operator Matthias Biber
first assistant camera Julian Taro Hitomi A-Cam
first assistant camera Anna Schenk
first assistant camera Nadine Reichert 4 DT Fokus A-Kam / 6 DT Fokus C-Kam
second assistant camera Nadine Reichert A-Kamera
second assistant camera Alina Albrecht
second assistant camera Marjan Grünewald ALEXA PLUS 2DT Zusatz
second assistant camera Jochen Keller Alexa, Zusatz
second assistant camera Cosmas Kösters Alexa Plus A-Cam, 5 DT Vertretung
still photographer Julia Terjung
camera trainee Moritz Kluth
Casting casting director Heta Mantscheff
Costume Department costume designer Monika Hinz
assistant costume designer Caroline Osuch
wardrobe Petra Langer 1989 / 1. Garderobe
wardrobe Kriszta Schmitz
wardrobe Karin Faltlhauser
additional wardrobe Martha Hunger
additional wardrobe Indira Dey
additional wardrobe Maxi Munzert
additional wardrobe Franka Eisenhardt Jahr 1989
additional wardrobe Anja Niedermeier
additional wardrobe Sylka Schaedlich historisch 80/90ger
Director's Department director Friedemann Fromm
1st assistant director Tom Sielski
2nd2nd resp. third assistant director Max Lipka
script supervisor Nina Felicitas Schuchardt 2 Kameras
extras coordinator Ulrike Kühne 2 DT (250 Komparsen)
trainee director's department Niklas Wolters
trainee director's department Niklas Wolfers
Editing editor Annemarie Bremer
editor Eva Schnare
editor Franziska Schmidt-Kärner Vorschnitt 1 Folge
Grip key/dolly grip Michael Behrends
grip assistant Ingo von Heland
grip assistant Nils Tischer
grip assistant Nicolas Damseaux
Lighting gaffer Justus Hasenzahl Tavares
best boy Sascha Kuchenbuch
electrician Marc Wiesenthal
electrician Raiko Epperlein
electrician Enno Hoffman
electrician Andre Herold
electrician Tom Sperling
electrician Hans-Ulrich Graefe
electrician Holger Ohlhus
additional electrician Jonas Hörning
lighting assistant Ludwig Machnicki
lighting trainee Tim Bornhöfft
Makeup Department makeup artist / hair stylist Jens Bartram
makeup artist / hair stylist Judith Müller historisch '89
makeup artist / hair stylist Heike Eger komparserie
additional make up artist Katharina Rebecca Thieme period 1989+fitting
additional make up artist Aljona Kassner
additional make up artist Topsy Liane Schreiber
wig maker Judith Müller
Producer producer Marc Müller-Kaldenberg
producer Regina Ziegler
executive producer Jana Brandt
assistant to producer Anna Matthäi Produzent: Marc Müller-Kaldenberg
Production Design production designer Frank Godt
assistant production designer Sandra Lange
set decorator Uli Friedrichs
assistant set decorator Jule Bünsche
prop master Andreas Horstmann historisch 1989
standby props Utz Neumann
set dresser Christoph Heinecke Leadman
set dresser Karsten Barthel
set dresser Ulrike Eisenreich
set dresser Andreas Seyfarth
set dresser Bettina Saul Haus kupfer
set dresser Stephanie Nagel
assistent stand by propman Yasmin Pochert
location scout Marion Gerhardt
location scout Roland Gerhardt
set builder Mark Stolte
set builder Oliver Gärtner Baubühne i.A. Mark Stolte
set builder Udo Seitner
graphic artist Nina Strathmann DDR 1989
art department trainee Estella Thiel
art department trainee Ana-Lisa Odenhausen
Production Mgt. line producer Norbert Ranft
production manager Norbert Ranft
post production supervisor Tillman Schmidt-Kärner
assistant production manager Larissa Aston
Post Production Assistant Iris Oeltjen
unit manager Janek Plathe
location manager Christian Richter
set manager / 3rd AD Arne Regul
set manager / 3rd AD Florian Strutz 27 Drehtage
4th AD / Additional AD Tillmann Haring
4th AD / Additional AD Christin Lerch ( Set Runner )
production driver Oliver Planert
production driver Bernd Koeppe P.D. Anna Loos
production driver Carlos Faria
Screenplay screenwriter Friedemann Fromm
screenwriter Annette Hess
Sound Department production sound mixer Jürgen Göpfert
boom operator Karsten Paarmann
Sound Post Production sound re-recording mixer Stephan Konken
sound designer Eckhard Blach Sounddesigner, Dialog Editor
Special Effects special effects supervisor Michael Bouterweck Pyrotechnik Bouterweck GmbH
Stunts stunt coordinator Dani Stein & Pecision driver
stuntman/woman Asuka Tovazzi Stasioffizier
stuntman/woman Jan Boehme Stuntdouble
TV-/Web-Content commissioning editor Wolfgang Voigt
Visual Effects vfx producer Björn Dunne
digital film compositor Tobias Kruppa
colorist Henning Sancken
Further Crew consultant Harald Zientek
Public Relation marketing | public relation Kordula Hildebrandt

Production Companies production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company
Ziegler Film GmbH & Co. KG (vormals Regina Ziegler...

Distributors production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company  

Facilities production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 department company
 Production Design Costumes Theaterkunst GmbH Kostümaussta... KB: Monika Hinz
  Props BlocSec Bewachung/Security
  Props FTA Film- und Theaterausstattu... alle Bereiche
  Props Historic Hospital - Medizintec... med. Fachberatung, h...
  Special Effects Pyrotechnik Bouterweck GmbH Pyrotechnik,Wetter,
  Vehicles and aircrafts Filmfahrzeuge- & Setbetreuung ... diverse Spielfahrzeu...
 Production Finance/Law/Insurance Marsh GmbH
  Finance/Law/Insurance Mecon Media Concept Ltd. Gagenabrechnung (Kom...
  Production Services astRein Fußmatten Fußmattenservice
  Production Services hiasberlin Kostümmobil
  Production Services MAWES Filmcatering GbR Filmcatering
  Production Services MSB Mietservice Berlin e.K. Miettoiletten
  Production Services Neels Mobil GmbH Wohnwagen
 VFX / Post Production Sound (Postproduction) Konken Studios Mischung
 In Front of the Camera Extras/Bit Player Komparsenagentur Mechthild Oll... Kl.Rollen,Komparsen

Awards production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Recipients Year Award Category  
Friedemann Fromm 2015 Filmfest München Neue Deutsche Serien nominated
Frank Godt 2016 Adolf Grimme Preis Szenenbild won
Friedemann Fromm 2016 Goldene Kamera Bester deutscher Mehrteiler... nominated
Friedemann Fromm 2016 Grimme Preis Fiktion won
Marc Müller-Kaldenberg 2016 Grimme Preis Fiktion won
Annette Hess 2016 Grimme Preis Fiktion won
Regina Ziegler 2016 Grimme Preis Fiktion won
Ruth Reinecke 2016 Grimme Preis Fiktion won
  Jörg Hartmann 2016 Goldene Kamera Bester deutscher Schauspiel... won
  Jörg Hartmann 2016 Grimme Preis Fiktion won

Release dates production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links

Other project info production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 
production info
 
first shooting day
12.09.2014  
last shooting day
10.12.2014  
  locations Berlin  
  broadcasting wöchentlich  
  episodes 13 - 18  
technical info  
  Colour/B&W colour