Loading ... one moment please.

 © ARD
  
Rote Rosen (2013)
movie type TV Series
more production years 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2013-2014, 2015, 2016, 2017 - overview
directed by diverse
writing credits diverse
executive production Studio Hamburg Serie...
by order of ARD
country Germany
genre Telenovela

Cast  production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Cast Part
Timothy Peach  Jan  [SS]
Claus Dieter Clausnitzer  Hannes  [SS]
Alexandra M. Horn  Ariane Christiansen  [SS]
Bo Hansen  Sönke  [SS]
Gerry Hungbauer  Thomas Jansen  [SS]
Joachim Kretzer  Torben Lichtenhagen  [SS]
Barbara Lanz  Naomi  [SS]
Jelena Mitschke  Britta Berger  [SS]
Niklas Osterloh  Robin Detjen  [SS]
Barbara Ricci  Benita Flickenschild  [SS]
Sandra Speichert  Vera  [SS]
Daniela Wutte  Lisa Fischer  [SS]
Kim-Sarah Brandts  Jule Jansen  [L]
 Pia Hänggi  Crezenzia Lombardi  [GS]
Jannika Jira  Annett Schulte-Brahms  [GS]
Hanfried Schüttler  Adrian LaRoche  [GS]
Nico Josef Zitek  Frederic Stiller  [GS]
 Michael Bideller  Umweltdezernent Dressler  [SSR]
Gerlinde Dillge  Susi Schmidt (10 Folgen)  [SSR]
 Thomas Klees  Dr. Seefeldt  [SSR]
Annette Kreft  Uschi Seifert  [SSR]
Herbert Trattnigg  Prof. Seidinger  [SR]
Florian Anderer  Richard Burgwart  [SRG]
Claudia Dilay Hauf  Chantal Meier  [SRG]
Ulrike Johannson  Richterin  [SRG]
Franziska Lehmann  Fiona  [SRG]
Beate Prahl  Irina Malich  [SRG]

Crew production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Departement Credit Name
Camera Department director of photography Rainer Nolte DOP
director of photography Till Sündermann DoP
director of photography Wulf Sager DoP,HD
director of photography Christian Göcke
director of photography Marc Sill
director of photography Ulli Köhler DoP
2nd unit dop Bernd 'Bernsen' Schmidt
camera operator Toralf Poese Folge 1591-1595, A Cam
steadicam operator Oliver Tietz
first assistant camera Daniela Rom mehrere DT Vertretung
first assistant camera Clemens Bley Vertretung & B Kamera Operator
first assistant camera Toralf Poese B Cam Operator
first assistant camera Bernd 'Bernsen' Schmidt
first assistant camera David Hillmer UV Mai
camera trainee Hanna Schubert Studio (4 Monate)
Costume Department costume designer Birgit Missal seit 2011
costume designer Bettina Leuker
wardrobe Alona Damm Vertretung Assistenz
additional wardrobe Katrin Behrens
Director's Department director Gerald Distl
director Matthias (Mattis) Reischel
director Martina Allgeyer
director Ralph Bridle
director Laurenz Schlüter
director Steffen Mahnert
director Julia Peters
1st assistant director Marlene Evamaria Meyer
1st assistant director Arne Schröder Vertretung
1st assistant director Wiedeke Brünjes
script supervisor Markus Ibrom
Grip key/dolly grip Oliver Tietz
Lighting gaffer Karsten Lau Außendreh
electrician Helmut Brehmer
Makeup Department makeup artist / hair stylist Antje Zobler Urlaubsvertretung
makeup artist / hair stylist Cordula Aspöck-Steffenhagen Vertretung
makeup artist / hair stylist Svenja Daus
additional make up artist Christine Rose
Producer producer Christoph Schubenz
producer Stefan Duscha
producer Alice Ziemann-Bahl
Production Design production designer Marcus Rinn Szenenbild und Studiobau 9. und 10. St
assistant production designer Doga Cigsar
prop master Mario Schulz
prop master Jens-Peter Peters
prop master Stefan Graf Umbau Staffel 9 und 10
standby props Olga Gredig Vertretung 17-28.6.
standby props Walter (Waldo) Schreiber bis Folge 1560
standby props Helge Bühre
graphic artist Birte Grossmann Grafische Requisiten, Gemälde
Production Mgt. line producer Jan Michael Kremer
production manager Kai Pegel Folgen 1401 - 1600, 9. Staffel
Post Production Coordinator Mathias Paduch Fachberatung Postproduktion
unit manager Eberhard Grun Produktionsplanung
unit manager Stefan Halbensleben Folgen 1495-1500
set manager / 3rd AD Martin Graubmann Folgen 1401 - 1600, 9. Staffel
production assistant Riccarda Kasteinecke
set runner Rebecca Gade
Screenplay screenwriter Markus Steffl
screenwriter Barbara Kröger
screenwriter Olaf Blöcker
storyliner Nicole Birkholz (6 Wochen Hospitanz)
storyliner Frida Steimer Junior-Storylinerin
storyliner Hanne Weyh
Sound Department production sound mixer Einar Marell
production sound mixer Edgar Nottorf
boom operator Stefan Rudolph Innen/Aussen
boom operator Manuel Baader 1 Tag Vertretung
boom operator Moritz Fischer [1] 
boom operator Sven Gosselk div. Vertretungen
boom operator Tobias Krause [1]  6 Tage Vertretung
boom operator Mike Schmidt Vertretungen
boom operator Thomas Pfeiffer Studio und Außendreh
second boom operator Markus Rebholz Januar/Februar/November
Stunts stunt coordinator Thomas Bloem Stunt Unit

Production Companies production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company
Studio Hamburg Serienwerft GmbH (vormals Traumfabr...

Distributors production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company  

Facilities production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 department company
 Production Design Costumes Theaterkunst GmbH Kostümaussta... KB: Birgit Missal
  Decoration K&S-Bau Baubühne
  Props Film Ambulanz Hamburg Medizin. Ausstattung
 Production Production Services Onkel Toms Hütte Catering

Release dates production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links

Other project info production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 
production info
 
  locations Lüneburg und Umgebung  
technical info  
  Colour/B&W colour