Loading ... one moment please.

 
  
Cloud Atlas (2011-2012)
working title Der Wolkenatlas / Cloud Atlas
german title Cloud Atlas
movie type Feature Film
directed by diverse
writing credits diverse
executive production X Filme Creative Poo...
distributor X Verleih AG
country Germany, USA
genre Drama, Mystery, Science Fiction

Cast  production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Cast Part Dubber / Speaker
Tom Hanks  Dr. Henry Goose, Isaac Sachs...  [L]
Halle Berry  Luisa Rey, Jocasta Ayrs, Mer...  [L]
Jim Broadbent  Vyvyan Ayrs, Timothy Cavendi...  [L]
Hugo Weaving  Bill Smoke, Nurse Noakes, Ol...  [L]
Jim Sturgess  Adam Ewing, Hae-Joo Im  [L] Nicola Devico Mamone  (2012)
Doona Bae  Sonmi~451, Tilda Ewing  [L]
Ben Whishaw  Robert Frobisher  [L]
James D´Arcy  Rufus Sixsmith  [L]
Zhou Xun  Yoona-939 / Rose  [L]
Keith David  Joe Napier - Kupaka & Ankor ...  [L]
David Gyasi  Autua  [L]
Susan Sarandon  Ursula  [L]
Hugh Grant  Alberto Grimaldi, Cannibal  [L]
Götz Otto  Withers  [SR]
Robin Morrissey  Cavendish (jung)  [SR] Patrick Baehr  (2012)
Moritz Berg  Porter  [SR]
Tanja de Wendt  Mrs. Hotchkiss  [SR]
Lynn Femme  Clone No. 8  [SR]
Heike Hanold-Lynch  Ms. Judd Look-a-like  [SR]
Katy Karrenbauer  n.n.  [SR]
Wolfgang Lindner  Kona Warrior  [SR]
Dulcie Smart  Ursula's Mother /Herbalist  [SR]
Kristoffer Fuss  Lead Enforcer  [BP]
Anna Holmes  Secretary  [BP]
Eva Horacek  Admirer of Mr. Felix Finch  [BP]
Thomas Kügel  Vater  [BP]
Sylvia Popanda  Flight Attendant  [BP]
 Laura Vietzen  ...  [BP]
Wanja Götz  Poseidon 
Hyunsin Kim  Yoona 939/12th Star Clone Do... 
Valérie Lillibeth  Muse of the Lemon Prize winn... 
Emma W.  Ursulas Grandchild 

Crew production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Departement Credit Name
Accounting Dept. assistant production accountant Nina Büttner German Payroll Accountant
assistant production accountant Bettina Brenner Asst. Acct., Post Production Accountant
assistant production accountant Thomas den Haan Assistent der Kassenführerin
assistant production accountant Robert James Napier File Clerk Accounting
assistant production accountant Christian Fischer [2] 
cashier Rabeah Hinrichs
Camera Department director of photography John Toll
director of photography Frank Griebe
2nd unit dop Sönke Hansen
camera operator Philip Peschlow C-Camera WT 1DT
camera operator Isabelle Arnold C-Camera WT
camera operator Florian Emmerich B-Camera Wachowski Unit,DoP splinterunit
camera operator Gerd Breiter c-ca., Wk unit
steadicam operator Marcus Pohlus Tykwer unit
first assistant camera Johnny Feurer A-Camera WT
first assistant camera Matthias Mertsch C-Kamera WT, 3 Drehtage
first assistant camera Vernon Dolan C Kam WT 35mm / 7 tage
first assistant camera Karim Rahmani
first assistant camera Christian Almesberger 1st AC / B-Cam Operator TT Unit
second assistant camera Karl Keil 35 mm, Loader WT
second assistant camera Florian Schwarz tageweise Zusatz WT
second assistant camera Mareike Böttcher Renner Zusatz 8 DT WT
second assistant camera Uwe Zegnotat T.T. Unit Loader
second assistant camera Jan Grunwald b-cam WT
second assistant camera Won-Suk Park A-Cam WT
second assistant camera Bastian Bohner Zusatz, 8 DT, WT
second assistant camera Mira Hamza Reshoot Mallorca WT
video playback operator Clemens Szelies TT
video playback operator Christof Assing Video Asst. 1st Unit WT, D
still photographer Reiner Bajo
camera trainee Jan Proppe
Casting casting director Lora Kennedy
casting assistant Dennis Becker [2] 
extras/bit player casting Johanna Ragwitz extras casting director
extras/bit player casting Jan Filkorn
casting trainee Nils Fehrensen
Costume Department costume designer Kym Barrett
costume designer Pierre-Yves Gayraud
costume supervisor/coordinator Meike C. Schlegel cos. supervisor Wachowski & Tykwer team
costume supervisor/coordinator Susanne Stroh costume coordinator
assistant costume supervisor Bettina Seifert
assistant costume designer Friederike Roolf Costumer
assistant costume designer Juliana Stenzel Crowd Costume Coordinator
costume buyer Pola Kardum
costume buyer Julia Schell
costume buyer Jana Witte
wardrobe Tanja Jesek key costumer extras + stunts
wardrobe Anna-Katharina Eck Stunts
wardrobe Dietke Brandt für H. Berry, H. Grant, H.Weaving WT
wardrobe Theresa-Anna Luther KB:P.Y.Gayraud/30s,70s/H.Berry.ao,TT
wardrobe Katja Willecke
wardrobe Lisa Spengler Cast / WT Unit
wardrobe Sarah Amft Costume Buyer Online
wardrobe Claudia Gonschorek J.Sturgess, S. Sarandon, WT
wardrobe Jekaterina Herrmann extras, stunts TT + fittings
additional wardrobe Anja Lafin Drehvorbereitung TT
additional wardrobe Barbara Schramm
additional wardrobe Franziska Clement Bad Schandau und Berlin
additional wardrobe Nathalie Neusüß extras
additional wardrobe Ramona Paarmann
costume interpreter Christian Kratzert Kostüme u.a.für Hugo Weaving
costume maker Jule Rohrmann Knitting, Crochet and Macramée
directress Jeanette Apel
directress Ingrid Görgen Doona Bae historische Kostüme
tailor Katrin Kobold Leather and Fabric hist.+futur
tailor Jessica Hüppe
tailor Dorit Fischer added stand-in, various task
tailor Christophe Linéré
tailor Tatjana Saller Anfertigungsunterstützung
tailor Jenny Dechêne
tailor Sabine Otto
tailor Beate Thein
tailor Ingrid Görgen
tailor Ulrike Diallo Anfertigung
costume dyeing Jan Dieckmann KB : Kym Barrett & PY Gayraud
costume dyeing You-Jin Seo
costume dyeing Gillian Wood
costume dyeing Sonia Inés Rocha Zusatz Kostümmaler/färber textile artist
costume dyeing Youjin Seo Assistent to Doona Bae
costume design trainee Katherine Sava Patinieren
costume design trainee Daja Zachow
Director's Department director Andy Wachowski
director Tom Tykwer
director Lana Wachowski
director (dubbing) Frank Schaff
2nd assistant director Tanja Däberitz TOM TYKWER UNIT
2nd2nd resp. third assistant director Mara Fiedler 2nd AD Crowd
assistant to director Elisa Nitschke
AD Runner / Set-PA Matthew Brown Vorbereitungen Berlin
AD Runner / Set-PA Stefan Hoppe
AD Runner / Set-PA Kilian Hebold ADPA
AD Runner / Set-PA Frederike Karsch Base Camp AD
AD Runner / Set-PA Dirk Hannemann
AD Runner / Set-PA Tommy Kreiselmaier AD PA WT
AD Runner / Set-PA Annika Sell AD Base Camp
3rd assistant director Tobias Asam 3rd AD
extras coordinator Nils Fehrensen
extras coordinator Bianca Uliczka
extras coordinator Robert Morávek
extras coordinator Silvia Willmy
trainee Assistant Director Frederike Karsch
Editing editor Claus Wehlisch Co-Editor
editor Alexander Berner
assistant editor Lara Keszler
VFX Editor Markus Hagemeier ScanlineVFX
editing trainee Steffen Schuchhardt
Grip key/dolly grip Ilko Petkow Dolly Grip WT / Crane
key/dolly grip Glenn König Key Grip TT
key/dolly grip Christian Scheibe A-Cam Dolly Grip/ WT
grip assistant Philipp Rath Grip TT
grip assistant Sebastian Mayer [2]  Grip
Lighting gaffer Helmut Prein Gaffer Tom Tykwer Unit
gaffer Albrecht Silberberger GAFFER WACHOWSKI UNIT
best boy Oliver Haas Tykwer Team
best boy Holger Lehnau Rigging
best boy Roland Patzelt
rigging gaffer Dietmar Haupt
dimmer board operator Stefan Graf [1]  Tykwer-Unit (SetPower / DimOp)
electrician Christian Rybka Rigging Electrician
electrician Sebastian Beutler Rigging Zusatz
electrician Maximilian Linus Dreusch Rigging
electrician Alexander Zeihn WT Unit
electrician Sascha Görlich Tykwer-Unit
electrician Stefan Bräsen Add. TT-Crew
electrician Axel Scholz
electrician Celio Castro
electrician Juan José Alcaide
electrician Daniel Jopp Rigging
electrician Peter Kramer WT 1st Electrician
electrician George Bozkurt Zusatz
electrician Tom Sperling /zusatz . WT
electrician Gunter Leber Zusatzbeleuchter
electrician Marko Teuchert Rigging
additional electrician Markus Große WT Unit
additional electrician Michael Schreiber
additional electrician Jens Thurmann WT Unit
additional electrician Arian Uting
additional electrician Roman Breitwieser Düsseldorf
additional electrician Golo Jahn
additional electrician Markus Wichmann Düsseldorf
additional electrician Mark Warnecke Düsseldorf
additional electrician Andreas Knäblein WT
additional electrician Sebastian Behrens TT
genny operator Heinz Walter Rose Mallorca, Mallorca Lighting
balloon light operator Christian Saalfeld Balloonlight Supervisor
lighting assistant Philipp Lange TT Unit
lighting assistant Erik Wenndorf
lighting assistant Jonathan Kaiser Daily, TT Unit, Berlin
Makeup Department makeup artist / hair stylist Daniel Parker
makeup artist / hair stylist Jeremy Woodhead
makeup artist / hair stylist Valeska Schitthelm Crowd Supervisor WT Unit
makeup artist / hair stylist Daniela Skala makeup/hair cast TT Unit
makeup artist / hair stylist Julia Lechner 2nd Makeup Crowd Coord. TT
makeup artist / hair stylist Heike Merker KEY MAKE UP & HAIR
makeup artist / hair stylist Christiane Weber supervision extra coordinator
additional make up artist Krisztina Szántó-Konthur
additional make up artist Judith Müller Extras - Wachowsky Unit
additional make up artist Katharina Rebecca Thieme
additional make up artist Jenny Grell
additional make up artist Christina Wagner Extras WT
additional make up artist Anne Schneider
additional make up artist Katrin Schneider
additional make up artist Katharina Schrübbers
additional make up artist Birgit Düvelmeyer
additional make up artist Luise Baumgarten
additional make up artist Julia Baumann und Perückenanfertigung
additional make up artist Susann Weber
additional make up artist Monika Münnich
additional make up artist Andrea Pirchner Extras WT & Perückenanfertigung Cast
additional make up artist Emilia Seifert
additional make up artist Julia Lohmüller Extras
additional make up artist Karoline Franz Stunt, Extras
additional make up artist Julia Böhm hist.
additional make up artist Antje Dahm Make-up, small SFX, Hair
additional make up artist Tanja Drewitz
additional make up artist Jan Kempkens-Odemski Extras
additional make up artist Mareike Saß WT
additional make up artist Antje Langner
additional make up artist Nadine Hohmann
additional make up artist Ji-Na Kim
additional make up artist Christina 'Chris' Wagner Extras WT & Perückenanfertigung
additional make up artist Oliver Ziem-Schwerdt
additional make up artist Jessica Haupt Extras WT
additional make up artist Anna Sophie Evenkamp
additional make up artist Franziska Maaß
additional make up artist Hanna Hackbeil Sachsen- Supervisor Extras & Stunt
additional make up artist Karla Meirer
assistant makeup artist Margarita Rasbasch Tykwer Team
wig maker Jens Bartram TT Perücken für Haupt-Cast
wig maker Julia Böhm für Jens Bartram
wig maker Heike Eger
wig maker Mareike Saß für Jens Bartram
wig maker Andrea Pirchner für Jens Bartram
wig maker Judith Müller
makeup trainee Margarita Rasbasch PA Tykwer Team
Music composer Reinhold Heil
composer Johnny Klimek
composer Tom Tykwer
Producer producer Stefan Arndt
producer Grant Hill
postproduction producer Marko Krinke HD Producer
Production Design production designer Hugh Bateup
production designer Uli Hanisch
art director Stephan Gessler
art director David Scheunemann
art director Sabine Engelberg
art director Thorsten Sabel Locations Berlin
art director Daniel Chour
assistant art director Thorsten Klein
assistant art director Stephanie Raß
assistant art director Stefan Speth Filmarchitekt
assistant set decorator Niklas Schmidt Art Dept Asst. TT
assistant set decorator Ingeborg Heinemann
assistant set decorator Judith Rosskoth Asst. Set Decorator
concept artist Peter Popken
concept artist Rainer Stock
construction manager Christoph Klose Locations Berlin Team Tykwer
prop master Alwara Thaler
prop master Isabel Fuchs Property Buyer TT
prop master Daniel Sandberg Set Dec Shopper TT
prop master Simon Boucherie Prop Master
prop master Alexander Liebenthron Prop Buyer Wachowski Unit
prop master Michael Fechner Prop Master
standby props Stefan Sellin 2nd ST/BY Propman WT
standby props Andrea Kessler Tykwer Unit
set dresser Christoph Heinecke Leadman
set dresser Marie-Charlotte Matthäi
set dresser Christian (Kuddel) Wollberg
set dresser Tim Sehling
set dresser Ulrike Eversmeier TT
set dresser Uli Passauer Additional
set dresser Christoph Lanksch Senior Dresser / TT
set dresser Markus 'Hasi' Hasler Leadman
Junior Set Dresser Daniel Brodt
set decoration buyer Alwara Thaler
set decoration buyer Katharina Birkenfeld Set Dec Buyer
property assistant Marc Fielk Asst. Prop Master
assistent stand by propman Anika ´Nika´ Reichenbach TT
picture car coordinator Tom Ehrhardt [2]  TT Supervising
location scout Nick Hertwig
set builder Nadin Meyer Construction Buyer
set builder Ralf Jagnow
set builder Tom Diekmann
set builder Helko Klünder
stand by set builder Christoph Baumstieger TT
stand by set builder Gunter Müller
stand by set builder Enzo Enzel Standby Painter / WT
stand by set builder Matthias Prange WT
stand by set builder Eddi Konkoll Wt matze
draughtsman/set designer Laura Bach Junior Set Designer
draughtsman/set designer Josef Brandl Junior Set Designer
draughtsman/set designer Stephen Bream
draughtsman/set designer Tarnia Nicol Set Designer
draughtsman/set designer Patrick Herzberg Set Designer
scenic painter Isabelle Schnabel im Rahmen der Ausbildung
scenic painter Enzo Enzel Standby Painter WT
scenic painter Kadi Fast Prop Painter
scenic painter Wolfgang Wrede st.by Painter
scenic painter Oliver Arndt
Sculptor Alessandro Emilio La Rocca
Propbuilder Robert Wiesner propshop Babelsberg
Propbuilder Tobias Schroeter Propshop / Costume Dep.
Propbuilder Simon Weisse Supervisor
Propbuilder Henri Grund Plasterer
Propbuilder Katharina Hafermaas Ageing, Imitation, Patina
Propbuilder Holger Delfs
Propbuilder Nico Nitsch
Propbuilder Josef Schmidt für 1 Woche
Propbuilder Cindy Schnitter
prop store manager Sascha M. Kaminski
prop store manager Friederike Beckert
graphic artist Robin Haefs Graffiti, Street Art
graphic artist Jan Hülpüsch
graphic artist Anne Lüth
graphic artist Liliana Lambriev Grafische Requisiten (Schein Berlin)
graphic artist Henning Brehm WT
graphic artist Marc Boden-Buga (Schein Berlin)
graphic artist Jan Jericho
set builder assistant Anne Lüth Construction PA / Kostenstandsverwaltung
property driver Patrick Wiethoff propshopper TT
property driver Ali Rüzgar Set Decoration Driver
property driver Tim Lemke WT
property driver Sebastian Schulz Setdec Shopper TT
property driver Oliver Mayer Set Dec. shopper WT
property driver Rene Schaeffges Construction Driver
art department trainee Zora Neumann Property PA Team TT
art department trainee Julia Ries
art department trainee Marielle Kiessig Set Decoration PA Team TT
art department trainee Iris Jäger Art Dept. Runner Team Tom Tykwer
Production Mgt. production manager Sebastian Neitsch Team Wachowski
senior stage manager Michael Guthke Studiol. Studio Babelsberg AG
production coordinator Katharina Gapski SHIPPING
production coordinator Susanne Fischer
production coordinator Zewdenesch Zewdie Accommodation
Travel Coordinator Dorothee Hufschmidt
Travel Coordinator Jenifère Nieschmidt Asst. of Accommodation/ Travel
assistant production manager Vera Maria Jung
assistant production manager Cathleen Hoffmann Set Decoration Coordination WT
assistant production manager Paul Wolf Junior Stage Manager
assistant production manager Florian Boesel Office PA
cast coordinator Anja Wedell Casting Coordinator
transportation coordinator Martin Kuschan
transportation coordinator Claudia Haupt ASST.
transportation coordinator Knuth Sorgers
transportation captain Florian Haeger
location manager David Pieper Ass. Location Manager
location manager Kim Düsselberg Assistant Location Manager NRW
location manager Pierre Eisenhut Sachsen
location manager Klaus Große Darrelmann Supervising Location Manager
location manager Henrik Greisner Locaction Manager Saxony + NRW
set manager / 3rd AD Sven Jenuwein TW
production assistant Jewgeni Lemke
production assistant André Schmidt [1]  TW
assistant to 2nd AD Frederike Karsch Production Office PA
set runner Marcel Schmidt Helping hand for one day
set runner André Szardenings Location PA
production driver Malte Mann
production driver Tom Kirsten Produktionsfahrer - Art Department
production driver Andreas Bartel Produktionsfahrer / Cast
production driver Steffen Sahr Tech-Truck-Driver Spain & Scotland
production driver Michael Höhne Zusatz/Material
production driver Carsten Uhlig
production driver Tammo Pannbacker Equipment Shuttle
production driver Mehmet Atmaca
production driver Andreas Korpel Add'l.-TT-Unit D ab. 10.10.
production driver Steffen Haronitis
production driver Steve Wilks Cast & Executive Producer
production driver Daniel Huhn 2.Personal Driver to Tom Hanks
production driver Mirko Reichwald TT-UNIT
production driver Norbert Leo Mentrop Cast & Crew TT-Unit
production driver Andreas Schumacher Cast&Crew
production driver Antonio Allocca Tech-Truck Driver
production driver Sven Galler Truck-Driver Technik & Trailer
production driver Steffen Schuchhardt WT-Unit
production driver Daniela Tansey
production driver Robert Ehlert Requisite und Technik fahrer
production driver Stefan Backes
production driver Thomas Siegert
production driver Axel Hübner
production driver Denis Küper
production driver Raymond Schulz
production driver Alexander Schimpf
production driver Rainer Michalek
production driver Eric von Mutius Cast & Crew
production driver Enrico Fischer CAST & CREW
production driver Benjamin Reil
production driver Nils Wilhelm 2 Tage (Equipment)
production driver Peter Mett Truck-Driver Technik
production driver Ilja Kloppenburg
production driver Giordano Tovar Matos LKW
production driver Philipp von Bremen
personal driver Andreas Loibl Susan Sarandon & Hugo Weaving
personal driver Sebastian Gottschalk Personal Driver to Halle Berry
personal driver Alexander Müller-Lenhartz Hugh Grant / Rushes Courier Mallorca
personal driver Andreas Pauli Tom Hanks
personal driver Michèl Mehlitz Andy & Lana Wachowski
personal driver Florian Dieckmann Grant Hill
Screenplay screenwriter Tom Tykwer
screenwriter Andy Wachowski
screenwriter Lana Wachowski
literary source David Mitchell
dialogue writer Frank Schaff
Sound Department production sound mixer Roland Winke
production sound mixer Sebastian Kleinloh EPK - behind the scenes
boom operator Peter Brücklmair
Sound Post Production sound supervisor Frank Kruse
assistant to sound re-recording mixer Alexander Würtz
assistant to sound re-recording mixer Thomas Kalbér
sound editor Alexander Buck
adr recordist Gunther Lebbe
Special Effects special effects technician Till Hertrich
special effects technician Thomas Thiele [1]  Zusatzpersonal
special effects technician Zoltan Toth
special effects technician Klaus Mielich SFX tech & crew co-ordinator
model maker Katja Fischer [1]  Conceptual Art Dept. Model maker
Stunts assistant stunt coordinator Felix Manthey Stunt Office Koordinator
assistant stunt coordinator Sandra Barger
fight choreographer Michael Bornhütter
stuntman/woman Marco Albrecht stunt double, stunt player
stuntman/woman Wolfgang Lindner Rolle Kona 79 / Rigg /
stuntman/woman Bernhard Schirmer Double
stuntman/woman Oliver Juhrs für BUFF Connection
stuntman/woman Eskindir Tesfay Stunt Double
stuntman/woman Florian Hotz Stunts
stuntman/woman Alois Knapps Enforcer
stuntman/woman Vi-Dan Tran Wire Stuntman
stuntman/woman Jan Boehme
stuntman/woman Daniel Stockhorst
stuntman/woman Christian Petersson
stuntman/woman Vanessa Wieduwilt Stuntperformer für Buff Connection
stuntman/woman Sascha Girndt Enforcer (Buff-Connection)
stuntman/woman Thomas Hacikoglu
stuntman/woman Markus Pütterich Nur Stuntproben. Über Buff
stuntman/woman Ulrik Bruchholz Stuntdouble: Gary McCormack
stuntman/woman Fred Hady Enforcer
stuntman/woman Alrik Kreemke
stuntman/woman Heiko Kiesow Stuntdouble Götz Otto
stuntman/woman Tanja de Wendt Stuntplayer Mrs. Hotchkiss
stuntman/woman Kim Ruhnau
stuntman/woman Jason Oettlé
stuntman/woman Marie Mouroum Stunt double
stuntman/woman Wanja Götz
stuntman/woman Piet Paes
stuntman/woman Kristoffer Fuss
stuntman/woman Claudia Heinz Stuntdouble; Doona Bae
stuntman/woman Charlene Beck
stunt rigger Wanja Götz
stunt rigger James Bomalick
stunt rigger Sascha Girndt
stunt rescue diver Wanja Götz
Visual Effects vfx supervisor Florian Gellinger RISE | Visual Effects Studios
vfx Production Coordinator Kathrin Krückeberg Senior
vfx Production Coordinator Christine Strobel
vfx Production Coordinator Andreas Wieland [2]  Scanline VFX
vfx Production Coordinator Franziska Zernack exozet effects
vfx Technical Director Andreas Gutsche Pipeline developer
3d artist Erik Lehmann [1]  @ Rise Visual Effects Studios
3d artist David Salamon RISE | Visual Effects Studios
3d character animator Ümit Dönmez
2d artist Roland Pfisterer Compositor - ARRI / Trixter Film
digital film compositor Franz Brandstaetter
digital film compositor Paul Schlie ScanlineVFX
digital film compositor Thorsten Scholz RISE | Visual Effects Studios
digital film compositor Matthias Wäsch rise | visual effects studios
digital film compositor Mathis Lex @ Trixter
digital film compositor Maxi Fröhlich RISE | Visual Effects Studios
digital film compositor Heiko Tippelt RISE | Visual Effects Studios
digital film compositor Oliver Hohn RISE | Visual Effects Studios
digital film compositor Christoph Hasche RISE | visual effects studios
digital film compositor Michael Dohne
VFX Data Wrangler Bastian Hopfgarten Lead Data Wrangler
VFX Data Wrangler Steffen Hagen VFX (+ Data I/O in postproduction)
Further Crew Clearing Rights Larissa Trueby
consultant Franziska Heller
dialogue coach Cecilia Pillado und Translator
EPK/Behind the scenes Line Producer Alexander Schönauer

Production Companies production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company
Warner Bros. Pictures [us]
X Filme Creative Pool GmbH

Distributors production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company  
X Verleih AG

Facilities production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 department company
 Production Design Costumes Blue White GmbH - Polizeiagent... Polizeimotorradunifo
  Costumes Kostümfundus Babelsberg GmbH KB: Kym Barrett
  Costumes PATIN-A SHOP GmbH Kostümequipment
  Costumes Theaterkunst GmbH Kostümaussta... KB: Kym Barrett, Pie...
  Costumes Wellenstein zeitgenössische Ko... Supervisor: Meike Sc...
  Decoration FTA Film- und Theaterausstattu...
  Decoration Unternehmen Schön Gerüststellung+Studi...
  Locations and Studios Flatliners GmbH Motiv
  Makeup and Hair Ernst-Oskar Modrow Colorlens
  Makeup and Hair Maskenatelier Babelsberg Maskenspiegelverleih
  Props Film Ambulanz Hamburg Medizin. Ausstattung
  Props Sonnewald Requisiten
  Special Effects Fire and Rescue Service GmbH &... Wet Down
  Special Effects pyro.labs Berlin Motion Plattform Han...
  Vehicles and aircrafts ADG Ambulanzdienst GmbH Med.Absicherung RTW
  Vehicles and aircrafts Cars in Frames für Shotz GmbH
  Vehicles and aircrafts Europcar Autovermietung GmbH -... Produktionsfahrzeuge
  Vehicles and aircrafts film-autos.com GbR Requisitenfahrzeuge
  Vehicles and aircrafts Filmfahrzeuge- & Setbetreuung ... Fahrzeugrecherche am...
  Vehicles and aircrafts GPDS GERMAN PROTECT & DEFENSE ... Tanklöschfahrzeuge
  Vehicles and aircrafts Mannis-Garage Spielfahrzeuge - NRW...
  Vehicles and aircrafts on the movie Drivers
  Vehicles and aircrafts Ulrich Karis Spielfahrzeuge Taxi
 Camera Cameras and Utilities pyro.labs Berlin Hard-/Softwareentw. ...
  Film Stock Kodak GmbH Entertainment Imagi...
 Lighting Lighting and Utilities Stoffwerke Marion Herdle Textile Anfertigung
  Lighting and Utilities Zasa Lights GmbH | balloonligh... Balloonlights
 Production Advertising/Presentations Schein Berlin
  Finance/Law/Insurance Mecon Media Concept Ltd. Gagenabrechnung (Kom...
  Production Services astRein Fußmatten Fußmattenservice
  Production Services bloc inc filmservice GmbH + Production Trailer
  Production Services Busy Hands - Filmservice Hands,Rückstrich,Set...
  Production Services GPDS GERMAN PROTECT & DEFENSE ... Brandsicherheitswach...
  Production Services K.U.D. ORIWOL - BINDER Watchman Germany
  Production Services Kaffee-Service Berlin Peter Ga... Espresso Service
  Production Services Nickern GbR Grötzsch & Hoffman... Grip, SetDec Sachsen
  Production Services nila - service rund ums wohnen Housekeeping
  Production Services Richter Recycling GmbH Filmset Entsorgung
  Production Services Star`s Dinner Express GmbH
  Production Services step GmbH Schilder, Absperrung
  Production Services vorsprung UG (haftungsbeschrän... Truck/Van Shelves,Tr...
  Transportation, Travel and Accomodation Carry Grand Limousinen+Shuttle... CG Fahrservice
  Transportation, Travel and Accomodation CMS - Car Motion Service GmbH Mietwagen
  Transportation, Travel and Accomodation DSV Shuttleservice DSV SHUTTLESERVICE
  Transportation, Travel and Accomodation nila - service rund ums wohnen
  Transportation, Travel and Accomodation Upper Level Travel GmbH AP:Michael Naguib
 Sound Equipment Filmton Service Heiko Hinderks...
 VFX / Post Production Image (VFX) Lavalabs Moving Images GmbH & ...
  Image (VFX) RISE | Visual Effects Studios
  Sound (Postproduction) BASIS Berlin Postproduktion Gm... Music Special Record
 In Front of the Camera Extras/Bit Player Agentur Filmgesichter | Johann...

Awards production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Recipients Year Award Category  
Stefan Arndt 2012 Metropolis - Deutscher Regi... Produktion won
Roland Winke 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Beste Tongestaltung nominated
Alexander Berner 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Bester Schnitt won
Frank Griebe 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Beste Kamera / Bildgestaltu... won
Stefan Arndt 2013 Bayerischen Filmpreis 2012 Produzentenpreis won
Stefan Arndt 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Programmfüllende Spielfilme nominated
Tom Tykwer 2013 Golden Globe Awards [us] Best Original Scor - Motion... nominated
Tom Tykwer 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Beste Regie nominated
Tom Tykwer 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Beste Filmmusik nominated
Tom Tykwer 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Programmfüllende Spielfilme nominated
Uli Hanisch 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Bestes Szenenbild won
Reinhold Heil 2013 Golden Globe Awards [us] Best Original Score - Motio... nominated
Reinhold Heil 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Beste Filmmusik nominated
Kym Barrett 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Bestes Kostümbild won
Andy Wachowski 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Beste Regie nominated
Andy Wachowski 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Programmfüllende Spielfilme nominated
Lana Wachowski 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Beste Regie nominated
Lana Wachowski 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Programmfüllende Spielfilme nominated
Pierre-Yves Gayraud 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Bestes Kostümbild won
Johnny Klimek 2013 Golden Globe Awards [us] Best Original Score - Motio... nominated
Johnny Klimek 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Beste Filmmusik nominated
John Toll 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Beste Kamera / Bildgestaltu... won
Hugh Bateup 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Bestes Szenenbild won
Daniel Parker 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Bestes Maskenbild won
Jeremy Woodhead 2013 Deutscher Filmpreis 2013 Bestes Maskenbild won

Release dates production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Premiere Germany (Movie Theater) 15.11.2012

Other project info production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 
production info
 
first shooting day
16.09.2011  
last shooting day
11.12.2011  
  locations Deutschland & USA  
  film boards Mitteldeutsche Medienförderung: 750.000 EUR
German Federal Film Board: 1.000.000 EUR
Medienboard Berlin-Brandenburg: 1,5 Mio. Euro.
Film- und Medienstiftung NRW: 1.000.000 Euro
FilmFernsehFonds Bayern: 300.000 EUR
 
technical info film negativ format 35mm  
  Colour/B&W colour