Production controller | Jens Ahlfeld-Päffgen | |
Production accountant | Rosa Umbach | |
Post production supervisor | Philipp Weinrich Cine Chromatix | Cine Chromatix |
Post production supervisor | Tillman Schmidt-Kärner | |
Post production assistant | Iris Oeltjen | |
Digital compositor / compositing artist | Max Marvin Kuper Cine Chromatix | Cine Chromatix |
Digital compositor / compositing artist | Johannes Mewes Cine Chromatix | Cine Chromatix |
Colorist | Ufuk Genç Cine Chromatix | Cine Chromatix |
Director of photography | Jana Marsik | |
2nd unit dop | Joachim Haller | |
1st assistant camera | Joachim Haller | |
1st assistant camera | Olaf Klein | |
Still photographer | Julia Terjung | |
Casting director | Anja Dihrberg-Siebler | |
Extras/bit player casting | Marie-Christine Roder | |
Costume designer | Anja Niehaus | |
Assistant costume designer | Lydia Rettig | |
Costumer / wardrobe | Melanie Dittberner | |
Additional costumers | Elena Herz | |
Director | Edward Berger | |
1st AD (local system) | Annette Stefan | |
Crowd 2nd AD (local system) | Mark Bachmann | |
Script continuity | Maria Wolf | |
Editor | Sven Budelmann | |
Assistant editor | Sandra Böhme + Schnitt Making of | + Schnitt Making of |
Key grip | Florian Klein | |
Gaffer | Timm Brückner | |
Best boy electric | Volker 'Vanta' Vahl | |
Additional electrician | Michael Schreiber | |
Additional electrician | Anton Förtsch | |
Additional electrician | Andreas Knäblein | |
Lighting assistant | Claudia Schröder [2] Zusatz | Zusatz |
Lighting assistant | Christopher Becker | |
Makeup artist / hair stylist | Ines Ransch Maskenbildnerin | Maskenbildnerin |
Makeup artist / hair stylist | Antje Langner | |
Composer | Julian Maas | |
Composer | Christoph M. Kaiser | |
Producer | Tanja Ziegler | |
Producer | Kirsten Ellerbrake | |
Assistant to producer | Jeanette Reisig | |
Production designer | Annette Lofy nominiert für Best Art Direction DFA | nominiert für Best Art Direction DFA |
Assistant production designer | Tatiana Belova | |
Prop master | Sven Hausmann | |
Standby props | Wolfgang Stadler | |
Prop maker | Susanna Jerger Miniaturfiguren | Miniaturfiguren |
Prop hand | Oliver Ide 3 DT | 3 DT |
Property driver | Wolfgang Zuber | |
Line producer | Angela Gillner | |
Assistant to line producer | Anna Matthäi HL: Angela Gillner | HL: Angela Gillner |
Assistant to line producer | Sirkka Kluge | |
Production manager | Peter Dittberner Berlin, Brandenburg | Berlin, Brandenburg |
Assistant production manager | Maike Créteau | |
Unit manager (local system) | Daniel Mattig Berlin + Umgebung | Berlin + Umgebung |
Set manager/ floor manager | Fernando de Bran | |
Assistant location manager | Tristan Hume | |
Assistant set/floor manager | Henry Brändel | |
Production driver | Alexander Wunderling Cinedrive Unit Move!s | Cinedrive Unit Move!s |
Production driver | Jürgen Simson | |
Set runner | Max Baumeister | |
Screenwriter | Marc Terjung | |
Production sound mixer | Andreas Walther | |
Sound re-recording mixer | Clemens Grulich | |
Sound designer | Kirsten Kunhardt | |
Adr recordist | Robert Klemm Bastian Pastewka | Bastian Pastewka |
Foley artist | Peter Deininger | |
Special effects supervisor | Michael Bouterweck Pyrotechnik Bouterweck GmbH | Pyrotechnik Bouterweck GmbH |
Special effects technician | David Bronke | |
Stunt coordinator | Rainer Werner | |
Stuntman/woman | Armin Sauer | |
Commissioning editor | Dr. Klaus Bassiner | |
Commissioning editor | Elke Müller | |