Loading ... one moment please.

 
  
Danni Lowinski (2010 | episodes 14 - 20)
movie type TV Series
more production years 2008, 2009, 2010, 2011, 2011, 2012, 2012, 2013, 2013-2014 - overview
directed by diverse
executive production Phoenix Film Karlhei...
by order of SAT.1
country Germany
genre Comedy

Cast  production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Cast Part
Annette Frier  Danny Lowinski  [SS]
 Axel Siefer  Kurt Lowinski  [SS]
Nadja Becker  Bea Flohe  [SS]
Oliver Fleischer  Nils Polgar  [SS]
Tino Mewes  Hannes  [SS]
Jan Sosniok  Oliver Schmidt  [SS]
Michael Brandner  Strecker (Folge 14)  [LE]
 Ulrike Bliefert  Frau Kolberg (Folge 16)  [LE]
Gottfried Vollmer  Jochen Happe (Folge 15)  [LE]
Wanda Worch  Melli (Folge 17)  [LE]
Wanda Badwal  Laura Fink (Folge 18)  [LE]
Heinrich Giskes  Grindel (Folge 19)  [LE]
Birge Schade  Renate Winz (Folge 21)  [LE]
Karoline Schuch  Marie Gepper (Folge 20)  [LE]
Sabine Bach  Erika  [LE]
Karoline Barsch  Silke  [LE]
Ludwig Blochberger  Anwalt Burkhard Adam  [LE]
Anja Gräfenstein  Denise  [LE]
Stephan Grossmann  Stefan Schöller  [LE]
Dagmar Leesch  Rosa (Folge: Vollgas)  [LE]
Tanya Neufeldt  Bettina May  [LE]
 Veit Stübner  Ob Schade  [LE]
Sebastian Bezzel  Sven Novak  [SSR]
Katharina Palm  Buchhändlerin  [SSR]
Julia Blankenburg  Heimleiterin  [SR]
Jochen Kolenda  Richter Heidkampf  [SR]
Bernardus Manders  Richter Biskup  [SR]
Benjamin Morik  Jürgen Zimmermann  [SR]
Petra Nadolny  Frisörin  [SR]
Guido Renner  Kaschmarek  [SR]
Jörg Rühl  Anwalt Kießling  [SR]
Sybille J. Schedwill  Richterin Mandel  [SR]
Gabriele Schulze  ältere Köchin (Um die Wurst)  [SR]
 Bohdan Artur Swiderski  Bronski  [SR]
Svea Timander  Richterin Rembold (Koma)  [SR]
Nicole Unger  Köchin  [SR]
Tobias van Dieken  Thorsten Lammert  [SR]
Alexandra von Schwerin  Katja Bose  [SR]
 Luana Bellinghausen  Alex Kanter  [SRE]
 Luc Feit  Personalchef Binder  [SRE]
Jörg Heinrich  Polizist  [SRE]
Tom Hoßbach  Jan Schöller  [SRE]
Kai Hufnagel  Arzt 25  [SRE]
Joyce Ilg  Zahnarzthelferin  [SRE]
 Lutz Reichert  Karl Ortlieb  [SRE]
Alexis Schvartzman  Koch  [SRE]
 Pierre Shrady  Christian Jahn  [SRE]
 Daniela Stanik  Köchin  [SRE]
Frank te Neues  Freier  [SRE]
Sabine Vitua  Frau Schade  [SRE]
Dominique Mona Güttes  Jenny  [BP]
Shadi Hedayati    [BP]
Dagmar von Kurmin  alte Frau  [BP]
Thomas Pohn  Anwalt Falk  [BP]
Barbara Schmidt [1]   Sekretärin  [BP]
 Heike Trinker  Frau Höffner  [BP]
Gerda Böken  Annemarie Membach 
Karen Hempel  Frau vom Gesundheitsamt 

Crew production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Departement Credit Name
Accounting Dept. production accountant Petra Junk
Camera Department director of photography Oliver-Maximilian Kraus Regie Zoltan Spirandelli und Uwe Janson
director of photography Robert Berghoff 4 Folgen (14, 15, 16, 17) / RED One
camera operator Jan Schuberth tageweise
steadicam operator Thomas Korda
first assistant camera Jan Schuberth
first assistant camera Tim Sydow Folgen 18- 20 RED ONE MX
first assistant camera Tobias Klauke Vertretung im 1.Regieblock
second assistant camera David Buchrainer RED MX + Focus B-Cam
DIT digital imaging technician Jonas Schatz Folge 18-20
still photographer Frank Dicks
Casting casting director Clemens Erbach
casting director Ingrid Cuenca
extras/bit player casting Angi Peters A Casting
Costume Department assistant costume designer Tanja Kirchmeyer
wardrobe Ann-Katrin Schlutz
additional wardrobe Nina Sarah Jensen
additional wardrobe Susan Bollig
additional wardrobe Melanie Michels
Director's Department director Richard Huber Staffel 2 / 4 Folgen - SAT1
director Peter Gersina
director Zoltan Spirandelli Block 2
director Uwe Janson
1st assistant director Lars Bretschneider Folgen 14 - 17
1st assistant director Birgit Willekens 1 Woche Vertretung P.Gersina
1st assistant director Kai Skibba 1 Woche Vertretung 2. Block
2nd2nd resp. third assistant director Anne Stoye Folge 13-17
script supervisor Jens Budde Folgen 18-20
script supervisor Diana Schwieger
trainee director's department Niclas Mehne Folge 18 bis 20
trainee director's department Anne Stoye
Editing assistant editor Victor Rosario Folge 14-17, 23-26
assistant editor Eva Hardebeck
Grip key/dolly grip Dario Raspudic
key/dolly grip Hans Staples
grip assistant Sonja Münten Folge 14-17 + 6DT 1. Bühne
Lighting gaffer Andreas Latosinszky
best boy Alex Bauscher
electrician George Bozkurt Studio vorbau&Zusatz
electrician Jens Philip Erlach Vertretung
lighting assistant Julius Dommer Studio Vorbau
lighting assistant Felix Stöckigt Zusatz
lighting assistant Anna Krämer
lighting assistant Yanick Wohlgemuth Zusätze
lighting assistant Benjamin Danino Zusatz
Makeup Department makeup artist / hair stylist Nina Simone Emmrich
key makeup artist Marcus Michael
Producer producer Markus Brunnemann
producer Markus Grobecker
producer Dedina Dettmers
Production Design production designer Olaf Rehahn
production designer Oliver Munck
art director Laurenz Brüning 2.Studioplanung
set decorator Eva-Maria Wendt Studiobau
assistant set decorator Sandra Wortmann Studiobau
prop master Mike Thiemann
prop master Janine Groth Studiobau/ Vorbereitung
standby props Sabine Feldmann
set dresser Claudia Stock Studiobau
set dresser Janine Groth Ausstattung Motiv Gericht/ Studiobau
set dresser Marion Gievers Näh- und Polsterservice
set dresser Andreas Wendt
property assistant Yasmin Brocksieper
location scout Eric Fischell
set builder Martin Lösche alle Folgen
set builder Dirk Klophaus Zusatz 2 Tage
scenic painter Andrea Wehrheim
graphic artist Frank Sander
property driver Dominik Thiele
Production Mgt. production manager Stefan Hiller Regie: P.Gersina/ Köln
assistant production manager Marina Rembold 14 - 20 (ges. 2.Staffel)
2nd assistant production manager Maria Haase Zusatz vom 11.10.-28.10.2010
unit manager Anja Becker
location manager Hannes Hoberg 2. Block
location manager Thomas Uecker 1. Block
set manager / 3rd AD Kai Skibba Köln & Umgebung
4th AD / Additional AD Nadja Sturm | Folgen 14 - 20
set runner Benjamin Bayer [1] 
production driver Sascha Droßard
production driver Yvonne Vossen
production assistant Annemarie Klee
Screenplay head writer Benedikt Gollhardt
TV-/Web-Content commissioning editor Thomas Biehl
Visual Effects colorist Robert Brenner
Further Crew Caterer (Assistance on Set) Armin Armani

Production Companies production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company
Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produ...
Ufa Fiction GmbH [de] als Phoenix Film

Distributors production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company  

Facilities production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 department company
 Production Design Costumes Filmservice-biewer Gmbh Ma Ga Mobil
  Costumes PATIN-A SHOP GmbH Kostümequipment
  Vehicles and aircrafts Filmauto Markus Zimmermann Spielfahrzeuge
  Vehicles and aircrafts Mannis-Garage Spielfahrzeuge - tag...
 Production Production Services Filmobil Aufenthaltsmobile
  Production Services Mahl-Art-Catering
  Production Services step GmbH
  Transportation, Travel and Accomodation Fuhrmann Courier 24 (formerly ...
 In Front of the Camera Casting Outcast Local Cast Köln
  Extras/Bit Player A Casting

Awards production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Recipients Year Award Category  
Zoltan Spirandelli 2012 Grimme Preis 2012 Unterhaltung nominated
Uwe Janson 2012 Grimme Preis 2012 Unterhaltung nominated
Richard Huber 2012 Grimme Preis 2012 Unterhaltung nominated
Peter Gersina 2012 Grimme Preis 2012 Unterhaltung nominated
Benedikt Gollhardt 2012 Grimme Preis 2012 Unterhaltung nominated

Release dates production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Premiere Germany (TV) 12.04.2010 SAT.1

Other project info production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 
production info
 
first shooting day
05.10.2010  
last shooting day
22.12.2010  
  episodes 14 - 20  
technical info  
  Colour/B&W colour