Loading ... one moment please.

  
Da kommt Kalle! (2009)
movie type TV Series
more production years 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 - overview
directed by diverse
writing credits diverse
executive production Network Movie Film- ...
by order of ZDF
country Germany
genre Children

Cast  production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Cast Part
Dorothea Hagena  Beatrice, Sekretärin  [SS]
Mike Hoffmann  Oskar Neuhaus  [SS]
Rudy Ruggiero  Kostas Tatassopoulos  [SS]
Iris Mareike Steen  Merle Andresen  [SS]
Sabine Kaack  Pia Andresen  [L]
Burkhard Schmeer  Stefan Andresen  [L]
Wolfgang Beigel  Harry Hartwig  [GS]
Sebastian Bender  Julian Krause  [GS]
Martin Brücker  Björn Anders  [GS]
 Christoph Drobig  Bernd Krause  [GS]
Cecile Gujer  Bea  [GS]
Frederike Haas  Junge Mutter  [BP]
Therese Hämer  Renate Wolf  [GS]
Christoph Jacobi  Dieb als Weihnachtsmann  [GS]
Roland Kieber  Jens Kahlmann  [GS]
 Christoph Kottenkamp  Martin Momsen  [GS]
Astrid Leberti  Irene Jacobsen  [GS]
Joel Lübbers  Paul  [GS]
Sarah Méndez García  Laura  [GS]
Lisa Nguyen  Yang Li  [GS]
 Carolin Pohl  Nathalie  [GS]
Philippe Reinhardt  Sigmar Behrens  [GS]
 Julia Zimth  Beate Dorn  [GS]
Luzie Buck  Luzie Bender  [SSR]
Yung Ngo  Wu Zen  [SR]
 Renate Delfs  Anglerin Lythje  [SR]
Sarah Diener  Janette  [SR]
Holger Doellmann  Thorsten Schäfer  [SR]
Marek Erhardt  Olli Kottke  [SR]
Lysa Isabel Fedtke Ribeiro  Bardame  [SR]
Thomas Fitschen  Gastrolle  [SR]
Karen Friesicke  Brigitte Hintze  [SR]
Torsten Hammann  Thomsen  [SR]
Jan Peter Heyne  Walter Kollmund  [SR]
Daniela Hoffmann  Frau Jansen  [SR]
Lisa Karlström  Anne  [SR]
Hans Kieseier  [SR]
Orlando Klaus  Olaf Maertens  [SR]
Jens Knospe  Henry Brodersen  [SR]
Christin Lemm  Kellnerin  [SR]
Andrea Lüdke  Lena Unruh  [SR]
Gabriel Merz  Eric Matthews  [SR]
Lena Münchow  Jacqueline Herold  [SR]
Wanda Perdelwitz  Ina  [SR]
Julius Römer  Hanno Andresen  [SR]
Sven Schmidke  Torsten Dorn  [SR]
Christine Schorn  Elke Kollmund  [SR]
Anne Sarah Schönemann  Melanie Braun  [SR]
 Katharina Schütz  Pyramidenspielerin (F. Herzk...  [SR]
Michael Starkl  Jonas Griesmeier  [SR]
Alexia von Wismar  Epi Hauptrolle  [SR]
Moritz von Zeddelmann  Colin  [SR]
Katrin Weisser  Gastrolle  [SR]
Ulrich Anschütz  Herr Fischbeck  [SRG]
Johannes Brocks  Episodenrolle  [SRG]
Andreas Dobberkau  Jörg Hinze  [SRG]
 Claudius Franz  Fritz Knoop  [SRG]
Birte Hanusrichter  Nina  [SRG]
Stephan Schwartz  Herr Mühlenberg  [SRG]
Silvia Seidel  Christina Berghoff (Promille...  [SRG]
Jantje Billker  Franziska  [BP]
 Jennifer Ehnert  Sarah  [BP]
Kai Helm  Pokerspieler Volker (Flensbu...  [BP]
Nicolá MelissiAn  Vanessa  [BP]
Nadine Scholz  Kellnerin  [BP]
Carolin Spiess  Dame im Hotel Flamingo  [BP]
Marianne Schubart-Vibach  Ingeborg 

Crew production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
Departement Credit Name
Camera Department director of photography Matthias Papenmeier 10 Folgen
director of photography Uwe Neumeister Block II, 5 Folgen
director of photography Markus Schott
2nd unit dop Michael Schallon / B-Cam , 4.Staffel / Folgen 11-13
2nd unit dop Thomas Stührk 2 DT
2nd unit dop Stefan Lindenau Block 2
camera operator Tobias Meik 2.Block: B-CAM 10 days O'CONNOR
steadicam operator Alex Traumann XDCAM HD 1 DT
first assistant camera Thomas Stührk & DIT
first assistant camera Tobias Meik 3.+4.. Block: A-Cam, 1.+2: B-Cam 55 days
second assistant camera Tobias Meik 1.+2. Block
second assistant camera Annina Hannas 3.Block, Focus-Puller 2.Kamera +2nd Unit
second assistant camera Thorsten Alt 4. Block, B-Kamera Focus durchgehend
DIT digital imaging technician Tobias Meik 2.-4. Block: XDCam HD 422
still photographer Boris Laewen
still photographer Georges Pauly (Vertretung)
camera trainee Jonas Langmaack 3.+4. Block
camera trainee Annina Hannas 1. + 2. Block
Casting extras/bit player casting Andreas Schlieter Hamburg/Flensburg, Blöcke 1-3
Costume Department costume designer Anke Wahnbaeck Folge 14-17
costume designer Silke Hennemann Folge 1-5
wardrobe Laura Lee Arndt
wardrobe Petra Reimelt 4. Staffel: 3. + 4. Block
Director's Department director Bodo Schwarz
director Patrick Winczewski
director Klaus Wirbitzky
director Thomas Jahn
1st assistant director Lutz Rabbach 5 Folg. P.Winczewski, 5 F.Bodo Schwarz
1st assistant director Kaja Becker 3 Folgen
1st assistant director Oliver Knorr 4 Folgen Regie: Thomas Jahn
1st assistant director Birte Jauchen
script supervisor Alisa Leptihn Folge 11-13
script supervisor Birte Jauchen 10 Fo, regie p. winczewski, thomas jahn
extras coordinator Florian Schwombeck über Katrin Olbertz Komparsencasting
trainee director's department Christoph Assauer 3. + 4. Drehblock, 4. Staffel
trainee director's department Johanna Krone 2.Block 4.Staffel
trainee director's department Anthony Zornig
Editing editor Martina Krippendorf
assistant editor Philipp Kampff
Grip key/dolly grip Joscha Jenneßen 1+3+4 Block
key/dolly grip Michael Rasch 2 Block
grip assistant Marko Peros 1. Block + 3. Block + 4. Block
grip assistant Benjamin Rasch 2. Block
Lighting gaffer Marco Wilde Staffel 4, Block 1
gaffer Jörg Santjer ab Block 2, über 100 Drehtage
best boy Michael Schmidt
electrician Felix Plüddemann ab dem 2. Block
electrician Torben Schmidt [1]  Tageweise,Vorbau,2nd Unit,..
lighting assistant Boris Lohmeyer 3 Blöcke
lighting assistant Leo Schwarz
lighting assistant Philip Eickelberg &Tonassistent
Makeup Department makeup artist / hair stylist Jeanette Kellermann
makeup artist / hair stylist Brigitta Lüttge
Producer producer Nina Tanneberger
Production Design production designer Thorsten Lau Folgen 1-20
assistant production designer Julia Breitenkamp Staffel IV Block 1-4
prop master Ilse Töpfer Staffel 4, Folge 1-17
standby props Anja Stüvecke
location scout Michael Bruns Folge 6-9, 14/15/17
prop hand Florian Albertsen Staffel 4, Folge 6-17
property driver Miros Lewandowski
art department trainee Simon Wisniewski
Production Mgt. line producer Roger Daute
assistant to line producer Merle Lübbers
production manager Frank B. Bosselmann 17 Folgen
post production supervisor Arne Möller
assistant production manager Gitta Lauenroth
unit manager Stefan Halbensleben 4. Staffel
set manager / 3rd AD Timo Milewski Block 1
set manager / 3rd AD Johanna Mittelstraß 2. - 5. Block, 4. Staffel
production assistant Daniel Trost Praktikant Block 4
4th AD / Additional AD Janco Christiansen Praktikant 3. Block
4th AD / Additional AD André Braun Block 1
4th AD / Additional AD Daniel Trost Praktikant Block 4
4th AD / Additional AD Lauritz Heinsch - 4 Blöcke
4th AD / Additional AD Tobias Karth
production driver Tatjana Godovits 1. und 2. Block
production driver Laura Nathalie Naschlenas 3.,4.,5. Block
production driver Max Spott
production assistant Johannes Kuhr Set-Aufnahmeleitung
Screenplay screenwriter Neithardt Riedel
screenwriter Lars Albaum
screenwriter Andreas Quetsch
screenwriter Jörg Fischer
screenwriter Klaus Rohne
Sound Department production sound mixer Jörg Krieger 5 Folgen
production sound mixer Peter Schumacher 8 Folgen
production sound mixer Peter Schumacher
boom operator Miroslav Babic
boom operator Thomas Thutewohl 'Thuti' 12 Folgen
second boom operator Daniel de Homont Studio
Special Effects special effects supervisor Norbert Skodock
Stunts stunt coordinator Ronnie Paul
stuntman/woman Toni Varvasoudis Stuntman / Stuntcoordinator
stunt driver Uwe Manßhardt
TV-/Web-Content commissioning editor Barbara Biermann
commissioning editor Dagmar Ungureit
Further Crew animal trainer Marco Heyse
child supervisor Stephanie Höll Block I-V, Folgen 1-20

Production Companies production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company
Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH & C...

Distributors production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
company  

Facilities production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 department company
 Production Design Costumes PATIN-A SHOP GmbH Kostümequipment
  Props Film Ambulanz Hamburg Medizin. Ausstattung
  Special Effects Norbert Skodock Spezialeffekte
 Camera Cameras and Utilities Xinetix steadicam rental GmbH OP: Alex Traumann
 Production Finance/Law/Insurance Mecon Media Concept Ltd. Gagenabrechnung (Kom...
  Finance/Law/Insurance Sachverständigengemeinschaft S... Schadenabwicklung
  Production Services Björn's finest Catering Catering
  Production Services Mobilespace Fahrzeuge
  Production Services Röhnelt Caravan GmbH Darstellermobil
  Production Services SM-Filmdienst Filmfahrzeuge Aufenthaltsbus

Release dates production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links

Other project info production info | cast | crew | companies | projectdata | gallery | awards | links
 
production info
 
  locations Hamburg, Flensburg  
technical info  
  Colour/B&W colour