Production accountant | Jens Graef Folgen 6 - 13 | Folgen 6 - 13 |
2d artist | Uwe Zerrweck smoke* - Fo. 12, 13 | smoke* - Fo. 12, 13 |
2d artist | Daniel Basle smoke* Folge 10-13 | smoke* Folge 10-13 |
Colorist | Jochen Hinrichs-Stöldt | |
Telecine operator | Martin Becker | |
Director of photography | Hermann Dunzendorfer | |
Director of photography | Christoph Krauss Episodes 5-9 | Episodes 5-9 |
1st assistant camera | Daniel Goldmann 2nd Unit | 2nd Unit |
1st assistant camera | Benjamin Raeder 2nd Unit | 2nd Unit |
1st assistant camera | Gerrit Armonies | |
2nd assistant camera | Frederik Tegethoff +focus zweite Kamera | +focus zweite Kamera |
2nd assistant camera | Conrad Lobst 12 Tage Zusatz [Folgen 6-9] | 12 Tage Zusatz [Folgen 6-9] |
Camera trainee | Niklas J. Hoffmann Materialassitent | Materialassitent |
Casting director | Ines Rahn | |
Extras/bit player casting | Andreas Hochwald Folge 6 - 9 | Folge 6 - 9 |
Costume designer | Saskia Richter | |
Costumer / wardrobe | Christine Malze | |
Costumer / wardrobe | Nora Kießling | |
Director | Karola Hattop | |
Director | Mathias Luther | |
1st AD (local system) | Tatjana Pagels | |
Script continuity | Ulrike Franz | |
Script continuity | Dörte Westphal | |
Trainee director's department | Jördis Dörner Fo. 10-13 | Fo. 10-13 |
Editor | Philipp Stahl Folge 10-13 | Folge 10-13 |
Crane operator | Hagen Raeder | |
Gaffer | Wilfried Kieburg | |
Additional electrician | Benjamin Hirlinger / Vertretung ca. 20 Drehtage | / Vertretung ca. 20 Drehtage |
Key makeup artist/hair stylist | Peter Borgol | |
Makeup artist / hair stylist | Renate Bredereck | |
Additional make up artist | Anika Bothe 2 Tage 25.7.+17.8. | 2 Tage 25.7.+17.8. |
Producer | Oliver Vogel | |
Executive producer | Jana Brandt | |
Production designer | Holger Kluß | |
Assistant production designer | Tanja Arlt | |
Prop master | Stefanie Probst Folge 10 - 13 | Folge 10 - 13 |
Prop master | Simon Blum | |
Standby props | Lily Kiera | |
Standby props | Tanja Arlt | |
Set builder | Ines Wüllner | |
Graphic artist | René Jaschke | |
Art department trainee | Dirk Waldeck | |
Line producer | Michael Schmidt [1] | |
Production manager | Jens Laukner | |
Unit manager (local system) | Jürgen Klier | |
Set manager/ floor manager | Carsten Bartelt Regie: Mathias Luther | Regie: Mathias Luther |
Production assistant | Søren Schaller Praktikant Set AL | Praktikant Set AL |
Assistant set/floor manager | Verena Radke + Blocking Service | + Blocking Service |
Blocker | Bertram Dietze | |
Production driver | Daniel Krause folge 1-13 | folge 1-13 |
Screenwriter | Scarlett Kleint | |
Script development | Peter Gust | |
Production sound mixer | Rupert Medele | |
Boom operator | Uwe Keilmann | |
Boom operator | Stefan Rudolph 2nd Unit, 7 Folgen | 2nd Unit, 7 Folgen |
Commissioning editor | Karlheinz Staamann | |
Animal trainer | Veit Hiller | |
Child supervisor | Claudia Blumenauer Folge 6-9 | Folge 6-9 |
Set medic | Manuela Herold | |
Set medic | Lydia Rudolph | |