Production accountant | Ulrike Wieczorek Summarum GbR | Summarum GbR |
Production accountant | Angie Karwelies Summarum GbR | Summarum GbR |
Colorist | Ana Izquierdo | |
Director of photography | Simon Schmejkal | |
Camera operator | Olaf Klein B Kamera | B Kamera |
1st assistant camera | Felix Schwarz Alexa Plus, 1DT B-Cam | Alexa Plus, 1DT B-Cam |
1st assistant camera | Sebastian Knoll ARRI AlexaPlus , Zusatz B-Cam, 1 DT | ARRI AlexaPlus , Zusatz B-Cam, 1 DT |
2nd assistant camera | Richard Neumann Alexa; B-Fokus | Alexa; B-Fokus |
Still photographer | Manuela Meyer | |
Camera trainee | Tobias Langer | |
Costume designer | Anna Schmidbauer | |
Costumer / wardrobe | Josefine Marx | |
Director | Zoltan Spirandelli | |
1st AD (local system) | Michael Dudek | |
Script continuity | Marco Gadge | |
Editor | Magdolna Rokob | |
Key grip | Kim Mikkelsen | |
Key grip | Sascha Ossendorf Substitution 1 Week | Substitution 1 Week |
Grip | Fabian Laschefski | |
Gaffer | Daniel Kuhn | |
Lighting technician / electrician | Karim Bardi | |
Makeup artist / hair stylist | Thorsten Esser Leitung & SFX | Leitung & SFX |
Makeup artist / hair stylist | Marlen Elstner | |
Composer | Andy Groll | |
Producer | Martin Hofmann | |
Producer | Julia Sturm | |
Production designer | Bärbel Menzel | |
Prop master | Kerstin Nicklisch | |
Standby props | Uwe Tessmer | |
Property driver | Matthias Otto [1] | |
Production manager | Andreas Wolfgang Berndt | |
Unit manager (local system) | Margot Hahn | |
Set manager/ floor manager | Markus Burhenne | |
Assistant set/floor manager | Hakim Skalli | |
Screenwriter | Peter Probst | |
Co-writer | Julia Probst Mitarbeit | Mitarbeit |
Production sound mixer | Christian Wegner Saarland | Saarland |
Boom operator | Thomas Michael Englberger | |
Sound designer | Bastian Gerner 5.1 | 5.1 |
Foley recordist | Laura Plock | |
Dialogue editor | Thorsten Minning | |
Foley editor | Laura Plock | |
Foley editor | Robert Keilbar | |
Stunt coordinator | Michael Mohr | |
Commissioning editor | Christian Bauer | |