Production accountant | Angelika Bohr | |
Production accountant | Irmy Jaeger | |
Assistant production accountant | Dunja Limbrunner 2 Wochen in der Vorbereitung | 2 Wochen in der Vorbereitung |
Vfx producer | Christoph Hierl | |
Post production supervisor | Thomas Lüdemann | |
Director of photography | Jan Fehse | |
2nd unit dop | Katharina Nobis | |
Steadicam operator | Kai Fink | |
1st assistant camera | Susanne Vosteen B Kamera durchgehend | B Kamera durchgehend |
1st assistant camera | Helmuth van der Wielen A-Cam + steadicam | A-Cam + steadicam |
2nd assistant camera | Joel Girmazion A+ B Cam_ ARRI_ALEXA_Plus | A+ B Cam_ ARRI_ALEXA_Plus |
2nd assistant camera | Santiago Sartori 3 days pre-shoot | 3 days pre-shoot |
2nd assistant camera | Nicholas Jackson 2nd Unit Pre-Shoot | 2nd Unit Pre-Shoot |
DIT digital imaging technician | Stephan Kuch On Set Colorist | On Set Colorist |
Video assist/playback operator | Claudia Walther | |
Casting director | Jeremy Zimmerman | |
Costume designer | Birgit Hutter | |
Assistant costume designer | Elisabeth Witte | |
Key costumer | Helga Lohninger | |
Costumer / wardrobe | Sarah Damovsky | |
Director | Ben Verbong | |
1st AD (local system) | Ulrike Schürhoff Österreich, Bayern | Österreich, Bayern |
Crowd 2nd AD (local system) | Jan Schneider [1] | |
Script continuity | Elisabeth Grawe | |
Assistant editor | Magdalena Winhart Abwicklung | Abwicklung |
Assistant editor | Sarah Birnbaum | |
Key grip | Markus Schweiger | |
Grip | Dominik Müller | |
Crane operator | Markus Thanner | |
Gaffer | Christof Loeckle | |
Best boy electric | Volker Langholz | |
Lighting technician / electrician | Roman von Seherr-Thoss | |
Lighting technician / electrician | Christoph Steil | |
Additional electrician | Finn Gosch 6 DT | 6 DT |
Lighting assistant | Ralph Kellet | |
Composer | Enis Rotthoff | |
Music editor | Stefan Haberfeld / Musikschnitt | / Musikschnitt |
Producer | Rikolt von Gagern | |
Producer | Dr. Herbert Kloiber | |
Creative producer | Paul Günczler | |
Assistant to producer | Nicole Unger | |
Production designer | Florian Reichmann | |
Art director | Tanja Erdmann | |
Prop master | Johannes Slapa | |
Assistant stand by props | Beatrice Zorn (Praktikum) | (Praktikum) |
Stand by set builder | Armin Neuenhaus | |
Scenic painter | Sabine BB König München | München |
Scenic painter | Anja Wehland Scenic Artist | Scenic Artist |
Production manager | Rainer Jeskulke | |
Production coordinator | Djamila Holland | |
Assistant production manager | Melanie Kühn | |
Set manager/ floor manager | Marco Haaf | |
Set manager/ floor manager | Lisa Koppe 08. - 12.06. | 08. - 12.06. |
Assistant set/floor manager | André Brossmann | |
Production driver | Hannes Schamberger | |
Production driver | Sebastian von Merveldt | |
Production driver | Lisa Koppe 19.05. - 05.06. | 19.05. - 05.06. |
Production driver | Christian Sonnberger | |
Set runner | Dennis Luka | |
Screenwriter | Tim Sullivan | |
Literary source | Agathe von Trapp | |
Script consultant | Will Evans | |
Production sound mixer | Max Vornehm | |
Boom operator | Serge Timmons | |
Sound re-recording mixer | Christoph Merkele | |
Sound designer | Mario Hubert | |
Supervising sound editor | Heiko Müller | |
Adr recordist | Benedikt Mühle dt. Fassung HR Georg + Div | dt. Fassung HR Georg + Div |
Foley recordist | Uwe Zillner | |
Dialogue editor | Chrissi Rebay | |
Foley editor | Uwe Zillner | |
Foley artist | Roland Platz | |
Stunt coordinator | Erhard Brem | |
Stuntman/woman | Bernd Pietsch Stunt Double | Stunt Double |
Stuntman/woman | Giacomo Strasser Rolle Nazi 1 | Rolle Nazi 1 |
Stuntman/woman | Christian Petersson Stunt Player | Stunt Player |