Director of photography | Thomas Antoszczyk | |
1st assistant camera | Marc Remmert | |
2nd assistant camera | Bilal Kulac 1 DT Zusatz, Alexa | 1 DT Zusatz, Alexa |
2nd assistant camera | Lukas Pöttgen | |
Still photographer | Frank Dicks | |
Still photographer | Martin Rottenkolber | |
Still photographer | Martin Valentin Menke | |
Costume designer | Nora Sayuri Nüssner | |
Assistant costume designer | Lee Jean-Ding | |
Costumer / wardrobe | Mandy Becker 4 Tage Vetretung | 4 Tage Vetretung |
Costumer / wardrobe | Ina Christnacht 25.08. bis 27.08.2016 | 25.08. bis 27.08.2016 |
Director | Jan Schomburg | |
1st AD (local system) | Silvia Pernegger 1. Staffel_Folgen 1-8 | 1. Staffel_Folgen 1-8 |
1st AD (local system) | Franziska Plenge | |
Crowd 2nd AD (local system) | Jan Gehmlich | |
Script continuity | Henrike Stockhausen | |
Script | Jan Gehmlich | |
Editor | Lukas Smiatek Editor Pilot | Editor Pilot |
Editor | Rainer Nigrelli | |
Assistant editor | Tim Trampert | |
Assistant editor | Dustin Hasberg | |
Key grip | Arne Schriever | |
Key grip | Robin Ritter | |
Gaffer | Felix Buchholz 2. Block | 2. Block |
Gaffer | Alex Bauscher | |
Best boy electric | Felix Buchholz | |
Lighting assistant | Myron Kritenko Zusatz | Zusatz |
Lighting assistant | Nils Künstler 2 DT | 2 DT |
Hair/makeup designer | Petra Dyckhoff | |
Makeup artist / hair stylist | Simone Schlimm Durchgängig alle Folgen | Durchgängig alle Folgen |
Makeup artist / hair stylist | Petra Dyckhoff | |
Makeup artist / hair stylist | Sabine Muschalek | |
Makeup artist / hair stylist | Isabella-Sophie Beyer Maskenbildnerin | Maskenbildnerin |
Assistant-/ junior-producer | Maren Fleschenberg | |
Production designer | Alexander Wunderlich | |
Set decorator | Dirk Klophaus | |
Set decorator | Anja Boeffel | |
Art department assistant | Alan Lutz + Graphic Artist | + Graphic Artist |
Prop master | Lisa Schröer | |
Standby props | Catia Rémy 1. Block | 1. Block |
Standby props | Diana Becker 2.Block | 2.Block |
Set dresser | Falk Wenzel + Requisitenbau | + Requisitenbau |
Location scout | Pia Esten | |
Production manager | Hea-Mi Shin Folgen 1-8 | Folgen 1-8 |
Production manager | Susanne Westermeier Sat.1 | Sat.1 |
Unit manager (local system) | Moritz A. Sachs | |
Location manager (local system) | David Mitzkus | |
Assistant set/floor manager | Katrin Gärtner Vertretung | Vertretung |
Production driver | Amir Tohidi | |
Production driver | Achim Rath | |
Head writer | Elmar Freels | |
Screenwriter | Hauke Schmidt | |
Screenwriter | Frank Liese | |
Screenwriter | Sabine Stehr | |
Screenwriter | Maren Fleschenberg | |
Screenwriter | Doris Müller | |
Screenwriter | Rainer Ewerrien | |
Idea | Elmar Freels | |
Production sound mixer | Peter Schumacher | |
Boom operator | Michael Kötschau | |
Sound re-recording mixer | Oliver Lucas | |
Commissioning editor | Dagmar Harms Sat.1 | Sat.1 |