Production accountant | Nicole Zundel PL S. Binder | PL S. Binder |
Assistant production accountant | Stefanie Schlesinger | |
Post production supervisor | Thorsten Wirth workflow consultant | workflow consultant |
Post production assistant | Helena Reider | |
Colorist | Nicholas Coleman Final Grading & Dailies | Final Grading & Dailies |
Rigger | Maximilian Ackermann | |
Director of photography | Alexander Fischerkoesen | |
2nd unit dop | Markus Eckert + Scuba Cam | + Scuba Cam |
Camera operator | Daniel Horn B-Cam 35 days | B-Cam 35 days |
Steadicam operator | Markus Eckert | |
Steadicam operator | Thomas Schiller Vertretung 1DT | Vertretung 1DT |
1st assistant camera | Snezana Anastasijevic 2nd Unit | 2nd Unit |
1st assistant camera | Manuel Steer Focus B Kamera | Focus B Kamera |
1st assistant camera | Johannes Müller Nachdreh A Cam Steadycam 1 DT | Nachdreh A Cam Steadycam 1 DT |
1st assistant camera | Benji Fischer A-Cam | A-Cam |
1st assistant camera | Michael Hauptfleisch Zusatz 1 DT | Zusatz 1 DT |
2nd assistant camera | Johannes Müller A Cam | A Cam |
2nd assistant camera | Felix Baermann Zusatz 6 DT | Zusatz 6 DT |
Video assist/playback operator | Lars Leier | |
Still photographer | Bernd Schuller | |
Casting director | Franziska Aigner | |
Costume designer | Janina Brinkmann | |
Assistant costume designer | Daniela Backes | |
Costumer / wardrobe | Anselmo Antonello di Meo | |
Costumer / wardrobe | Nadin Steffen | |
Additional costumers | Shanti Spohn | |
Director | Leander Haußmann | |
1st AD (local system) | Andi Lang | |
Crowd 2nd AD (local system) | Alice Weibhauser | |
3rd AD crowd (local system) | Luisa Kiendl + Kinderbetreuung | + Kinderbetreuung |
3rd AD crowd (local system) | Anna-Malike Eigl + PA Leander Haußmann | + PA Leander Haußmann |
Script supervisor | Patricia Leray | |
Storyboard artist | Bruno Eritt | |
Storyboard artist | Agi Dawaachu | |
Assistant editor | Markward Wagner Betreuung und Vermietung Schnittplatz / Colorado Media GmbH | Betreuung und Vermietung Schnittplatz / Colorado Media GmbH |
Assistant editor | Bianca Dienemann-Mehlitz | |
Key grip | Daniel Horn | |
Key grip | Sebastian Krückl {fisher11,galaxy,gf9,varizoom} | {fisher11,galaxy,gf9,varizoom} |
Grip | Matthias Schröter [1] 10 DT Vertretung | 10 DT Vertretung |
Remote head technician | Florian Speer | |
Gaffer | Oliver Schafhausen | |
Best boy electric | Matthias 'Matze' Bäumer | |
Lighting technician / electrician | Daniel Jopp | |
Lighting technician / electrician | Thomas Roßbach | |
Lighting technician / electrician | Katharina Ziegler Zusatz | Zusatz |
Additional electrician | Nikolaus Schumacher | |
Additional electrician | Martin Wildgruber | |
Balloon light operator | Christian Weber | |
Lighting assistant | Mathias Linke | |
Makeup artist / hair stylist | Sabine Hehnen-Wild Zusatz | Zusatz |
Makeup artist / hair stylist | Kitty Kratschke | |
Additional make up artist | Simone Neufischer | |
Producer | Günter Rohrbach | |
Executive producer | Oliver Berben | |
Executive producer | Martin Moszkowicz | |
Assistant to producer | Nicole Kerler | |
Production designer | Anette Ingerl | |
Art director | Bettina Morell | |
Assistant art director | Miyuki Kitagawa | |
Set decorator | Barbara Bernhard Zusatz 4 Wochen | Zusatz 4 Wochen |
Set decorator | Sarah Gerg | |
Assistant set decorator | Deike Heeren | |
Prop master | Sonja Möginger | |
Assistant to propmaster /- buyer | Viola Sirch | |
Standby props | Jo Wild | |
Set dresser | Pascal Dinser | |
Set dresser | Julia Panholzer 2 Wochen | 2 Wochen |
Assistant stand by props | Annalena Finkelstein | |
Location scout | Dieter Lotzmann | |
Location scout | Sarah Gerg | |
Stand by set builder | Mitch Enzmann Addition | Addition |
Stand by set builder | Angel Martinez | |
Graphic artist | Yumi Kimoto | |
Property driver | Christoph Gerzabek Transporte für Ausstattung | Transporte für Ausstattung |
Line producer | Christine Rothe | |
Production manager | Sylvia Binder | |
Production coordinator | Sue Hetzinger Kino, München, Österreich | Kino, München, Österreich |
2nd assistant production manager | Andrea Schmitt | |
Unit manager (local system) | Oliver Pusch Nachdreh April 2017 | Nachdreh April 2017 |
Unit manager (local system) | Björn Grünler | |
Location manager (local system) | Martin Hildebrand | |
Production driver | Bernd Oberueber | |
Production driver | Hannes Schamberger | |
Set runner | Lucius 'Luke' Brombeis | |
Set runner | Daniela Kraus | |
Set runner | Lennard A. Fricke | |
Screenwriter | Leander Haußmann | |
Literary source | Jan Weiler Roman | Roman |
Co-writer | Jan Weiler | |
Production sound mixer | Frank Heidbrink | |
Boom operator | Daniel Hallhuber 8 DT | 8 DT |
Boom operator | Peter Brücklmair | |
Boom operator | Angelo Hopfer | |
Sound re-recording mixer | Stefan Korte [2] | |
Assistant to sound re-recording mixer | Moritz Herrmann | |
Adr recordist | Benedikt Mühle ADR MUC | ADR MUC |
Foley recordist | Jean-Marie Gilles geteilt mit Christoph Oertel | geteilt mit Christoph Oertel |
Foley recordist | Christoph Oertel | |
Foley editor | Laura Plock | |
Special effects supervisor | Helmut Neudorfer Regen und Dummies | Regen und Dummies |
Special effects supervisor | Claudius Rauch Explosion | Explosion |
Special effects technician | Sebastian Bulst | |
Special effects technician | Michael Apling SFX Department Berlin | SFX Department Berlin |
Stunt coordinator | Wanja Götz | |
Stuntman/woman | Billy Buff utility stunts | utility stunts |
Stuntman/woman | Daniel Stockhorst Double Jan Josef Liefers | Double Jan Josef Liefers |
Stuntman/woman | Igor Tjumenzev | |
Child supervisor | Theresa Kanitz | |
Consultant | Klaus Ulrich Einspieler am Set | Einspieler am Set |
Project manager | Marie-Antonia Heinemann Produktionsbetreuung Studio | Produktionsbetreuung Studio |