Production accountant | Boris Dillen | |
Assistant production accountant | Ina Stahnsdorf-Novotny | |
Sound assistant | Ivo Seewald | |
Director of photography | Sebastian Edschmid | |
Director of photography | Bernd Fischer Deutscher Kamerapreis | Deutscher Kamerapreis |
Director of photography | David Slama | |
1st assistant camera | Carol Burandt von Kameke (3 Folgen) | (3 Folgen) |
1st assistant camera | Sven Fink | |
1st assistant camera | Tord Erhard 2nd Unit | 2nd Unit |
1st assistant camera | Philipp Dönch | |
2nd assistant camera | Tord Erhard Folgen 20/21 | Folgen 20/21 |
2nd assistant camera | Sabine Rösing Folge 17-21 Zusatz | Folge 17-21 Zusatz |
2nd assistant camera | Daniel Weber | |
Still photographer | Tom Trambow Folgen 14-21 | Folgen 14-21 |
Still photographer | Thomas Kost Folgen 11-13 | Folgen 11-13 |
Costume designer | Barbara Fiona Schar | |
Costumer / wardrobe | Nicole Ebben | |
Additional costumers | Nora Sayuri Nüssner | |
Director | Lars Kraume | |
Director | Ed Herzog | |
Director | Achim von Borries | |
Director | Andreas Prochaska | |
1st AD (local system) | Birgit Niebling Regie: Ed Herzog | Regie: Ed Herzog |
Script continuity | Andrea Bosse | |
Script continuity | Axel Schill Folge19 Regie L.Kraume | Folge19 Regie L.Kraume |
Script continuity | Jens Budde Folge 20/21 | Folge 20/21 |
Editor | Antje Zynga | |
Key grip | Stefan Hase | |
Gaffer | Michael Becker | |
Best boy electric | Emil Jevtic | |
Best boy electric | Roland Scheidt | |
Lighting technician / electrician | Stefan Hiegemann | |
Lighting technician / electrician | Roland Thomalla Beleuchter | Beleuchter |
Lighting technician / electrician | Roland Scheidt BESTBOY | BESTBOY |
Lighting assistant | Kris Willner Zusatz | Zusatz |
Lighting assistant | Noah Vogler gelegentlich & tageweise | gelegentlich & tageweise |
Lighting assistant | Christian Scheppe Zusatz | Zusatz |
Lighting assistant | Oliver Täubrich | |
Makeup artist / hair stylist | Susanne Jiritano ChefmaskenbildnerinFolgen 12-21. | ChefmaskenbildnerinFolgen 12-21. |
Makeup artist / hair stylist | Dorit Krieger (Hepp) Zusatz + Vertretung | Zusatz + Vertretung |
Makeup artist / hair stylist | Claudia Schaaf Folge 9-19 | Folge 9-19 |
Additional make up artist | Nadine Eckstein | |
Producer | Barbara Thielen | |
Production designer | Roland Wimmer | |
Assistant production designer | Bijou Martin | |
Assistant production designer | Jamil Khorrami | |
Assistant production designer | Sonja Ilius-Hussong Aussenrequisiteurin, Location Scout | Aussenrequisiteurin, Location Scout |
Construction manager | Adriano Ciarrettino | |
Prop master | Kirsten Lieboldt-Longolius 3 Folgen | 3 Folgen |
Prop master | Sonja Ilius-Hussong 3 Folgen | 3 Folgen |
Prop master | Isabella Stollwerk | |
Prop master | Dagmar Wiggenhauser | |
Standby props | Sabine Richter Folge 19-21 | Folge 19-21 |
Standby props | Anne Wohlgemuth 3 Folgen | 3 Folgen |
Standby props | Thomas Frankenberg | |
Standby props | Sabine Steudter Folge (19) Simulanten | Folge (19) Simulanten |
Location scout | Abi Roos alle Folgen | alle Folgen |
Location scout | Sonja Ilius-Hussong | |
Prop maker | Agata Schubert-Hauck versch. Leichen, Bider | versch. Leichen, Bider |
Production manager | Georg Bonhoeffer | |
2nd assistant production manager | Nathalie Cloidt nach Produktionspraktikum | nach Produktionspraktikum |
Unit manager (local system) | Heinz W. Nickel | |
Unit manager (local system) | Jannis Stahnsdorf Folgen 12-21 | Folgen 12-21 |
Location manager (local system) | Jörg Henning Folgen 14- 16 | Folgen 14- 16 |
Location manager (local system) | Holger Büscher | |
Set manager/ floor manager | Thomas Höret Folge 17 - 21 | Folge 17 - 21 |
Set manager/ floor manager | André Deindörfer bis Folge 16 | bis Folge 16 |
Production assistant | Moni Behnke Folge 12-13 | Folge 12-13 |
Assistant set/floor manager | Saskia Clemens | |
Production driver | Sunny Alexandra Iser Köln, technische Motivabnahme | Köln, technische Motivabnahme |
Production driver | Jörg Ulbrich Folge 12-21 | Folge 12-21 |
Screenwriter | Stephan Falk | |
Screenwriter | Nils-Morten Osburg | |
Screenwriter | Clemens Murath | |
Screenwriter | Alexander Rümelin | |
Screenwriter | Frank Speelmans Headwriter | Headwriter |
Production sound mixer | Gregor Voigt | |
Boom operator | Christian Thielen Vertretung | Vertretung |
Boom operator | Markus Hüser Part | Part |
Boom operator | Heiko Gossen Tonmeister Gregor Voigt | Tonmeister Gregor Voigt |
Boom operator | Ivo Seewald | |
Sound trainee | Luiz Melo Paiva e Silva | |
Sound trainee | Gerrit Tinkloh | |
Sound re-recording mixer | Luigi Rensinghoff 2 oder 3 Folgen | 2 oder 3 Folgen |
Sound designer | Sebastian Pohle | |
Sound designer | Thomas Supke auch Dialog & Foley Editor, IT | auch Dialog & Foley Editor, IT |
Foley editor | Stefan Kolleck | |
Stunt coordinator | Jürgen Klein | |
Stuntman/woman | Jürgen Klein | |
Commissioning editor | Torsten Götz | |
Commissioning editor | Karin Dahlberg | |
Caterer (assistance on set) | Tobias Rathjen the sauceman | the sauceman |