Post production coordinator | Fabian Fuchs | |
Post production coordinator | Nicole Schettler | |
Title designer | Thomas Gieraths | |
Dailies colorist | Florian Amrath | |
On-set screens operator | Tobias Sieben Video Playback Operator | Video Playback Operator |
Steadicam operator | Thomas Korda | |
Steadicam operator | Heinz Wehsling | |
1st assistant camera | Olaf Klein | |
1st assistant camera | Jonas Schatz B-Cam _ 8days | B-Cam _ 8days |
2nd assistant camera | Jonas Schatz | |
2nd assistant camera | Lars Buge Zusatz 8DT | Zusatz 8DT |
2nd assistant camera | Lukas Taglieber ALEXA Plus/ Zusatz | ALEXA Plus/ Zusatz |
DIT digital imaging technician | Peter Chlistowski Arri Alexa | Arri Alexa |
Still photographer | Martin Valentin Menke | |
Still photographer | Uwe Stratmann 1 DT | 1 DT |
Casting director | Anja Dihrberg-Siebler | |
Casting assistant | Bianca Kummrow | |
Costume designer | Lore Tesch | |
Assistant costume designer | Daniele Gossens-Dommel | |
Costumer / wardrobe | Tanja Schieh-Schneider | |
Costume design trainee | Madlen Katzke | |
Director | Lars Kraume | |
1st AD (local system) | Rick Ostermann | |
Script continuity | Monika Goose | |
Trainee director's department | Lina Schmeink | |
Online editor | Florian Amrath | |
Assistant editor | Florian Amrath | |
Key grip | Michael Engel | |
Grip | Robin Ritter | |
Gaffer | Moritz Virmond | |
Lighting trainee | Samuel von Mackensen | |
Makeup artist / hair stylist | Simone Schlimm + SFX | + SFX |
Makeup artist / hair stylist | Thorsten Esser | |
Composer | Julian Maas | |
Composer | Christoph M. Kaiser | |
Producer | Sonja Goslicki | |
Production designer | Naomi Schenck | |
Assistant production designer | Petra Rauhut | |
Prop master | Daniela Lohschelder | |
Assistant to propmaster /- buyer | Louisa Kaspar | |
Graphic artist | Marcel Kreuzer /Ausstattung | /Ausstattung |
Property driver | Benedikt Grobbel | |
Line producer | Andreas Wolfgang Berndt | |
Production manager | Oliver Wissmann WDR | WDR |
Assistant production manager | Maike Pecksen | |
Unit manager (local system) | Markus Hesseling | |
Location manager (local system) | Romy Wickramasinghe | |
Set manager/ floor manager | Manuel Faber | |
Assistant set/floor manager | Katharina Seiler | |
Set runner | Madeleine Roggatz | |
Set runner | Liska Bögeholz | |
Screenwriter | Lars Kraume | |
Boom operator | Hans Jörg Bramm | |
Sound re-recording mixer | Paul Wilke | |
Supervising sound editor | Klaus Wassen-Floren | |
Stunt coordinator | Ernst Reimann | |
Commissioning editor | Nina Klamroth | |