Production accountant | Manfred Diedrichs | |
Post production supervisor | Ulrike Freyer | |
Colorist | Henning Sancken | |
Director of photography | Jakub Bejnarowicz | |
2nd assistant camera | Lisa Caroline Cohrs K: Jakub Bejnarowicz | K: Jakub Bejnarowicz |
2nd assistant camera | Tim Rosenbohm ALEXA-Vertretung 3 DT 1st Unit | ALEXA-Vertretung 3 DT 1st Unit |
2nd assistant camera | Maximilian von Saurma-Jeltsch 2 Tage Vertretung | 2 Tage Vertretung |
Data wrangler / digital loader | Lukas Eylandt Alexa | Alexa |
Still photographer | Sandra Hoever | |
Casting director | Marion Haack | |
Assistant costume designer | Heidrun Schwantge | |
Costumer / wardrobe | Mirjam Tschochner | |
Director | Matthias Glasner | |
1st AD (local system) | Rick Ostermann | |
Crowd 2nd AD (local system) | Annkatrin Hausmann | |
Script continuity | Maria Wolf | |
Actor coach | Patrick Dreikauss für Kinder u. Jugendliche | für Kinder u. Jugendliche |
Editor | Heike Gnida | |
Key grip | Carsten Eisenach | |
Grip | Manuel Schlegel | |
Gaffer | Tommy Schulz | |
Lighting technician / electrician | Henning Blum | |
Lighting technician / electrician | Stefan (Fahle) Meese | |
Additional electrician | Oliver Pahl | |
Lighting assistant | Karim Bardi | |
Makeup artist / hair stylist | Nicola Schallon | |
Makeup artist / hair stylist | Diana von Stanislawski | |
Makeup artist / hair stylist | Markus Scharping Maske Corinna Harfouch 9 DT | Maske Corinna Harfouch 9 DT |
Production designer | Tamo Kunz | |
Assistant production designer | Maren Eich Szenenbild: Tamo Kunz | Szenenbild: Tamo Kunz |
Prop master | Ulrike Klein | |
Standby props | Meike Sudholz | |
Location scout | Jan Mueller von der Haegen | |
Location scout | Philipp Pemöller Hamburg | Hamburg |
Property driver | Achim Grodd | |
Production manager | Patrick Brandt | |
Assistant production manager | Martina Christian | |
Unit manager (local system) | Daniel Funke als Vertretung, letzte 6 DT | als Vertretung, letzte 6 DT |
Unit manager (local system) | Lars Haagen D-Hamburg | D-Hamburg |
Location manager (local system) | Philipp Pemöller Hamburg | Hamburg |
Set manager/ floor manager | Markus Burhenne | |
Assistant unit manager | Lena Bahrs | |
Assistant set/floor manager | Ricarda Höhn | |
Assistant set/floor manager | Steffen Gros | |
Production driver | Florian Muche | |
Production driver | Uwe Grünheid | |
Screenwriter | Matthias Glasner | |
Production sound mixer | Jörg Krieger | |
Boom operator | Dirk-Teo Schäfer | |
Stunt coordinator | Rainer Werner | |