Colorist | Thomas Maier [3] | |
Director of photography | Gero Steffen | |
1st assistant camera | Annika Eysel Red | Red |
DIT digital imaging technician | Stefan Pohl Red one MX | Red one MX |
Costume designer | Sonja Hesse histor. DDR /Japan 70-er/80-er Jahre | histor. DDR /Japan 70-er/80-er Jahre |
Assistant costume designer | Julia Beyer historisch 70/80er, DDR und Japan | historisch 70/80er, DDR und Japan |
Costumer / wardrobe | Nora Kießling 70/ 80er Jahre DDR | 70/ 80er Jahre DDR |
Costumer / wardrobe | Stefanie Soßdorf | |
Additional costumers | Maika Schörbel | Komparsen | 4 Wochen | | Komparsen | 4 Wochen |
Tailor | Mandy Härtel | |
Director | Carsten Fiebeler | |
1st AD (local system) | Torsten Königs + 2.nd unit - Regie | + 2.nd unit - Regie |
Crowd 2nd AD (local system) | Salvadore Brandt | |
Script supervisor | Sandra Peuthert-Zimmermann 14.02. - 25.02.2011 | 14.02. - 25.02.2011 |
Script continuity | Nadja Beinert | |
Assistant editor | Alexander Schönauer | |
Key grip | Gunnar Sell 3 Tage Zusatz Remote Head | 3 Tage Zusatz Remote Head |
Key grip | Olaf Hübner und Kranoperator | und Kranoperator |
Grip | Marko Peros | |
Gaffer | Jörg Melzer | |
Best boy electric | Falk Oettel | |
Lighting technician / electrician | Christian Schröter | |
Lighting technician / electrician | Thomas Thiele | |
Additional electrician | Martin Handrow | |
Additional electrician | Urs Zimmermann | |
Lighting assistant | Timm Reichert | |
Lighting assistant | Petja Gohr | |
Lighting trainee | Sarah Vetter | |
Makeup artist / hair stylist | Astrid Lehmann Maskenbildnerin | Maskenbildnerin |
Makeup artist / hair stylist | Birger Laube | |
Additional make up artist | Heidi Debbah | |
Additional make up artist | Sandy Hänsel | |
Producer | Carl Schmitt | |
Assistant to producer | Frank Zahl | |
Production designer | Angelica Böhm http://www.youtube.com/watch?v=rRkAgM3Wo | http://www.youtube.com/watch?v=rRkAgM3Wo |
Assistant production designer | Jürgen Schäfer | |
Prop master | Kati Lücke | |
Standby props | Frank Jankowski | |
Set dresser | Thomas Wolf | |
Set dresser | Christine Jahn | |
Location scout | Marcus Kaupert | |
Location scout | Tilo Olaf Ullrich Scouting Thüringen und Hessen | Scouting Thüringen und Hessen |
Location scout | Yvonne Wassong Hessen | Hessen |
Set builder | Daniel Lange Easy Setcompany | Easy Setcompany |
Stand by set builder | Christian Enders | |
Property driver | Thomas Schlegel 20.12.10 - 17.3.11 | 20.12.10 - 17.3.11 |
Production manager | Klaus Schmutzer | |
Assistant production manager | Linda Augstein | |
Unit manager (local system) | Knut Irrgang 2010 + 2011 | 2010 + 2011 |
Location manager (local system) | Tilo Olaf Ullrich | |
Set manager/ floor manager | Norbert Rost | |
Assistant set/floor manager | Gregor Teggatz | |
Production driver | Daniel Gross | |
Production driver | Sandra Ross | |
Production driver | Tobias Schulz | |
Production driver | Marcus Kaupert | |
PA intern | Isabell Beutel | |
Set runner | Sandra Schellhaas | |
Production sound mixer | Michael Busch | |
Boom operator | Jörg Kaiser Tonmeister: Michael Busch | Tonmeister: Michael Busch |
Sound supervisor | Andreas Radzuweit Andreas Radzuweit | Andreas Radzuweit |
Sound re-recording mixer | Andreas Radzuweit | |
Sound designer | Lukas Bonewitz | |
Adr recordist | Christian Riegel | |
Foley artist | Dieter Hebben | |
Child supervisor | Sandra Ross | |