Production accountant | Veronika Stalz | |
Post production supervisor | Michael Briegel | |
Vfx supervisor | Björn Dunne | |
Motion graphics designer | Björn Dunne | |
3d artist | Felix Laser | |
2d artist | Toni Hasselmann | |
2d artist | Maximilian Hartl | |
Colorist | Roland Murrer Final | Final |
Vfx trainee | Kerstin Spörl | |
Vision mixer | Andreas Pillokat | |
Video engineer | Edgar Zalkow | |
Image technician | Silvan Scheiner | |
Vtr technician | Rico Vollbrecht | |
Director of photography | Martin Meyer | |
Camera operator | Hendrick Lier | |
Camera operator | Andreas Gockel | |
Camera operator | Thomas Frischhut | |
DIT digital imaging technician | Lars Tredup | |
Still photographer | Christiane Pausch | |
Casting director | Oliver Spinedi | |
Costume designer | Sabine Beckermann | |
Assistant costume designer | Maria Müller-Donges | |
SFX costume | Anke Anders | |
Director | Tommy Krappweis | |
1st AD (local system) | Dana Vollmer | |
Crowd 2nd AD (local system) | Robin Nickel 2. AD | 2. AD |
Script continuity | Simone Rieger 12 Folgen | 12 Folgen |
Script continuity | Franziska Preuß Vertretung | Vertretung |
Editor | Wolfgang Weigl | |
Assistant editor | Tom Kastein | |
Key grip | Lars Wilhelm | |
Grip | Karsten Heinemann | |
Grip | André Belßner | |
Gaffer | Christian 'Spanier' Weischer | |
Dimmer board operator | Gerd Dümde | |
Lighting technician / electrician | Ralf Winkler | |
Lighting technician / electrician | Manuel Piper | |
Makeup artist / hair stylist | Janet Selcuk | |
Additional make up artist | Judith Anthony | |
Composer | Steffen Kaltschmid | |
Producer | Tommy Krappweis | |
Producer | Katrin Voigt | |
Producer | Ralf Emons | |
Production designer | Manfred Döring | |
Assistant production designer | Janina Jaensch | |
Prop master | Anna Boddin | |
Standby props | Stefan Dickfeld | |
Standby props | Markus Wegner | |
Standby props | Linda Wotke | |
Assistant stand by props | Jennifer Murach | |
Set builder | Stefan Sedlak | |
Set builder | Andreas Härich | |
Scenic painter | Mario Schuenemann | |
Art department trainee | Oliver Ide | |
Assistant production manager | Robin Nickel in der Vorbereitung | in der Vorbereitung |
Unit manager (local system) | Stephan Hilsberg | |
Screenwriter | Norman Cöster | |
Screenwriter | Tommy Krappweis | |
Boom operator | Moritz Gahler | |
Sound re-recording mixer | Nico Krappweis | |
Sound designer | Florian Oswald | |
Special effects supervisor | Tassilo Kraus | |
Special effects supervisor | Jan Geiger Assistent | Assistent |
Creature designer | Robert Rebele | |
Puppets maker | Chris Kunzmann Überarbeitung | Überarbeitung |
Puppets maker | Thomas Hilsberg | |
Pyrotechnist | Roland Tropp | |
Stunt coordinator | Armin Sauer | |
Stuntman/woman | Oliver Fritsche HeadRigger | HeadRigger |
Stunt rigger | Martin Lederer | |
Commissioning editor in charge | Wolfgang Lünenschloß | |
Commissioning editor | Carsten Schulte | |
Child supervisor | Marita Nienstedt | |